RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Bezele

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Bezele Empty Bezele Dum 22 Mar 2009 - 19:49

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ingrediente
3 albusuri, 100gr zahar

Mod de preparare
Albusurile se pun intr-un castron. Se adauga aprox. jumatatea din cantitatea de zahar si se bate cu telul sau mixerul pana se face spuma tare. Se amesteca si restul de zahar. Se ia cu lingurita sau cornetul, si se pune pe tava + hartie pergament. Se coc lin jur de 30-40 minute.


Bezele Picture002

Bezele Picture001

2Bezele Empty Re: Bezele Lun 23 Mar 2009 - 11:42

Admin

Admin
Admin
Admin

NU credeam ca sunt asa simple de facut. Cred ca o sa incerc si eu in curand.

http://www.universulfamiliei.com

3Bezele Empty Re: Bezele Lun 23 Mar 2009 - 12:04

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Foaaarte usoare, noi tot facem de vre-o 3 zile, k ii plac tare mult Soniei

4Bezele Empty Re: Bezele Mar 24 Mar 2009 - 22:39

Admin

Admin
Admin
Admin

Pana la urma nu par asa de simple. Aluatul mi-a iesit imediat, dar la cuptor....dupa 10 minute miroseau a ars si nu le-am mai lasat dar nici facute nu pot sa zic ca sunt ca sunt moi.

http://www.universulfamiliei.com

5Bezele Empty Re: Bezele Mier 25 Mar 2009 - 9:00

Vizitato

Anonymous
Vizitator

le-ai pus pe foaie de copt sau direct pe tava?

6Bezele Empty Re: Bezele Mier 25 Mar 2009 - 12:26

Admin

Admin
Admin
Admin

Le-am pus pe foaie pergamentata ca asa ai scris in primul post. Le-am mia lasat un timp apoi n cuptor pana au prins culoarea aceea maronie si am vazut ca dupa ce s-au racit s-au intarit ca sa le pot dezlipi de pe hartie.

O sa incerc sa fac cu hartie de copt ca cea pergament nu mi s-a parut prea buna.

http://www.universulfamiliei.com

7Bezele Empty Re: Bezele Mier 25 Mar 2009 - 12:29

Vizitato

Anonymous
Vizitator

pfff, mia culpa, deci se pune pe hartie de copt...
cand prind un picut de culoare maronie, trebuie scosi si pusi cu paleta pe o farfuie (sa se intareasca) k altfel intradevar se dezlipesc destl de greu...
imi pare rau, trebuia sa scriu toate aceste amanunte

8Bezele Empty Re: Bezele Mier 25 Mar 2009 - 12:40

Admin

Admin
Admin
Admin

Eu am pus hartie pergamentata si s-au lipit imediat de ea si nu a fost chip sa le dezlipesc pana nu s-au intarit. Ba chiar o tava nu stiu de ce nu s-au intarit nici pana azi si pe alea nu le pot dezlipi.

http://www.universulfamiliei.com

9Bezele Empty Re: Bezele Mier 25 Mar 2009 - 14:30

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ce bine arata si imi plac la nebunie! O idee foarte buna, mami de Sonia, o sa fac si eu!

10Bezele Empty Re: Bezele Sam 9 Mai 2009 - 19:15

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Si acum reteta care nu da gres (de la mamicile destepte de pe culinar):ufy7: :

- albusurile trebuie sa fie la temperatura camerii
- albusurile se bat fara zahar, abia dupe ce s-au facut spuma se pune cite o lingura de zahar pana se termina tot zaharul
- castronul si telul cu care se bat albusurile trebuie sa fie foarte curate, fara urma de grasime
- bezele se coc la 120 grade C si timp indelungat

11Bezele Empty Re: Bezele Dum 17 Mai 2009 - 23:43

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Bine de stiut!

12Bezele Empty Re: Bezele Mar 19 Mai 2009 - 12:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

pupici

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum