RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Programul After School - util sau nu?

5 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Observ mai nou ca majoritatea scolilor au inceput sa organizeze aceste programe "After School". Nu mi-am pus niciodata problema daca sa o inscriu si eu pe Cristina sau nu intr-un astfel de program pana cand nu ni s-a spus la scoala noastra de el. Asa ca nici nu m-am interesat pana acum ce se intampla mai exact acolo.
Ma in intreb acum insa in ce masura este util si benefic copilului acest After School. Mamici care aveti sau ati avut copiii inscrisi la After school ne puteti da mai multe detalii? Ati fost multumite de program?

https://mniko.blogspot.com/

Viorica

Viorica
Ucenic
Ucenic

Am o nepoata la Bucuresti care isi duce fetita la After School si este multumita deoarece nu se poate descurca altfel cu doi copii si servici fara ajutor.O ia seara cand vine de la servici cu lectiile facute,este hranita.Anul asta este in clasa a doua.Am inteles ca o costa cam multisor afacerea.

micasera

micasera
Ucenic
Ucenic

Acest program este realizat ptr parintii foarte ocupati.

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Intr-adevar pentru parintii ocupati cu servicii de dimineata pana seara acest program este util. Insa si programul acesta trebuie sa tina destul astfel incat sa poti lua copilul de la scoala cand tu termini programul de lucru. La noi la scoala programul after school este de doua ore si nu prea stiu cu ce-i ajuta pe parinti acest lucru. Banuiesc ca doar din prisma faptului ca elevii isi fac temele in scoala si nu trebuie sa astepte pana seara cand vin parintii acasa.

majoritatea colegilor de clasa ai Cristinei s-au inscris la after school. Bine-nteles ca acum si Cristina isi doreste acest lucru desi nu pot so las decat o singura zi pe saptamana. Am decis s-o las saptamana viitoare sa vada ce inseamna, dar sper sa renunte destul de repede. Invatatoarea a acceptat-o asa doar ca sa-si satisfaca ea curiozitatea in ceea ce priveste programul, dar altfel recomanda after school-ul doar daca parintilor le e dificil sa-i ajute la teme pe copii acasa.

https://mniko.blogspot.com/

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Ieri am avut prima experienta cu after school-ul. Neplacuta de altfel pt mine. Cristina, in prima faza s-a bucurat, dar...ajunsa acasa ( dupa ce din nefericire pt ea am plimbat-o dupa mine prin oras pana spre seara), dupa ce ca-i ramasese mult de scris, i-am mai si sters eu o pagina de caiet pe care o lucrase la after school, insa din pacate nu facuse bastonasele corect. La prima vedere pareau bine, dar cand te uitai de aproape se vedea ca in loc sa fie rotunde la capat ele erau patrate. Cu mine acasa s-a invatat repede sa le faca corect, dar la after school a scris aproape toata pagina gresit.
Concluzia e ca la cate teme au acum, cele 2 ore de after school( din care 30 min sunt pt masa si recreere) nu le ajung pt a-si termina lectiile. In plus acasa ajunge si mai obosita comparativ cu celelalte zile si ii e mult mai dificil sa se concentreze la ce are de facut.

https://mniko.blogspot.com/

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Sincer, programul acesta parca il simt cumva cam departe, nu ca nu a beneficiat si baiatul meu de asa ceva, dar parca nu se sincronizeaza cu scoala, cu programa scolara?

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Cu programa scolara se sincronizeaza, ca fac acolo temele pe care le primesc copii in ziua aia la scoala si de cele mai multe ori, lucrand cu invatatorul lor chiar lucreaza pe ceea ce au nevoie ei.

https://mniko.blogspot.com/

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Atunci daca se sincronizeaza, si mai ales ca totusi, ii este dr folos, eu zic Da!

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Cred ca de multe ori depinde de invatatorul de la after school. Intre timp am mai intrebat si eu si alti parinti cu copii de clasa I. Multi au ales sa-si invete copilul sa sea singur acasa pana termina ei serviciul decat sa-i lase la afterschool.
Personal, cu invatatoarea noastra mie nu mi se pare util afterschool-ul. E adevarat ca numai o data a fost, dar incepe sa nu-mi placa nici cum preda la clasa. Poate ca vorbeste mai mult spiritul pedagogic din mine. Nu sunt invatatoare si nu stiu de fapt cat de dificil e sa predai unor copii asa mici, dar parca nu face bine. Eu am avut norocul de un invatator extraordinar de bun si curios ca dupa atatia ani imi aduc aminte metodele lui de predare. Nu seamana deloc cu ceea ce vad la Cristina.

https://mniko.blogspot.com/

micasera

micasera
Ucenic
Ucenic

Eu sunt impotriva After School-ului.De ce?Ptr ca , la clasa, are un invatator, iar acolo,un altul.Acum sunt la grafisme, poate au inceput prima litera, dar pe viitoor...cel de la After va trebui sa faca teme, in adevaratul sens al cuvantului nu doar supraveghere, deci va fi alt stil de predare.Daca un copilas nu a inteles lectia din clasa va tb sa-i explice, va folosi,clar, alta tehnica.Iar toate acestea, in opinia mea, inseamna bulversare ptr copil.Plus ca tb sa stea plecat toata ziua.Asa, o bona, mi se pare mai util.

MNiko

MNiko
Admin
Admin

daca e sa compari bona cu afterschool-ul nu stiuce ar iesi in avantaj. After schoolul cred ca ar costa totusi mai putin decat bona, desi poate ca bona ar face mai mult decat se face la after school. In ultimul timp, am vazut ca afterschool-ul se face cu invatatorul de la clasa deci tehnica de predare ar fi aceeasi, dar... Eu vad la noi comparand caietele si temele Cristinei cu ale unui coleg ce sta la after school. Mamica lui nu stie cat se scrie un clasa la ora si cat se scrie la after school.
Mi s-a intamplat saptamana trecuta la cifra 4 Cristina sa vina acasa doar cu 2 randuri scrise in clasa si acelea 2 randuri scrise in manual si cu cifra scrisa destul de prost. Restul, caietul special de matematica si o pagina in caietul obisnuit de matematica au fost tema pt acasa. Din punctul meu de vedere cifra 4 nu a fost invatat sa fie scrisa in clasa. Eu am invatat-o pe Cristina acasa cum sa o scrie. Vorbind cu mamica colegului ei am vazut ca ea n-a stiut de fapt cat au invatat copii la ora, pt ca tema s-a facut la after school, unde probabil copilul a si invatat sa scrie corect cifra.
Din punctul asta de vedere acord o mare bila neagra after school-ului. Nu red ca acest program s-a creat ca sa i se dea sansa invatatorului sa "repare" ceea ce n-a avut timp sa explice bine la clasa.

https://mniko.blogspot.com/

Ira_So

Ira_So
Ucenic
Ucenic

Eu as vota pentru after-school. Sonia merge la un after-school de la inceputul anului si sunt foarte multumita. Este si in avantajul nostru ca after-u este al profesoarei lor de clasa 0, asa ca ea dupa ore ii ia cu masina, ii duce la after, apoi merg cu totii sa manance, dupa ce se intorc iar la after, fac lectii / se joaca / au activitati recreative. Per mare, eu una, sunt foarte multumita.

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Cred ca programul asta e rentabil la fel cum e si de buna scoala dar si invatatoarea.

https://mniko.blogspot.com/

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum