RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Cum fac eu pilaful

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Cum fac eu pilaful Empty Cum fac eu pilaful Lun 1 Iun 2009 - 9:52

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Fiecare gospodina cu siguranta are reteta ei de pilaf.
Eu il prepar asa, voi cum il faceti?


Calesc o ceapa si un morcov, apoi adaug carnea (de obicei pulpele superioare) acopar cu capac si o las cateva minute.
Dupa aceia, adaug orezul spalat si scurs (cam 300 de gr), amestec de cateva ori si torn deasupra 3-4 cani de apa, pun capacul si las la foc foarte mic, amestecand din cand in cand.
Cand orezul si carnea sunt facute, adaug sare, piper, cubul de patrunjel cu smantana, putin busuioc si cam atat.
Pofta buna


Cum fac eu pilaful P1310420

2Cum fac eu pilaful Empty Re: Cum fac eu pilaful Lun 1 Iun 2009 - 10:26

Admin

Admin
Admin
Admin

Ei il fac altfel: calesc ceapa putin, apoi pun orezul si il calesc si pe asta putin si adaug apa cate putin ca sa nu se lipeasca pana se fierbe si sare sau delikat. Carnea o prepar separat in tigaie sau la ceaun si ori o tin separat ori o adaug in pilaf la sfarsit.

http://www.universulfamiliei.com

3Cum fac eu pilaful Empty Re: Cum fac eu pilaful Mar 2 Iun 2009 - 10:32

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Buna, fetele! Chiar ca fiecare gospodina are propria ei reteta de pilaf . Eu il fac asa: pun carnea la fiert (niciodata nu prajesc carnea la niciun fel de mancare...asta de cand am copilul), adaug mult morcov dat prin razatoare si ardei gras taiat marunt...toate acestea le las sa fiarba impreuna. Adaug orezul si spre final doua rosii taiate marunt . Cu doua minute inainte de a stinge focul, pun marar si patrunjel. Ceapa nu pun pentru ca pilaful cu ceapa nu-i place sotului. Delikat nu pun absolut la nicio mancare. Prajeala nu fac decat atunci cand gatesc fasole prajite.

4Cum fac eu pilaful Empty Re: Cum fac eu pilaful Mar 2 Iun 2009 - 10:43

Admin

Admin
Admin
Admin

Mie in general imi place orezul simplu, alb pe care il mananc si asa simplu (mai ales in post) sau ca garnitura la diverse. Daca vreau sa aiba gust de legume, atunci pe astea le fierb separat si le folosesc la o salata orientala su ghiveci de legume, si folosesc apa in care au fiert ele ca sa fierb si orezul.
Carnea imi place putin calita nu prajita in ulei, mai degraba fiarta in apa cu o cesca de ulei pana se evapora toata apa, ca sa prinda carnea un pic de crusta

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum