RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Hypoestes (Hipoestes)

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Hypoestes (Hipoestes) Empty Hypoestes (Hipoestes) Mier 5 Aug 2009 - 12:43

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Hypoestes este un arbust semilemnos de mici dimensiuni, originar din Madagascar. Există aproximativ 40 de specii de Hypoestes, răspândite în Africa şi Asia meridională, însă doar câteva sunt cultivate ca plante ornamentale. Hypoestes, cunoscută sub denumirea populară de Planta cu pistrui, poate creşte până la aproximativ 30-40 de centimetri. Are funzele de formă oval-eliptică, cu vârful ascuţit şi numeroase pete mici de culoare roz, pe fondul verde al feţei superioare. Reversul frunzei este violet. Florile acestei plante sunt mici şi nesemnificative, de culoare roz-lila (la cele cu frunzele cu pete roz) sau albe (la cele cu frunze cu pete albe). Ele trebuie îndepărtate pentru că vor lua din substanţele nutritive. Planta se cultivă în general în apartament, dar poate fi crescută şi în grădină.

Îngrijire

Hypoestes trebuie amplasată în-un loc luminos, fără să fie ferită de razele soarelui. În lunile calde, ghiveciul poate fi mutat în exterior. Vara suportă temperaturi de 21 grade Celsius şi chiar mai mari, cu condiţia să fie udată adecvat. Temperatura minimă pe care o suportă planta este de 15 grade şi trebuie protejată de curenţii de aer. Hypoestes trebuie udată cu regularitate, încercând să menţineţi pământul din ghiveci în permanenţă umed, însă nu foarte îmbibat de apă. Iarna se va reduce frecvenţa udărilor. Din martie şi până în octombrie, în apa folosită la udat se poate amesteca îngrăşământ pentru plantele cu flori. Această operaţiune se va efectua o dată la 15-20 de zile. Pentru o bună dezvoltare, planta are nevoie de un sol bogat în materie organică, care menţine o uşoară umiditate, iar terenul trebuie să aibă un drenaj bun. Vârfurile tulpinilor se vor tăia periodic pentru a avea o plantă de dimensiuni reduse, dar şi pentru a stimula o ramificare bună.

Înmulţire, paraziţi şi boli

Înmulţirea se realizează fie prin seminţe, fie prin butăşire. Seminţele se plantează la sfârşitul iernii, începutul primăverii. De asemenea, primăvara sau toamna se pot tăia butaşi de 8-10 centimetri. Aceştia au capacitatea de a face foarte repede rădăcină, din acest motiv putând fi plantaţi direct în ghiveciul cu pământ.

Hypoestes poate fi atacată de coşenile. Acestea se îndepărtează cu o periuţă înmuiată în alcool denaturat. Planta mai poate fi afectată de ciuperca Oidium. În acest caz, se va folosi un produs anticriptogamic specific. De asemenea, excesul de apă poate fi dăunător, putând duce la putrezirea rădăcinii şi mai apoi la moartea plantei. Lipsa luminii duce la pierderea aspectului plăcut al plantei şi la decolorarea frunzelor.


Olimpia TINCĂ



P.S. si 2 pui mici, pe care i-am primit de curand

Hypoestes (Hipoestes) Hipoestes

2Hypoestes (Hipoestes) Empty Re: Hypoestes (Hipoestes) Sam 10 Oct 2009 - 17:07

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Noroc cu topicul acesta..asa mi-am identificat si eu planta cumparata de la florarie,ca cei de la florarie nu stiau sa-mi spuna denumirea plantei:)

3Hypoestes (Hipoestes) Empty Re: Hypoestes (Hipoestes) Sam 10 Oct 2009 - 18:55

Admin

Admin
Admin
Admin

Ciudat ca tocmai cei de la florarie nu stiau denumirea plantelor pe care le comercializeaza. Are si mama mea o astfel de floare.

http://www.universulfamiliei.com

4Hypoestes (Hipoestes) Empty Re: Hypoestes (Hipoestes) Sam 10 Oct 2009 - 22:56

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Si mie s-a parut la fel de ciudat ca nu stiau sa imi spuna ce fel de floare este,dar eu am cumparat-o oricum pt.ca mi-au placut f.mult frunzele pestrite.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum