RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Tipare si idei pentru hainute

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Tipare si idei pentru hainute Empty Tipare si idei pentru hainute Lun 5 Mar 2012 - 13:11

mondragona

mondragona
Incepator
Incepator

Imi cer scuze ca abia m-am inscris pe forum si am si inceput sa deschid un subiect...Dar eu de multa vreme as vrea sa-i fac fetitei mele o fustita pantalon si nu gasesc nicaieri un tipar.Daca m-ati putea ajuta....Multumesc!

2Tipare si idei pentru hainute Empty Re: Tipare si idei pentru hainute Lun 5 Mar 2012 - 14:17

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Nu-i nicio problema ca ai deschis un subiect nou. Sper ca cineva sa-ti poata da un tipar pentru aceasta fustita. Stiu ca eu am avut cand eram mica, facuta de mama mea, dar nu mai stiu exact modelul.

Edit: eu m-am gandit imediat la o fustita croita, dar tu poate vrei crosetata sau tricotata?

https://mniko.blogspot.com/

3Tipare si idei pentru hainute Empty Re: Tipare si idei pentru hainute Lun 5 Mar 2012 - 16:13

mondragona

mondragona
Incepator
Incepator

Da ,de fustita croita e vorba!Fetita mea e cam durdulie si iubeste nespus sa se imbrace in fustite...dar vara transpira si uite asa asta ar fi o solutie...

4Tipare si idei pentru hainute Empty Re: Tipare si idei pentru hainute Lun 5 Mar 2012 - 20:50

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] poate gasesti ce iti doresti aici!


Daca ai timp, mergi la biblioteca, sunt carti vechi, de pe vremea lui Ceausescu cu asemenea tipare, am si eu una acasa, sunt pentru toate varstele.

5Tipare si idei pentru hainute Empty Re: Tipare si idei pentru hainute Lun 5 Mar 2012 - 22:37

MNiko

MNiko
Admin
Admin

La prima vedere eu n-am vazut nicio fusta pantalon, dar mi se pare tare interesant si util site-ul. Multumim Anemona.

https://mniko.blogspot.com/

6Tipare si idei pentru hainute Empty Re: Tipare si idei pentru hainute Lun 26 Mar 2012 - 22:46

irinel-maria

irinel-maria
Incepator
Incepator

Buna seara
Am sa postez trei fotografii pe care le-am facut dupa un caiet de-al meu mai vechi.
Marimile le puteti schimba si va faceti calculele dupa cum va trebuie. Daca nu intelegeti ceva eu mai intru si maine seara. Spor la treaba. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

7Tipare si idei pentru hainute Empty Re: Tipare si idei pentru hainute Lun 26 Mar 2012 - 23:09

irinel-maria

irinel-maria
Incepator
Incepator

Nu stiu de ce nu deschide, am urmat instructiunile. Voi incerca sa postez prin photobuket.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

8Tipare si idei pentru hainute Empty Re: Tipare si idei pentru hainute Mar 27 Mar 2012 - 14:09

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Eu nu ma prea pricep la tipare si croitorie ( daca mi le da cineva croite reusesc sa le asamblez), dar am ramas impresionata de scrisul dvs frumos si ordonat.

https://mniko.blogspot.com/

9Tipare si idei pentru hainute Empty Re: Tipare si idei pentru hainute Mier 28 Mar 2012 - 14:49

irinel-maria

irinel-maria
Incepator
Incepator

Buna ziua
Doamna care a deschis subiectul a cerut un tipar. Nu este prea greu de facut. Se incepe din dreapta din pct .T cu un unghi drept, apoi urmaresti de jos indicatiile.
TL este lungimea fustei (acum vad ca nu e trecut pe tipar, dar e la partea de jos, verticala unghiului drept); TS e lungimea pana la sold, iar SS1 e jumatate din circumferinta soldului. Notatiile de la masuri: CT= circumferinta taliei, CS= circumferinta sold, iar Lpr= lungime produs. Ati putea incerca pe o coala mare de hartie sa vedeti ce iese. Daca vreti eu voi mai intra cu explicatii daca e nevoie. Curaj si spor la treaba. Macar pentru casa dintr-un cearsaf colorat puteti incerca o astfel de fusta. E foarte comoda.



Ultima editare efectuata de catre irinel-maria in Mier 28 Mar 2012 - 14:51, editata de 1 ori (Motiv : greseala de scriere)

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum