RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Pui cu ravioli.

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Pui cu ravioli. Empty Pui cu ravioli. Sam 6 Iun 2009 - 16:04

Admin

Admin
Admin
Admin

Pui cu ravioli

Ingrediente (pentru 4 persoane):

  • 4 pulpe mari de pui,
  • 600 g ravioli (umpluti cu spanac sau branza),
  • 2 linguri pasta de tomate,
  • 1 cub concentrat de pasare,
  • 4 linguri ulei de masline,
  • 1 lingura usturoi tocat,
  • 200 ml smantana subtire,
  • 100 ml vin alb sec,
  • cateva frunze de busuioc,
  • sare,
  • piper.

Mod de preparare:

Dizolvati cubul de concentrat de pasare intr-un litru de apa calda. Incingeti intr-o cratita 2 linguri de ulei si prajiti pulpele de pui la foc iute, lasandu-le sa se rumeneasca pe toate partile. Scurgeti-le, aruncati uleiul, puneti-le din nou in cratita, impreuna cu 100 ml de zeama concentrata de pasare, sare si piper si lasati-le sa fiarba incet 20 de minute.
Intre timp, incingeti uleiul ramas intr-o tigaie, puneti usturoiul tocat sa se rumeneasca, stingeti cu vin alb si lasati sa fiarba pana ce lichidul se evapora aproape de tot. Adaugati pasta de tomate si smantana si lasati-le pe foc mic, amestecand intruna.
Incingeti zeama concentrata care v-a ramas si, cand da in clocot, puneti la fiert ravioli - exact doua minute - dupa care lasati-i sa se scurga.
Incorporati in sos bucatile de pui si ravioli, lasati-le doua minute pe foc, continuand sa amestecati, presarati deasupra busuiocul taiat cu foarfeca si serviti-le imediat.


Noi am facut jumatate din cantitate si a iesit super. Am mancat-o imediat toata si am uitat sa facem poze.

http://www.universulfamiliei.com

2Pui cu ravioli. Empty Re: Pui cu ravioli. Lun 8 Iun 2009 - 15:37

Vizitato

Anonymous
Vizitator

MNiko a scris:
[*]600 g ravioli (umpluti cu spanac sau branza),


cu branza cred k voi face si eu

3Pui cu ravioli. Empty Re: Pui cu ravioli. Lun 8 Iun 2009 - 15:48

Admin

Admin
Admin
Admin

Cu branza am facut si noi.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum