RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Sa folosim energia copacilor

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Sa folosim energia copacilor Empty Sa folosim energia copacilor Vin 19 Mar 2010 - 14:46

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Exista tari in care bogatia padurilor reprezinta recunoasterea uneia dintre cele mai pretioase daruri oferite de natura. Dar exista si altele, in care taierea haotica a copacilor a devenit o practica iesita de sub control, greu de stavilit.

Cercetatorii din domeniul psihologiei au ajuns la concluzia ca arborii nu reprezinta doar un adevarat plaman al pamantului, ci si o sursa de influientare a echilibrului psihologic al oamenilor. Pe de o parte, datorita frumosului spectacol ce il ofera, iar pe de alta, datorita energiei pozitive, reconfortante ce o degaja. Iata cateva exemple.

• BRADUL: este legendarul pom ce face legatura intre cer si pamant. Nu numai datorita traditiilor sarbatorilor de iarna, ci si gratie formei sale, cu varful orientat spre cer. Cine se lipeste de tulpina lui se incarca imediat cu o noua energie, atat mentala (dispar tensiunile), cat si fozica (dispare greutatea din picioare, respiratia este mai usoara privirea se limpezeste).

• PINUL: s-a dovedit a fi o sursa de improspatare a vitalitatii omului. Este lipsit aproape complet de pretentii, dezvoltandu-se pe terenuri mai putin fertile. Totodata, ajuta la reimprospatarea energiei pentru anul in curs.

• NUCUL: prin maretia lui, maiestuosul pom degaja acel gen de energie care impulsioneaza increderea in propriile posibilitati, ambitia si responsabilitatea.

• TRANDAFIRUL SALBATIC: are capacitatea de a-l face pe om sa se priveasca in interiorul sau, analizandu-se. Este denumit si „arbustul oglinda”.

• MESTEACANUL: ramurile sale alcatiesc un fel de val linistitor si plin de seninatate ce se asterne peste cel ce se odihneste la umbra lui. Gandurile negre dispar, locul lor fiind luat de dorinta de intelegere si armonie. Este indicat cuplurilor aflate la inceput de criza.

• FAGUL: ca si nucul, acest copac impunator te molipseste de incredere in fortale proprii, de dorinta de a cuteza, de a invinge obstacolele. iti declansaza initiativa si doza de curaj de care ai nevoie atunci cand iti testezi puterile.
sursa: www.agenda.ro
Am gasit un articol tare interesant... personal cred in efectele benefice, am acasa la tata un loc in vie unde cand sunt suparata si trista merg acolo stau ceva timp si parca ma incarc cu emergie in jur am salcami, pruni, visin tatal meu vb des despre puterea vindecatoare a copacilor batrini puneau mare pret pe unele fonomene si le respecta cu mare sfintenie pacat ca azi nu mai respectam natura

2Sa folosim energia copacilor Empty Re: Sa folosim energia copacilor Vin 19 Mar 2010 - 17:12

Admin

Admin
Admin
Admin

Foarte interesant articolul. Multumim pt el.

http://www.universulfamiliei.com

3Sa folosim energia copacilor Empty Re: Sa folosim energia copacilor Dum 21 Mar 2010 - 18:59

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Interesant subiect,dar sa stiti ca am aplicat asa ceva,cum eu stau la casa am si nuci langa casa mea..
Dar cand merg la munte ador sa stau langa un brad falnic,asa e firea mea, mai romantica,sa ii simt puterea de a ajunge sus,spre soare si nori!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum