RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Compoturi

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Compoturi Empty Compoturi Sam 13 Iun 2009 - 14:02

Admin

Admin
Admin
Admin

Compot de cirese

Ingrediente: cirese, zahar, apa

Se spala ciresele, se curata de codite si se aseaza in borcane sau sticle cu gura larga. Nu se indeasa fructele in borcan pt ca fructele treie sa ramana acoperite total de apa. Eu pun borcanu/sticla plina pana la varf apoi bat in palma borcanul si nu mai completez cu fructe. In fiecare borcan de 400g se pune o lingurita cu varf de zahar(pt borcane de alta cantitate se pastreaza proportia). Se umplu borcanele cu apa si se pun capacele.
Intr-o cratita mare se pune putuina apa, apoi catve ziare, din nou apa si apoi borcanele de compot si se completeaza cu apa pna se umple cratita sau pana se ajunge la un nivel sub capacul borcanelor si se pune pe foc mid spre mediu. Se fierbe pana cand se schimba culoarea fructelor sau se coloreaza apa din borcane.


Iata ce am obtinut eu din 2 kg de cirese:

Compoturi Compotcirese

http://www.universulfamiliei.com

2Compoturi Empty Re: Compoturi Dum 14 Iun 2009 - 20:05

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Felicitari!Vad ca te-ai apucat serios de treaba!O sa incep si eu de saptamana viitoare!

3Compoturi Empty Re: Compoturi Lun 15 Iun 2009 - 0:23

Admin

Admin
Admin
Admin

Georgi nu amana prea mult ca trece sezonul lor si nu le mai prinzi.

http://www.universulfamiliei.com

4Compoturi Empty Re: Compoturi Lun 15 Iun 2009 - 15:15

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Sper sa reusesc sa fac sambata. Ca imi place mult computul de cirese!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum