RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Lantana

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Lantana Empty Lantana Mier 5 Aug 2009 - 12:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Familia: Verbenaceae
Aspect:Tufa
Perioada de inflorire:Vara
Expunere Plina lumina
Udare: Medie

Sunt plante vesnic tinere, cu inflorescente in forma de corimb globules, alcatuit din flori mici si pafumate. Acest gen cuprinde diverse specii cu flori albe, galbene, porticalii, roz sau rosii.

Cultivare:usoara. In luna martie se muta plantutele intr-un recipient cu nisip sau cioburi pe fund. Acestea se aseaza la soare, la temperaturi de 15-18 °C. Din aprilie pana in octombrie udarea trebuie sa fie abundenta, iar din mai pana in septembrie se adauga in apa un ingrasamant lichid la 1-2 saptamani.

Reproducere:Perioada optima pentru inmultire este martie-aprilie. Butasii se planteaza intr-u compost special amestecat cu putin nisip, vasul in care este introdus butasul find acoperit de o folie de plastic si pastrat la temperaturi de 18-21 °C.

Pericole: Apa trebuie dozata corespunzator, o abundenta sau o insuficienta a acesteea poate fi daunatoare frunzisului si radacinii. Cosenilele fainoase si aleuroidele se combat cu insecticide specifice, iar paianjenul rosu prin acaricid.

Specii si soiuri: Lantana camara, Lantanamontevidensis.


gradinamea.ro


P.S. si floricica mea


Lantana Lantana

2Lantana Empty Re: Lantana Mier 19 Aug 2009 - 10:02

Vizitato

Anonymous
Vizitator

a inflorit si floricica mea

este rosie pe margini, portocalie la mijloc si galbena spre interior


Lantana P1330918

3Lantana Empty Re: Lantana Vin 21 Aug 2009 - 19:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Wow!ce floricica frumoasa si ce vii culori!

4Lantana Empty Re: Lantana Dum 23 Aug 2009 - 19:37

Vizitato

Anonymous
Vizitator

merci muuuuult

5Lantana Empty Re: Lantana Mier 2 Sept 2009 - 11:09

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si o alta lantana putin diferita: galben, portocaliu si roz


Lantana P1340017

6Lantana Empty Re: Lantana Mier 2 Sept 2009 - 13:27

Vizitato

Anonymous
Vizitator

E superba, o culoare pe margine si una pe interior. Foarte frumoasa!

7Lantana Empty Re: Lantana Mier 2 Sept 2009 - 13:31

Vizitato

Anonymous
Vizitator

merci muuuuult si mie imi place foarte mult... am facut rost de un lastar cu floricele (mov, roz, galben) dar nu stiu daca se prinde

8Lantana Empty Re: Lantana Mier 2 Sept 2009 - 19:35

Admin

Admin
Admin
Admin

Daca n-ar fi florile acelea ar parea o urzica. Asa insa e superba.

http://www.universulfamiliei.com

9Lantana Empty Re: Lantana Vin 4 Sept 2009 - 15:24

Vizitato

Anonymous
Vizitator

mercik Mihaela

10Lantana Empty Re: Lantana Joi 24 Sept 2009 - 15:16

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si floricele noi pe Lantana (am mai facut rost de 2 pui mici, abia astept sa infloreasca sa vad ce culori au)


Lantana P1340407

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum