RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Zorea

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Zorea Empty Zorea Mier 5 Aug 2009 - 12:41

Vizitato

Anonymous
Vizitator

stie cineva cum se ingrijeste aceasta planta? k eu nu am gasit nimic
merci mult


Zorea Co_

2Zorea Empty Re: Zorea Lun 31 Aug 2009 - 18:43

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Este o planta care creste in gradina,eu cel putin am una de vreo cativa ani si se seamana singura...poti sa-i strangi semintele si sa le pui in ghiveci primavara,prin martie...tu stai la bloc si nu stiu daca vei reusi sa ai loc si pentru ea...succes!

3Zorea Empty Re: Zorea Lun 31 Aug 2009 - 23:37

Admin

Admin
Admin
Admin

LA fel stiu si eu. Cresc singure si nu necesita ingrijire speciala. Bunica mea strabge seminte numai cand vrea sa mai puna si in alt loc din gradina.

http://www.universulfamiliei.com

4Zorea Empty Re: Zorea Mier 2 Sept 2009 - 10:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Carmen, Mihaela - merci mult
Mi-a inflorit si mie floricica in ghiveciul de la balcon


Zorea P1330990

5Zorea Empty Re: Zorea Mier 2 Sept 2009 - 19:27

Admin

Admin
Admin
Admin

Cred ca la primavara o sa pun si eu intr-un ghiveci. Tocmai ce mi-am luat niste seminte de la bunica sa le pun la teren, dar e prea frumoasa a ta si "imi face pofta" sa am si eu.

http://www.universulfamiliei.com

6Zorea Empty Re: Zorea Vin 4 Sept 2009 - 15:23

Vizitato

Anonymous
Vizitator

sa ai spor Mihaela dinc ate am vazut eu, nue ste o floare pretentioasa si chiar este foarte usor de ingrijit

7Zorea Empty Re: Zorea Mar 12 Apr 2011 - 22:51

Vizitato

Anonymous
Vizitator

http://www.gradina-online.ro/ZORELE_Ipomoea_purpurea_A3488.html
Zorelele sunt unele dintre cele mai frumoase si raspandite plante urcatoare. Tulpinile volubile depasesc deseori lungimea de 2-3 m.

Florile, ca niste palnii, se deschid dimineata o data cu aparitia primelor raze de soare si stau asa pana pe la ora 10, dupa care isi strang rochitele, parca pentru a nu fi decolorate de soarele prea puternic de peste zi.
Ipomoea rubro-coerulea este mai apreciata datorita marimii florilor si duratei de deschidere ceva mai lunga.

Dintre soiurile acestei specii mentionam :

"Heavenly blue" - cu flori de culoarea cerului senin;

"Wedding bells" - cu flori mov-deschis;

"Early call" - cu inflorire foarte timpurie, flori de culoare roz cu ochi alb ce stau deschise pana catre seara.

Ipomoea purpurea iubeste caldura, locurile adapostite, dar bine insorite.

Se seamana in ghivece sau ladite, atunci cand timpul incepe sa se incalzeasca (aprilie). Mai tarziu, plantele se raresc la distanta de 20-30 cm.

Ipomoea purpurea infloreste din iulie pana in septembrie-octombrie.Zorea Ipomoea_johansiboriB2

8Zorea Empty Re: Zorea Sam 16 Apr 2011 - 18:07

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Noua la tara ni s-a intins zoreaua in toata via si e tare pacatoasa, nu stiu cum o sa o scoatem de acolo...

9Zorea Empty Re: Zorea Sam 16 Apr 2011 - 20:41

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Asa a patit si soacra mea,dar a tot scos radacinile pana nu a mai ramas nici una,cel mai bine e sa fie plantata intr-un ghiveci mai mare,si sa fie pusa langa casa,agatata pe franghie;cu ierbicid nu vei reusi,caci nu reactioneaza.Succes!

10Zorea Empty Re: Zorea Sam 16 Apr 2011 - 23:16

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Multumesc, Carmen! Vom incerca!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum