RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Ce si cand punem pt iarna

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Ce si cand punem pt iarna Empty Ce si cand punem pt iarna Lun 29 Iun 2009 - 10:01

Admin

Admin
Admin
Admin

La rugamintea Gabitzei o sa incerc sa fac o lista cu produsele care ar trebui sa fie in camara unei gospodine, precum si perioda in care se recomanda sa se faca aceste conserve.

Trebuie precizat totusi ca fiecare gospodina va pune accent pe acele conserve care sunt preferate de familia sa si care se consuma cel mai repede peste iarna. Nu are rost sa muncim sa punem sfecla rosie, cand in familie se mananca doar gogonele.( e un ex).

Deasemenea, sper ca lista sa fie completata si de celelalte gospodine. Cu siguranta preferintele noastre culinare nu acopera toata gama de conserve care se pot face.

Eu grupez alimentele din camara ( dupa cum le si asez) in cateva categorii: Dulceturi, Compoturi, Muraturi, Legume pt mancare, siropuri.

Sa le luam pe rand. DULCETURILE si GEMURI

Eu in general prefer sa fac gemuri pt ca nu sunt atat de lichide ca dulceturile si nu curg de pe felia de paine sau din clatite.
Din ce se poate face dulceata/gem: capsuni, cirese, visine, nuci, caise, piersici, soc, flori de trandafiri,coacaze, pepene verde, fructe de padure(mure), prune, mere, pere, gutui. Am incercat sa scriu fructele cam in ordinea in care apar ele in an. Stiu ca se mai poate face dulceaa de agrise - mie personal nu-mi place si nici nu stiu cand se culeg agrisele. Deasemenea se poate face dulceata din coaja de portocala, dar eu si aici am retineri din cauza substantelor care se injecteaza in coaja( eu de altfel nici nu mai folosesc coaja rasa de citrice in prajituri din acest motiv)
Cand se fac aceste dulceturi? Eu fac in felul urmator: umaresc pe piata cand apar fructele (asta daca nu le culeg personal de la bunici sau din padure), iar cand piata se umple de fructul respectiv si pretul a scazut destul de mult fata de primele aparitii atunci cumpar pt dulceturi. De retinut ca pt dulceata, gem fructele trebuie sa fie bine coapte si nu este necesar sa fie perfect intregi ca atunci cand cumparati pt consum imediat.


COMPOTURILE

Se pot face din: cirese, visine, caise, piersici, corcoduse, prune, mere, pere, gutui, struguri.
De retinut ca spre deosebire de dulteruri, la compoturi fructele trebuie sa fie tari, caisele de exemplu sa para verzi pt ca aceste chiar si culese se coc foarte rapid. Deasemenea cumparati fructele pt compot daca stiti ca aveti timp sa le faci in acea zi sau maxim a doua zi, pt ca altfel va trebui sa va schimbati planurile si sa faceti dulceata/gem din ele.
Daca doriti sa faceti compot din cirese sau visine nu cumparati multe kg odata. Incercati cu 2-3 kg si daca considerati ca nu va ajung atunci mai cu,parati in alta zi si mai faceti. Retineti ca sunt fructe mici, care trebuiesc curatte de codite si luate la mana fiecare, deci foarte migaloase.
Pt caise, piersici si pere, va recomand sa luati cantitati mai mari pt ca nu toate fructele le veti putea pune in compot: o sa descoperiti si fructe mai moi. Pe acestea le puteti face dulceata sau gem. Merele si gutuile sunt fructe mai tari care nu se deterioreaza atat de repede.


MURATURI

Se pot face din: castraveti, gogonele, pepeni, ardei gras copt, ardei capia, pastai de fasole, sfecla rosie, conopida, varza. Retetele sunt foarte variate in acest caz. O sa revin cu detalii asupra lor atunci cand le voi face.


LEGUME PT MANCARE

Eu in aceasta categorie includ: bulionul si sucul de rosii, rosiile cu sare, zarzavaturile pt ciorba, pastai cu rosii, vinete cu rosii, vinete coapte, dovlecei cu rosii, sos de corcoduse/prune verzi pt acrit ciorba, ketchup si in general orice semipreparat care se foloseste in mancaruri, dar si conserve care se consuma ca atare cum ar fi zacusca.


SROPURI

- in camara mea au aparut doar de anul acesta asa ca nu cunosc prea multe din ele.
Se pot face din fructe diverse, trandafir, muguri si conuri de brad. Siropul din capsuni si cel de brad se fac prin luna mai. LA celelalte trebuie sa ma mai documentez si eu.

http://www.universulfamiliei.com

2Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Lun 29 Iun 2009 - 10:08

Admin

Admin
Admin
Admin

Pana acum eu am pus in camara anul acesta gem si dulceata de capsuni, compot de cirese. Acum este si perioada buna pt compotul de visine, eu am ales sa nu mai pun in acest an pt ca inca mai am de anul trecut foarte multe sticle.

Intr-o saptamana sau doua cred ca va fi perioada ideala pt compoturile si gemurile de caise sau piersici. Eu vreau sa fac doar gem pt ca la fel ca si visine compoturi am inca multe, asa ca asatept ca fructele sa fie mai copate. Celor care doresc sa faca compot le sugerez sa caute inca de saptamana aceasta.

http://www.universulfamiliei.com

3Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Sam 11 Iul 2009 - 14:48

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Noi nu punem inca nimic, nici nu avem camara. Muraturi imi pun parintii mei si imi mai fac si suc de rosii. Ei le tin in beci, asa ca stau mai bine ca la mine (nu am nici beci). Dulceata nu mai fac, ca am de anii trecuti si nu prea mancam (si asa suntem cam grasuti). Tot parintii mei imi fac sirop de muguri de brad, pe care il folosesc doar in raceli, ca altfel nu prea imi place. Tot mama imi face zacusca (de vinete si ciuperci). Singurele provizii pt iarna pe care le facem sunt vinetele coapte si eventual ardei kapia copti. Cumparam toamna mai multe kg, le coacem in curte la mamaia, le curatam si le punem in pungi la congelator.

Pe vremuri insa, cand traia bunica, se pregatau insa mult mai multe provizii: borcane cu zarzavat pt ciorba, nenumarate feluri de dulceturi, gemuri, compoturi, rosii la sticla (cu dopuri de pluta si sigilate cu ceara), bulion. Parintii mei mergeau la cules de zmeura si faceau multi litri de sirop, mergeau la cules de ciuperci (acum culege un unchi si ne da si noua).

4Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Sam 11 Iul 2009 - 15:09

Admin

Admin
Admin
Admin

Eu anul acesta am renuntat sa mai pun multe pt ca...facand curat in camara am descoperit ca mai am. Vroiam sa fac dulceata de caise...ei bine mi se par inca scumpe pe piata caisele si in plus mi-a promis mama ca o sa-mi faca cateva borcane. Si probabil in vara asta o sa apelez tot la mama sa-mi mai faca cate ceva. As vrea sa incerc doar o reteta de zarzavat pt ciorba sau mancare si sa pun castraveti.

http://www.universulfamiliei.com

5Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Sam 11 Iul 2009 - 17:08

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Eu pun pentru iarna zarzavat pt ciorba(bors la noi),pastai,castraveti ,suc de rosii acum am facut cu mama gem de zarzare,poate voi face si de prune,mai vedem noi.Punem si varza la murat,ca ne plac placintelele de varza.De vinete nu mai spun,imi plac asa ca ma pregatesc pt iarna...,punem si conopida.

6Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Sam 11 Iul 2009 - 23:25

Admin

Admin
Admin
Admin

Uite ca de vinete am uitat. Si mie imi plac, dar sotului nu asa ca de obicei nu pun multe. Eram odata mari amatori de conopida murata, dar vad ca nu prea mai mancam: mai am inca multe borcane de acum 2 ani.

http://www.universulfamiliei.com

7Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Lun 17 Aug 2009 - 23:09

Admin

Admin
Admin
Admin

In week-end cand am trecut pe la rude am dat peste o oferta la vinete si mi-am luat 10 kg. Avantajul meu ca astfel le-am comt la gratar afara la curte si acum stau frumos randuite in pungi la congelator. Capitolul vinete il declar incheiat pt vara asta. Mai am castravetii de pus si cu asta termin de aranjat camara.

http://www.universulfamiliei.com

8Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Mier 19 Aug 2009 - 9:38

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce harnicuta ai fost anul asta

9Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Mier 19 Aug 2009 - 14:39

Admin

Admin
Admin
Admin

ba, deloc. Sa nu-ti faci impresie gresita. Am noroc ca mi-au ramas multe de anul trecut si acum nu am pus decat vinete.

http://www.universulfamiliei.com

10Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Joi 20 Aug 2009 - 13:22

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ei deloc, esti tu modesta

11Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Joi 20 Aug 2009 - 15:02

Admin

Admin
Admin
Admin

Sonia's mom a scris:ei deloc, esti tu modesta
Multumesc.

http://www.universulfamiliei.com

12Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Lun 31 Aug 2009 - 14:55

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Mihaela, iti multumesc. O sa incerc si eu sa imi organizez camara, dar cam greu numai in timpul saptamanii. In week end suntem mai mereu plecati.

13Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Lun 31 Aug 2009 - 15:12

Admin

Admin
Admin
Admin

Ma bucur ca iti sunt de folos ideiile mele Gabitza.

Eu daca as putea as face multe in timpul saptamanii. Din pacate acum nu pot merge singura la cumparaturi si nu pot decat in weeke-nd cand vine sotul acasa, asta in conditiile in care si noi tot avem deplasari in ultima perioada. Astfel se face ca anul acesta am rata cele mai bune perioade de pret pentru conservele de iarna, dar castraveti chiar daca sunt scumpi tot o sa incerc sa o pun.

http://www.universulfamiliei.com

14Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Lun 31 Aug 2009 - 18:16

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Miha dar nu ai nici o prietena care sa te ajute?ii intorci in alt mod serviciul facut daca altfel nu se poate...anul acesta am pus vinete si voi pune si zarzavat saptamana asta,castraveti am in gradina asa ca din punctul asta de vedere stau linistita,la fel si cu varza....am pregatit si suc de rosii,acum vom culege si pe cele galbene si voi face suc separat,pentru culoare.Astept sa se coaca prunele sa fac magiun!

15Ce si cand punem pt iarna Empty Re: Ce si cand punem pt iarna Lun 31 Aug 2009 - 23:35

Admin

Admin
Admin
Admin

Carmen, nu am. Sau mai bine zis nu mai am. Greutatea la mine e la cumparaturi, cine ridica atatea kg pana la masina si de la masina in casa, ca apoi le pot face singura. O sa fie obositor, dar daca am tot ce imi trebuie in casa atunci ma descurc. Plus ca stiu ca piticotului ii place sa ma ajute si chiar imi e de un real ajutor la asa ceva.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum