RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Strudel cu mere

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Strudel cu mere Empty Strudel cu mere Mier 16 Sept 2009 - 21:04

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Ingrediente
Aluat
225 gr faina
1/2 plic drojdie uscata
40 gr zahar
1 ou
1 esenta vanilie
80 ml lapte caldut
1 varf cutit sare
Umplutura
8 mere
scortisoara
7 linguri zahar

Preparare
1. Framantati un aluat elastic din toate ingredientele exceptand untul cu faina. Daca aluatul este un pic lipicios, mai adaugati putina faina.
Dati o forma de dreptunghi aluatului, inveliti-l in folie de plastic si dati-l la frigider 30 minute.
2. Frecati untul la temperatura camerei cu 1 lingura de faina pana e spumos.
3. Preparam umplutura: curatam merele, le dam pe razatoare si le punem la foc mic impreuna cu zaharul, scortisoara.
4. Scoateti aluatul de la frigider, intindeti-l sub forma de dreptunghi .
5. Intindeti aluatul foaie de 30cm x 20 cm pe hartie de copt. Trasati doua linii orientative pe lungime pentru a imparti aluatul perfect in 3.
6. Pe bucatile laterale faceti taieturi putin pe diagonala din 2 in 2 cm folosind un cutter sau o roata de taiat aluatul.
7. Puneti umpltutura in centru pe toata lungimea si ridicati capetele opuse taieturilor pentru a sigila umplutura.
8. Impletiti apoi aluatul aducand fasiile laterale peste umplutura.
Mutati usor strudelul cu tot cu foaia de copt pe tava. Introduceti tava intr-o punga mare si lasati la crescut pentru 30 min.
9. Coaceti in cuptorul preincalzit la 180C pentru 25 minute.

Strudel cu mere P1080519

Strudel cu mere P1080520


Strudel cu mere P1080521

2Strudel cu mere Empty Re: Strudel cu mere Mier 16 Sept 2009 - 22:24

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Georgiana, arata grozav!!! Mie imi plac strudelele la nebunie, mai ales cele cu mere! Doar ca eu nu-s in stare sa le fac... Felicitari!

3Strudel cu mere Empty Re: Strudel cu mere Mier 16 Sept 2009 - 22:36

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Miru a scris:Georgiana, arata grozav!!! Mie imi plac strudelele la nebunie, mai ales cele cu mere! Doar ca eu nu-s in stare sa le fac... Felicitari!

Multumesc mult!E pentru prima data cand am facut strudel!Si mie imi plac mult de tot si imi cumparam mereu de la patiserie!Astazi am zis sa incerc si eu sa fac!

4Strudel cu mere Empty Re: Strudel cu mere Mier 16 Sept 2009 - 23:07

Admin

Admin
Admin
Admin

Georgiana, multumesc pt reteta. Abia astept sa-l incerc si eu.

http://www.universulfamiliei.com

5Strudel cu mere Empty Re: Strudel cu mere Joi 17 Sept 2009 - 9:43

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Si eu fac des strudel cu mere, dar cu foi de placinta.
Merele le dau pe razatoare si le calesc cu zahar si scortisoara.
Foile le fac astfel: iau o coala, o ung cu unt topit si presar putin pesmet, a doua la fel, a treia la fel, pun merele pe 1/3 din centru si rulez. Ung ruloul cu unt. Inainte de a le scoate din cuptor (cam cu vreo 5-10 min) le stropesc cu apa cu zahar si le bag inapoi in cuptor.
Of, mi-ati facut pofta

6Strudel cu mere Empty Re: Strudel cu mere Vin 18 Sept 2009 - 17:22

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Wow! Ce bine arata!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» Dieta cu otet de mere

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum