RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Fuchsia (Cercelus)

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Fuchsia (Cercelus) Empty Fuchsia (Cercelus) Dum 12 Apr 2009 - 15:45

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Fuchsia


Nume popular: cercelus
Familie: Onagraceae
Origine: Mexic si America de Sud
Inaltime: 30 cm - 3 m
Diametru: 0,5 - 1 m
Expunere: penumbra, plina lumina (unele specii numai, daca sunt bine udate)
Tip de pamant: umed, fertil, bine drenat

Ingrijire:
Ca planta de interior, fuchsia trebuie plasata langa o fereastra orientata spre est, vest sau sud, dar nu in lumina directa a soarelui. Vara, cand o puteti scoate afara, nu uitati ca nu ii place caldura si umiditatea. In general, planta prefera o temperatura de 15-21 C in timpul zilei si cu 10C mai putin pe timpul noptii. Temperaturile scazute din timpul noptii sunt foarte importante primavara devreme, cand planta incepe sa inmugureasca. Fuchsia nu mai infloreste cand temperatura medie din timpul zilei creste peste 24C.

In perioada de dezvoltare, planta se uda cand se simte ca s-a uscat pamantul. Toamna, udati mai rar si cu cantitati din ce in ce mai mici de apa, ca sa pregatiti planta pentru repausul de iarna. Este bine sa tratati planta si cu o solutie hranitoare, la fiecare 2 saptamani, in perioada de crestere, dar opriti tratamentul cam cu 2 saptamani inainte de a o aduce in casa, inainte de primul inghet. Toamna, plantele foarte mari pot fi taiate. Peste iarna trebuie sa le asigurati cercelusilor o temperatura de 4-10C si sa ii udati atat cat sa nu se usuce complet pamantul din ghivece. Primavara, planta se muta intr-un loc mai cald, mai luminos si incepeti sa o udati regulat. Cand apar noile frunze, schimbati pamantul din ghiveci si chiar si ghiveciul, cu unul putin mai mare. Primavara si vara, puteti sa rupeti varful fiecarei ramuri noi care are deja 2 seturi de frunze, daca doriti ca planta sa aiba un foliaj mai bogat.

Inmultire:
1. Butasi prelevati in perioada de primavara sau in august-septembrie. Luati butasi lungi de 10-12 cm sau cu 2-3 perechi de frunze, de la lastarii tineri. Frunzele din partea inferioara se rup si butasii se planteaza separat in compost umed, de preferinta un amestec de nisip si turba in parti egale. Vasele se acopera cu o folie de plastic transparenta si se tin intr-o camera calduroasa, luminoasa, dar nu in soare direct. Radacinile vor aparea in 3-4 saptamani, dupa care plantele se pot muta in ghivece cu pamant special de plante.
Butasii prinsi toamna trebuie lasati descoperiti.
2. Seminte. Aceasta operatiune trebuie efectuata in martie-aprilie; acoperiti semintele cu un strat subtire de compost umed, intr-un ghiveci asezat la umbra, la o temperatura de 16C; semintele inmuguresc in 21-28 de zile. Cand plantele sunt destul de mari ca sa poata fi mutate din loc, plantati-le in ghivece separate.

Pericole:
Fuchsia poate fi atacata de rugina (numai unele specii), afide (cauzeaza ondularea frunzelor), gandacei, muste albe, etc. Daca florile nu sunt bine dezvoltate, se ofilesc repede si/sau cad, cauzele pot fi atmosfera calda si uscata, udarea excesiva sau scazuta ori bataia directa a razelor soarelui. Pentru prevenirea ruginii sau a uscarii frunzelor se recomanda plasarea cercelusului in medii cu o buna circulatie a aerului.

Info:
- Fuchsia si-a primit numele dupa Leonard Fuchs, doctor si botanist german care a trait in secolul al XVI-lea.
- Fuchsia magellanica, originara din Peru si Chile este una din putinele fucsii care suporta gerul.
- De obicei, speciile cu flori portocalii sau rosii sunt mai rezistente la caldura decat cele cu flori albe sau albastre.


Lavinia Rorich


P.S. si plantuta mea, astept cu nerabdare sa infloreasca, din cate stiu eu trebuie sa aibe flori rosii cu mov , insa deocamdata arata asa:

Fuchsia (Cercelus) P1290411

2Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Lun 13 Apr 2009 - 14:37

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si alte poze cu Fuchsia


Fuchsia (Cercelus) Fuchsia

Fuchsia (Cercelus) Fuchsia_splendens2

Fuchsia (Cercelus) Fuchsia_venezuela_cluster

Fuchsia (Cercelus) Fuchsia_flower_280605_kpjas

Fuchsia (Cercelus) DoubleFuchsia

Fuchsia (Cercelus) 20061025-FuchsiaQueenEsther10_06

3Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Mar 28 Apr 2009 - 16:56

Vizitato

Anonymous
Vizitator

acum ca am tuns-o astept cu nerabdare sa infloreasca, sa vad ce culori va avea


Fuchsia (Cercelus) P1300014

4Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Mier 6 Mai 2009 - 11:04

Vizitato

Anonymous
Vizitator

in continuarea nimic, dar asteptam

Fuchsia (Cercelus) P1300336

5Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Lun 25 Mai 2009 - 10:38

Vizitato

Anonymous
Vizitator

In sfarsit i-au dat bobocii


Fuchsia (Cercelus) P1310170

6Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Joi 11 Iun 2009 - 9:02

Vizitato

Anonymous
Vizitator

intr-un final a inflorit si cercelusul meu


Fuchsia (Cercelus) P1310878

7Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Vin 12 Iun 2009 - 12:23

Vizitato

Anonymous
Vizitator

am facut rost de 2 lastai de Cercelus batut, si sper din tot sufletul sa se prinda macar unul dintre ei....

8Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Vin 12 Iun 2009 - 20:27

Vizitato

Anonymous
Vizitator

De prins se prind ei numai ai grija cand va fi,sa nu-i prinda frigul si sa patesti ca mine,am avut si niste crizanteme batute,galbene dar cum eu plec dimineata la servici ,n-am mai avut timp acum vreo cateva toamne sa le bag la dos cum se zice si le-am pierdut

9Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Vin 12 Iun 2009 - 22:26

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Cat de frumosi sunt cercelusii!Cel albastru este cel mai impresionant!Si cercelusul tau, Irina a inflorit tare frumos!

10Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Lun 15 Iun 2009 - 9:37

Vizitato

Anonymous
Vizitator

georgiana, carmen

11Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Lun 15 Iun 2009 - 10:03

Admin

Admin
Admin
Admin

Frumos cercelusul. Abia astept sa infloreasca si al meu.

http://www.universulfamiliei.com

12Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Lun 15 Iun 2009 - 10:03

Vizitato

Anonymous
Vizitator

merci mult Mihaela

13Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Dum 28 Iun 2009 - 10:30

Admin

Admin
Admin
Admin

Mi-am luat si eu un cercelus. Al meu e rosu cu alb. Irina vad ca al tau e cu mov: trebuie sa facem schimb.

Fuchsia (Cercelus) Flori25iunie20

Fuchsia (Cercelus) Flori25iunie21

http://www.universulfamiliei.com

14Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Mier 5 Aug 2009 - 11:24

Vizitato

Anonymous
Vizitator

e superb

cercelusul meu din pacate a murit, caci era mult prea cald si nefiind la Bucuresti nu am avut cum sa-l mut mai la umbra (oricum este singura floricica care a murit in lipsa mea, in rest tati a fost foarte grijuliu cu florile mele si la uda la timp)

cu sigura voi mai luat cercelusi, acu astept sa gasesc unul frumos (batut)

15Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Mier 5 Aug 2009 - 11:35

Admin

Admin
Admin
Admin

Imi pare rau ca l-ai pierdut.

Nici al meu n-o duce prea bine, din cauza lucrarilor de modernizare din balcon. Sper sa-si revina, mai ales ca saptamana viitoare o fiu si eu plecata.

http://www.universulfamiliei.com

16Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Mier 5 Aug 2009 - 11:49

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ce frumosi sunt! Pacat ca si foarte sensibili la soare.
Irina, felicitari lui Aurelian ca a udat bine florile si nu au murit (cum te temeai)

17Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Mier 5 Aug 2009 - 11:52

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Frumosi foc.

18Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Mier 5 Aug 2009 - 11:53

Vizitato

Anonymous
Vizitator

daaaa, aveam o mare buba pe creier... mai ales k lui nu prea ii plac florile...
dupa ce k mi-am petrecut 2 saptamani in "lagar", daca reveneam si imi vedeam si florile moarte - cred k o luam razna de tot

19Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Sam 15 Aug 2009 - 9:01

Vizitato

Anonymous
Vizitator

sunt foarte fericita !!!
ieri am fost in piata dupa pepeni, si chiar langa piata, de obicei mai stau cateva persoane care vand flori... si un nenea era cu o frumusete de cercelus, plin cu boboci...


Fuchsia (Cercelus) P1330806

20Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Sam 15 Aug 2009 - 19:31

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ei,vezi ca ai recuperat?Sa ai parte de el cat mai mult timp si butaseste pui in alt ghiveci .

21Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Dum 16 Aug 2009 - 10:28

Vizitato

Anonymous
Vizitator

da mami, chiar imi faceam griji pentru cercelusul ala pe care l-am pierdut

dar cand l-am vazut pe asta in piata - efectiv nu-mi puteam lua ochii de la el

22Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Lun 17 Aug 2009 - 10:54

Vizitato

Anonymous
Vizitator

a inflorit si cercelusul cel nou, tot roz cu mov, exact cum a fost si ala vechi, doar k asta pare sa fie batut


Fuchsia (Cercelus) P1330891

23Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Lun 17 Aug 2009 - 20:02

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Vezi cum le aseaza Doamne -Doamne?

24Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Mier 19 Aug 2009 - 9:04

Vizitato

Anonymous
Vizitator

exact Carmne, chiar la asta m-am gandit cand am vazut floricica

25Fuchsia (Cercelus) Empty Re: Fuchsia (Cercelus) Joi 24 Sept 2009 - 15:14

Vizitato

Anonymous
Vizitator

cercelusul meu


Fuchsia (Cercelus) P1340417

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum