RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Dieffenbachia maculata

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Dieffenbachia maculata Empty Dieffenbachia maculata Mier 30 Sept 2009 - 22:44

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Cine poate sa imi spuna mai multe despe aceasta planta?

2Dieffenbachia maculata Empty Re: Dieffenbachia maculata Mier 30 Sept 2009 - 22:50

Admin

Admin
Admin
Admin

Expertul nostru in gasirea informatiilor despre plante este acum plecat. Ce am gasit eu pana acum sunt aceste informatii:

Dieffenbachia picta (Dieffenbachia maculata, Dieffenbachia seguine)
Denumire stiintifica
Dieffenbachia picta (Dieffenbachia maculata, Dieffenbachia seguine)

Denumire populara
Dieffenbachia

Specii si varietati
Cultivaruri: Compacta, Exotica, Marianne, Perfecta, Rudolph Roehrs

Are frunzele ceva mai mici, lucioase, colorate verde inchis cu pete ivorii.

Ingrijire
Planta necesita o atmosfera calda si umeda, lumina multa, dar fara soare direct. Apa se administreza regulat pe tot parcursul anului, vara este necesara pulverizarea zilnica cu apa. Fertilizarea se aplica bilunar pe perioada de primavara-vara. Trasplantarea totala sau partiala este necesara in fiecare primavara.Frunzele se curata periodic cu un burete umed.

sursa

Dieffenbachia maculata 480

http://www.universulfamiliei.com

3Dieffenbachia maculata Empty Re: Dieffenbachia maculata Mier 30 Sept 2009 - 22:54

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Dieffenbachia maculata Img6692

4Dieffenbachia maculata Empty Re: Dieffenbachia maculata Mier 30 Sept 2009 - 22:55

Vizitato

Anonymous
Vizitator

informatiile astea le-am gasit si eu pe net,oare numai atat se stie depre aceasta planta?

5Dieffenbachia maculata Empty Re: Dieffenbachia maculata Mier 30 Sept 2009 - 22:59

Admin

Admin
Admin
Admin

Asta seamana mult cu una din plantele mele, dar a mea e ca un copacel, mai degraba cum e a ta decat poza care am gasit-o eu pe net:

Dieffenbachia maculata Flori6mai3copy


Din ceea ce am observat eu a aceasta planta. Ii place lumina, caldura nu excesiva, sa n-o uzi prea des, preferabil in tavita decat direct pe pamantul din ghiveci. SI are prostul obicei sa faca gazulite pe frunzele tinere.
Rezista bine si peste iarna, la umbra dar isi stagneaza cresterea. Imediat ce o asezi la lumina incepe iar sa creasca.

http://www.universulfamiliei.com

6Dieffenbachia maculata Empty Re: Dieffenbachia maculata Mier 30 Sept 2009 - 23:01

Vizitato

Anonymous
Vizitator

multumesc pt.informatii

7Dieffenbachia maculata Empty Re: Dieffenbachia maculata Mier 30 Sept 2009 - 23:02

Admin

Admin
Admin
Admin

Cu placere.

Bine ai venit la noi. Speram sa mai gasesti aici si alte informatii utile.

http://www.universulfamiliei.com

8Dieffenbachia maculata Empty Re: Dieffenbachia maculata Mier 30 Sept 2009 - 23:07

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Multumesc.Sunt convinsa ca voi gasi informatii utile,chiar am citit multe din subictele aparute despre flori unele chiar foarte interesante Am sa incerc sa contribui si eu cu informatii utile,fiind si eu pasionata de flori.

9Dieffenbachia maculata Empty Re: Dieffenbachia maculata Mier 30 Sept 2009 - 23:18

Admin

Admin
Admin
Admin

Ma bucur ca se mai afla printre noi o iubitoare de flori. Astept cu nerabdare sa ne impartsim reciproc din experientele noastre.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum