RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Turte pe plita

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Turte pe plita Empty Turte pe plita Dum 26 Iul 2009 - 9:24

Admin

Admin
Admin
Admin

Turte pe plita

Timp de preparare: pregatire si framantat: 45 minute, crescut aluatul:1 ora, pe plita:30 minute..
Ingrediente: 1 kg de faina, 30 g drojdie, 1 lingurita de sare, 1 ligura de ulei, 500 ml apa calduta (nu fierbinte!).
Preparare:
1. Amestecam faina, drojdia, sarea si 1 ligura de ulei,adaugand din cand in cand cate putina apa calduta (nu fierbinte, dar nici rece).
2. Framantam bine bine aluatul, cam 30 de minute, dupa care il lasam sa creasca intr-un loc calduros din bucatarie aproximativ o ora sau pana cand devine pufos.
3. Dupa ce acrescut suficient, il luam iar la framantat, ca sa formam turtitele. Cu un sucitor intindem cate o bucata din aluat si ii dam o forma rotunda, cu diametrul cam cat palma intinsa.
4. Punem turtele pe plita direct, daca avem, iar daca nu, intr-o tigaie de teflon pe aragaz si le intoarcem cand pe o parte cand pe alta pana se coc suficient.

Sfatul bucatarului: nu dati focul prea iute,caci turtele se vor arde la suprafata, dar miezul va ramane crud, dar nici prea stins, pentru ca se vor coace prea incet.
La tara turtele se coc pe plita cu lemne si se prepara mai repede decat painea, care trebuie tinuta in cuptor, dar o pot inlocui la masa si sunt foarte gustoase si sanatoase.
Pofta mare!

Turtitele mele:

Turte pe plita IMG_5394

Turte pe plita IMG_5392

Turte pe plita IMG_5393

Caldute au fost super bune de mancat cu miere.

http://www.universulfamiliei.com

2Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Dum 26 Iul 2009 - 10:40

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Tocmai ce am revenit de la piata cum ti-am spus,am cumparat tot ce am avut nevoie si am vazut pozele pe care le-ai pus,imi faci pofta!Eu am facut dimineata turte in ulei si paine am terminat aluatul ca altfel faceam si eu vreo doua!Iarna fac mereu ca am soba cu plita,ei dar framant eu poimane si tot fac!Sa-ti fie de bine!

3Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Dum 26 Iul 2009 - 10:54

Admin

Admin
Admin
Admin

Merci Carmen. EU le-am facut cred ca luni ca ramasesem fara paine si cautam pe net retete de paine cand am gasit astea. O sa mai fac ca imi plac mult si imi aduc aminte de copilarie, cand ne facea bunica asa ceva.

http://www.universulfamiliei.com

4Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Lun 27 Iul 2009 - 12:27

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Ce bine arata turtele!Chiar ca mi-ai facut pofta!Poate fac si eu, desi incerc sa evit produsele de panificatie!Cred ca atunci cand sunt calde sunt bune si cu smantana, nu?

5Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Lun 27 Iul 2009 - 18:40

Admin

Admin
Admin
Admin

N-am ncercat cu smantana, dar cred ca merg la fel de bine ca si cu mierea. Fata de painea pe care o cumpar mie mi s-au parut foarte satioase si din ce-am obtinut din compozitia aia, eu singura am mancat o saptamana intreaga. Ideea e ca, dupa ce s-au racit, sa le pui intr-o punga ca altfel se intaresc si nu mai sunt bune.

http://www.universulfamiliei.com

6Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Lun 27 Iul 2009 - 18:44

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

MNiko a scris:N-am ncercat cu smantana, dar cred ca merg la fel de bine ca si cu mierea. Fata de painea pe care o cumpar mie mi s-au parut foarte satioase si din ce-am obtinut din compozitia aia, eu singura am mancat o saptamana intreaga. Ideea e ca, dupa ce s-au racit, sa le pui intr-o punga ca altfel se intaresc si nu mai sunt bune.

Atunci ma duc sa fac turte, dar o sa fac cu jumatate de cantitate!Multumesc pentru reteta!

7Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Lun 27 Iul 2009 - 19:57

Admin

Admin
Admin
Admin

Succces Georgiana. Iti mai spun ceva: repecta cu exactitate reteta. O sa ti se para la un moment dat ca nu se va incorpora toata faina. Sa nu cumva sa adaugi apa pt asta. Trebuie doar sa framanti cel putin 20 de min( eu doar atat am rezistat). Cred ca framantatul atat de indelungat le face sa fie pufoase.

http://www.universulfamiliei.com

8Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Dum 26 Feb 2012 - 22:54

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Prea bune turtele astea, mai ales cand ti-e foame, yummy. Merci de reteta ca eu habar n-aveam cum se face. :D

9Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Lun 27 Feb 2012 - 15:39

micasera

micasera
Ucenic
Ucenic

La bunica mea la tara se numesc COCOCELE.Dar, fiind puse direct pe plita , bunica le facea mult mai subtiri.

10Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Lun 27 Feb 2012 - 20:30

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Buna seara fetelor, tocmai ce am facut ieri turte pe plita!Azi fac gogosele cu gem!Pofta buna la toate gospodinele!

11Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Vin 30 Mar 2012 - 21:53

Vizitator

Anonymous
Vizitator

Exact cum facea bunica ,intradevar sunt foarte gustoase :P

12Turte pe plita Empty Re: Turte pe plita Dum 1 Apr 2012 - 16:02

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Buna, cum afara e inca frig, nu m-am indurat sa acoper plita, asa ca ieri am mai facut niste turte pe plita,le-am mancat unse cu unt si dulceata sau unt si miere, fiecare cu preferintele lui...
Am folosit reteta originala, dar fara ulei, caci iese fum, fiindca le fac direct pe plita

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum