RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Tablou din carton si hartie reciclata

5 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Tablou din carton si hartie reciclata Empty Tablou din carton si hartie reciclata Dum 1 Iun 2014 - 16:33

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Tablou din carton si hartie reciclata

Am participat cu acest tablou la un concurs pe forumul Tomnarella - Handmade, un concurs in care se cerea sa construim ceva doar din hartie si carton.

 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 
Si pentru ca mi s-a cerut sa explic cum l-am realizat, iata-ma acum incercand sa va arat pasii. Ideea am preluat-o de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] acolo veti gasi si paternal pentru decoupaj. Ca sa fiu in concordanta cu cerintele concursului am contruit si rama tabloului din carton.
 
Materialele necesare: carton de la cutii, un carton negru A4, hartie neagra, reviste cu imagini( eu am ales reviste cu flori), aracet, foarfeca, carton si un model imprimat
 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 
Mai intai din carton de la cutiile de jucarii mi-am taiat bucati de marimea unei coli A4 pt baza tabloului si pentru rama. Am construit rama lipind intre ele mai multe straturi de carton:
 
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 

Aceasta rama am imbracat-o in hartie neagra si apoi am lasat-o deoparte:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pe cartonul negru potriviti imaginea imprimata si decupati-o:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Din reviste taiati fasii late de 4-5 cm, pe care le indoiti si le lipiti la distanta de 5 mm una de alta, pe cartonul ce reprezinta suportul tabloului. Nu conteaza ca fasiile de ziar depasesc marginea cartonului

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dupa ce ati umplut tot cartonul cu fasii de revista, indreptati marginile silipiti hartie neagra ca sa acoperti tot cartonul pe lateral

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In final lipiti deasupara cartonul negru decupat si apoi rama si astfel ati obtinut tabloul

 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 
 
Si pt ca am reusit sa decupez cartonul negru fara sa stic interiorul, am folosit "negativul" pt a crea un alt tablou
 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

https://mniko.blogspot.com/

Gianina

avatar
Ucenic
Ucenic

Cum ai decupat modelul?Ai pus foaia cu model peste cartonul negru?

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Exact. Asa decupez de fiecare data. Imprim pe foaie normala modelul, il lipesc cu scotch pe cartonul colorat si apoi decupez pe contur cu un cutter.

https://mniko.blogspot.com/

Gianina

avatar
Ucenic
Ucenic

Multumesc frumos!Interesanta tehnica!
Mie imi plac ambele tablouri!

Camelia

Camelia
Moderator global
Moderator global

Fara cuvinte!Ai maini de "aur".Felicitari!

nuti09

nuti09
Activ
Activ

Si asa, daca imi permiti, ne-ai mai dat si noua o idee de tablou, la clasa! Mai am niste ambalaje ale unor rame foto. Ai idei minunate....

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Cum sa nu-ti permit? Doar de asta am pus si tutorialul, ca sa poata face si alticneva. Abia astept sa vad ce lucrati voi.

https://mniko.blogspot.com/

Vizitator

Anonymous
Vizitator

In primul rand vreau sa-ti multumesc ca ne-ai impartasit  si noua modul de lucru al acestor minunate tablouri ,apoi iti spun ca vreau sa incerc si eu sa vad ce iese.

dragan mirela

dragan mirela
Ucenic
Ucenic

felicitari miha ,este deosebit tabloul realizat de tine

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Karmen, bine ai venit la noi. Spor sa ai.

Mirela, multumesc.

https://mniko.blogspot.com/

nuti09

nuti09
Activ
Activ

Multumim, Niko!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum