RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Solanum capsicastrum (marul dragostei sau marul lui Adam)

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Solanum capsicastrum sau „mărul dragostei“ este o plantă de climat subtropical, originară din America de Sud. Are o creştere arbustivă, atingînd 30-40 cm înălţime. Se poate cultiva ca plantă anuală, în grădină, sau perenă, în sera rece. Fructele necomestibile, sînt foarte decorative, avînd mărimea unei cireşe, lucioase, oranj-roşii. Preferă locurile luminoase, însorite, dar nu suportă căldura excesivă. Temperatura optimă este de 16-18 grade Celsius, vara, şi 10-12 grade Celsius, iarna. Iarna se udă mai rar, vara mai des şi regulat. Iarna nu rezistă afară la ger. Ca substrat, se poate folosi un pămînt de grădină îmbunătăţit cu frunză, mraniţă şi nisip. Se înmulţeşte uşor primăvara prin seminţe semănate în ghivece sau în grădină ori prin butaşi (vîrfuri uşor tari) de 4-6 cm lungime, înfipţi direct în sol. Tot primăvara se pot face tăieri pentru îndreptarea coroanei. Excesul de apă în sol, lumina insuficientă, aerul uscat duc la pierderea frunzelor şi fructelor.


P.S. si floricica noastra (deocamdata "pui" )


Solanum capsicastrum (marul dragostei sau marul lui Adam) P1330761

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Irina,zici ca deocamdata este pui,dar ce frumos este!Sa dea Dumnezeu sa creasca mare ca tare-i frumos!

Vizitato

Anonymous
Vizitator

merci mult Carmen, eu am vazut-o inflorita, si mi-a placut la nebunie
cam asa va arata in curand


Solanum capsicastrum (marul dragostei sau marul lui Adam) Z2345359X

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ce bine arata! Si ce bine o sa arate mai incolo!

Vizitato

Anonymous
Vizitator

merci mult Gabitza


gataaaaaaaaa, s-a colorat si copacelul meu


Solanum capsicastrum (marul dragostei sau marul lui Adam) P1340060

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Suuuuper! Ce frumos e colorat.

Vizitato

Anonymous
Vizitator

mercik Gabitza

Vizitato

Anonymous
Vizitator

asa arata floricelele de la solanum, inainte sa devina bilute colorate


Solanum capsicastrum (marul dragostei sau marul lui Adam) P1340111

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Am si eu un "Marul lui Adam" ca eu asa-i zic,pe care-l am de la fratele meu-sa-i fie tarana usoara.Marul are doi ani si e foarte frumos.Toata vara a stat la parintii mei in gradina,pentru ca sa-i polenizeze albinele florile,ca altfel nu face fructe.Cred ca are 50 de fructe,unele s-au colorat deja.E foarte frumos.Trebuie sa-mi fac timp sa postez niste poze cu el.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum