RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Panselute

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Panselute Empty Panselute Mar 24 Mar 2009 - 15:07

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Panselute

A venit anotimpul cald si gradina dumneavoastra se cere amenajata. Panselutele, unele din cele mai obisnuite flori de la noi, sunt in masura sa coloreze peisajul unei gradini.
Adevarate pete de culoare, panselutele sunt flori nepretentioase, putand fi plantate atat in ghivece, cat si direct in pamantul gradinii. Se gasesc intr-o mare varietate de culori, accepta sa fie plantate in tufe, chiar si alaturi de alte flori.
Deasemenea pot trai atat la soare, cat si intr-un loc cu semiumbra, insa necesita un sol bogat.
Sunt plante bianuale, inflorind in lunile februarie-martie, o data cu incalzirea temperaturii.
Cerinte:
- lumina: soare sau semiumbra;
- apa: din mediu;
- sol: bogat.
Caracteristici:
- inaltime: 15 - 25cm;
- diametru: 5 - 10cm;
- varietati de culoare: albastru, violet, rosu, galben, alb.
Se pot planta in rondouri sau platbanda.



P.S. floricelele noastre: panselute simple si panseluta curgatoare


Panselute Floricele2

Panselute Violetadeparmasipanselute



Ultima editare efectuata de catre Sonia's mom in Mar 7 Apr 2009 - 12:08, editata de 1 ori

2Panselute Empty Re: Panselute Mar 24 Mar 2009 - 15:39

Admin

Admin
Admin
Admin

Ce frumoase sunt. Bravo mami ca va ocupati de gradina din casa.

http://www.universulfamiliei.com

3Panselute Empty Re: Panselute Mar 24 Mar 2009 - 16:07

Vizitato

Anonymous
Vizitator

merci mult Mihaela
offf, ce mi-ar placea sa am o casa si o gradina cu flori, cred k as fi cea mai fericita intre floricelele crescute de mine

4Panselute Empty Re: Panselute Dum 29 Mar 2009 - 20:55

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Aranjamente atractive cu panseluţe


Primăvara calendaristică nu e departe, dar vremea încă ne surprinde cu temperaturi scăzute şi zăpezi, semn că trebuie să mai aşteptăm puţin până la amenajarea balcoanelor şi a teraselor la adevăratul lor potenţial. Până atunci putem să le decorăm cu plante care nu sunt sensibile la ger. Un exemplu ar fi binecunoscuta panseluţă (Viola), care poate fi tratată ca plantă anuală şi folosită pentru diverse aranjamente pentru exterior sau pentru interioare răcoroase şi pline de lumină. Puteţi folosi în mod similar şi Bellis – o altă plantă simpatică.


Adaptabile şi rezistente

Pentru decorarea unei terase însorite puteţi să folosiţi un coş elegant de nuiele căptuşit cu sphagnum (muşchi) la care adăugaţi un strat de pământ care să se dreneze bine. Superficial plantaţi panseluţele conform schemei cromatice dorite sau în funcţie de varietatea pe care o deţineţi. La suprafaţa aranjamentului puteţi adăuga un strat de frunze sau câteva crengi mici, protectoare. Dacă temperatura scade doar câteva grade sub zero, aranjamentul se poate păstra frumos câteva luni. Dacă accidental cad precipitaţii sau se face foarte frig, aranjamentul îşi va pierde frumuseţea. Însă, îl puteţi adăposti mutând coşul cu totul într-un spaţiu protejat fie chiar şi numai peste noapte.


Le place răcoarea

Dacă nu aveţi o terasă sau afară este încă foarte frig şi vă temeţi pentru micile frumuseţi multicolore, aveţi varianta unor aranjamente de interior. Însă, este neapărat ca acele interioare să fie cu temperaturi de maximum 10 grade, lucru dificil de obţinut, dar nu imposibil. Lumina naturală este şi ea importantă. În lipsa ei, plantele se veştejesc şi este păcat de efortul depus cu plantarea sau realizarea aranjamentelor. Coletul cu rădăcini nu este foarte dezvoltat, deci panseluţele nu necesită vase sau ghivece foarte adânci. Pentru sănătatea plantelor şi în egală măsură pentru un efect decorativ mai pronunţat se preferă chiar vase spaţioase care au în înălţime nu mai mult de 10-15 cm.

Frumuseţea panseluţei este dată de culorile intense ale florilor ei şi de contrastul frecvent întâlnit la unele varietăţi. Cele mai multe flori au 4-5 cm în diametru, dar sunt şi varietăţi cu flori delicate de numai 1 cm şi altele, de-a dreptul spectaculoase, cu flori de 10 cm şi margini ondulate. Le place pământul fertil şi reavăn, dar umiditatea excesivă afectează rădăcinile. Se adaptează şi la condiţii de mediu mai puţin prielnice.



Panselute Pansy

Panselute Panseluta-225599SkXi

Panselute Lectie_30

Panselute Pa

Panselute 480px-Pansy_Viola_tricolor_Flower_2

Panselute 140847977_3f106e4fba

5Panselute Empty Re: Panselute Sam 4 Apr 2009 - 15:57

Vizitato

Anonymous
Vizitator

asa arata puii mei

Panselute Panselutam

Panselute Panselutag

Panselute Panselutamg

Panselute Panselutaa

Panselute Panselutap


si o panseluta noua

Panselute Panselutar

6Panselute Empty Re: Panselute Lun 6 Apr 2009 - 17:06

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si floricelele noi


Panselute P1290216

Panselute P1290217

Panselute P1290225

Panselute Panselutacuragatoare

7Panselute Empty Re: Panselute Joi 9 Apr 2009 - 23:53

Admin

Admin
Admin
Admin

Azi am fost prin piata dupa diverse cumparaturi si piata era plina de flori, mai ales panselute. Asa ca n-am putut rezista tentatiei si mi-am cumparat si eu cateva. De fapt am lasat-o pe Cristina sa aleaga si a ales un buchet cu mai multi boboci decat flori. N-am avut timp sa le punem in seara asta, dar maine la prima ora asta vom face.

http://www.universulfamiliei.com

8Panselute Empty Re: Panselute Vin 10 Apr 2009 - 11:28

Admin

Admin
Admin
Admin

Asa cum ne-am propus ieri, azi cum s-a trezit Cristina am plantat panselutele. Iata rezultatul final:

Panselute Panselute

http://www.universulfamiliei.com

9Panselute Empty Re: Panselute Vin 10 Apr 2009 - 14:57

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce de panselute
sa va creasca mari si frumoase

10Panselute Empty Re: Panselute Vin 10 Apr 2009 - 15:03

Admin

Admin
Admin
Admin

Multumim mami. Cand le-am luat ma ateptam sa fie ca ale tale, cate una doua pe fir, dar sunt multe pe o tulpina si sunt pline de boboci. Abia astept sa infloreasca.

http://www.universulfamiliei.com

11Panselute Empty Re: Panselute Vin 10 Apr 2009 - 15:17

Vizitato

Anonymous
Vizitator

da mami, sunt mai multe feluri de panselute, cele pe care le am eu sunt "Viola wittrockiana" iar cele pe care le ai tu (cel putin cum le vad eu in poze) sunt "Viola cornuta"

si panseluta mea proaspat inflorita:

Panselute P1290299

12Panselute Empty Re: Panselute Vin 10 Apr 2009 - 23:30

Admin

Admin
Admin
Admin

Foarte frumoase culorile panselutei tale.

Nu ma pricep ce fel sunt panselutele. Doar felul asta erau ieri in piata.

http://www.universulfamiliei.com

13Panselute Empty Re: Panselute Mar 21 Apr 2009 - 18:40

Vizitato

Anonymous
Vizitator

o panseluta perfecta


Panselute P1290543

14Panselute Empty Re: Panselute Mar 21 Apr 2009 - 19:25

Admin

Admin
Admin
Admin

Foarte frumoasa panseluta.

Panselutele noastre..rand pe rand au decedat. Nu stiu de ce ca le-am ingrijit, dar tind sa dau dreptate zicalei din batrani ca fameia la ciclu sa nu atinga florile.

http://www.universulfamiliei.com

15Panselute Empty Re: Panselute Mar 21 Apr 2009 - 21:54

Vizitato

Anonymous
Vizitator

mami panselutele trebuie tinute afara, in mult soare, k altfel mor.
si se uda zilnic (sau dim devreme, sau dupa apusul soarelui)

voi unde i-ati tinut?

16Panselute Empty Re: Panselute Mar 21 Apr 2009 - 23:17

Admin

Admin
Admin
Admin

Afara nu am unde sa le tin, dar le-am tinut la geam unde bate soarele dimineata foarte bine. Si le-am udat in fiecare zi dimineata. Ma gandeam sa imi cumpar altele dar cred ca n-o mai fac. Astea, au inflorit pe rand toti bobocii lor si apoi s-au ofilit cate una pe zi. Zici ca erau culese si puse in vaza, asa s-au trecut.

http://www.universulfamiliei.com

17Panselute Empty Re: Panselute Mar 21 Apr 2009 - 23:20

Vizitato

Anonymous
Vizitator

mami mai lasa-le acolo si uda-le in continuare... parerea mea...
eu una am crezut k mi s-au ofilit si garofitele dar si petunia.... dupa ce le-au trecut florile aratau chiar groaznic, dar acum vad k si-au revenit si garofita are o groaza de boboci....
poate la fel e si cu panselute


si o alta panseluta frumoasa


Panselute Picture001-1

18Panselute Empty Re: Panselute Sam 2 Mai 2009 - 19:25

Vizitato

Anonymous
Vizitator

o parte din panselutele noastre


Panselute P1300067

19Panselute Empty Re: Panselute Sam 2 Mai 2009 - 19:36

Admin

Admin
Admin
Admin

Tot mai frumoase sunt. Ale noastre nu au mai putut fi recuperate. O prietene mi-a spus ca e posibil ca pamantul sa fi fost prea acid pt ele( am folosit doar pamant de florarie ca nu mai aveam altceva)

http://www.universulfamiliei.com

20Panselute Empty Re: Panselute Sam 2 Mai 2009 - 19:45

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu am folosit substratul universal pe care l-am luat de la Hornback, si vad k se dezvolta chiar frumos floricelele mele

21Panselute Empty Re: Panselute Sam 2 Mai 2009 - 19:48

Admin

Admin
Admin
Admin

Le-am tinut in casa dar la soare. De udat le udam dimineata in fiecare zi. Afara imi este imposibil sa le tin pt ca ar aluneca de pe pervaz.

http://www.universulfamiliei.com

22Panselute Empty Re: Panselute Sam 2 Mai 2009 - 20:07

Vizitato

Anonymous
Vizitator

mda, atunci chiar nu stiu ce ar fi putut sa se intample cu ele

23Panselute Empty Re: Panselute Dum 9 Mai 2010 - 18:52

Admin

Admin
Admin
Admin

Am incercat si anul acesta sa pun panselute si acum chiar ca le tin afara, dar sunt toate ofilite.

http://www.universulfamiliei.com

24Panselute Empty Re: Panselute Dum 9 Mai 2010 - 18:58

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Eu imi voi cumpara anul acesta gata rasadite si voi culege acasa sermintele,sper sa am si la anul!



Ultima editare efectuata de catre cretu carmen in Sam 30 Apr 2011 - 17:05, editata de 2 ori (Motiv : scoatere imagine)

25Panselute Empty Re: Panselute Dum 9 Mai 2010 - 19:03

Admin

Admin
Admin
Admin

Succes cu ele Carmen. gata rasadite am cumparat si eu si anul acesta si anul trecut. Din seminte n-am avut timp anul acesta sa pun nimic.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum