RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Cum se vopsesc ouale

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Cum se vopsesc ouale Empty Cum se vopsesc ouale Joi 16 Apr 2009 - 20:54

Admin

Admin
Admin
Admin

Ouale se spala cu apa calda, apoi se sterg cu un prosop curat. Se pun la fiert in apa rece, putin sarata. Cand incep sa clocoteasca, se lasa 4-7 minute sa fiarba. Intre timp se pregateste vopseaua. Se pune apa la fiert si cand clocoteste se adauga vopseaua, care s-a dizolvat in prealabil cu putina apa rece. Intr-o strecuratoare, se pun ouale fierte si se scufunda 1-2 minute, apoi se lasa sa se zvante. Se pot picta apoi cu diferite motive, dupa dorinta si talentul fiecaruia. Cand sunt gata se lustruiesc cu o bucata de panza inmuiata in ulei sau cu o bucatica de slanina.

Ouale se pot mai pot decora cu frunze de patrunjel, de marar sau trifoi. Pe ouale umede se lipesc frunzulite mici, apoi se pune fiecare ou astfel decorat intr-un tifon curat si se leaga fiecare bucata ca intr-o punguta. Operatia se poate face si cu un ciorap de nailon. Partea de coaja acoperita cu frunza va ramane nevopsita. La sfarsit se lustruiesc si acestea.

Pentru incondeiat, se pregateste, intr-un ibric, ceara curata de albine, care se topeste si se pastreaza mereu calda cit se lucreaza. Cu un mic tub metalic, legat pe o pana de lemn, se ia ceara si se deseneaza pe fiecare ou flori, cercuri suprapuse, figuri geometrice. Apoi se fierb ouale direct in baia de vopsit.

http://www.universulfamiliei.com

2Cum se vopsesc ouale Empty Re: Cum se vopsesc ouale Vin 17 Apr 2009 - 0:28

Admin

Admin
Admin
Admin

Noi am vopsit o parte din oua in seara asta. II promisesem Cristinei ca vom vopsi in seara asta oua, dau cum eram foarte obosita, vroiam sa aman pe maine, cand a venit Cristina : "Mami, vrei sa vopsim oua?" I-am spus ca nu mai afcem azi, ci maine si cand i-am vazut dezamagirea, am zis ca mai fac un efort si o sa vopsim in seara asta. Asa ca am ales ouale, le-am spalat si le-am pus la fiert.

Cum se vopsesc ouale Ouarosii0

Apoi m-am dus dupa prichindel sa pregatim vopseaua, cand ...surpriza: adormise si n-a fost chip s-o trezesc. Eu am continuat si am vopsit ouale, si sunt sigura ca va fi foarte dezamagita dimineata cand o sa le vada, dar sper sa-i treaca repede pt ca am pastrat cateva si sa fac cu ea maine.

Iata ce am facut azi:
Cum se vopsesc ouale Ouarosii1

Am folosit bucati dintr-o perdea veche ca sa pot sa scot ouale din vopse mai usor.
Rezultatul final:

Cum se vopsesc ouale Ouarosii3

http://www.universulfamiliei.com

3Cum se vopsesc ouale Empty Re: Cum se vopsesc ouale Vin 17 Apr 2009 - 14:57

Vizitato

Anonymous
Vizitator

bravo Mihaela si Cristinica !!!
eu deja am pus ouale la fiert - intre timp mai aranjez prin casa, si apoi trec la vopsit

4Cum se vopsesc ouale Empty Re: Cum se vopsesc ouale Vin 17 Apr 2009 - 15:39

Admin

Admin
Admin
Admin

Mami, alea le-am facut doar eu aaseara. Ca a facut Cristina urmeaza acum:

O parte din ouale de aseara le-am dat azi cu sclipici:

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite0

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite1

Si rezultatul final:

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite11

Intre timp am pus la fiert alte oua. Unele le-am vopsit galbene, verzi sau albastre:

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite2

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite5

Pe altele am incercat sa facem cu banda decorativa.Am incercat sa urmez instructiunile de pe plicul cu benzi decorative, dar:
- in instructiuni scria ca oul se imbraca cu banda si se scufunda in apa fierbinte pt 1-2 minite, dar nu a fost de ajuns pt ca nu se modele toata banda dupa forma oului. Trebuia pus in apa clocotita pe foc.
- mai scria ca pot folosi oua deja vopsite, dar atunci cand le bagam in apa fierbinte, toata culoarea de pe ele se spala.
- pt ca nu mi-a placut cat de mult din ou ramane neacoperit, dupa ce le-am pus benzile decorative le-am pus in vopsea.

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite6

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite7

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite8

Si la final:

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite10

Am incercat si cu hartie creponata, dar nu-mi place rezultatul final:

Cum se vopsesc ouale Ouavopsite12

http://www.universulfamiliei.com

5Cum se vopsesc ouale Empty Re: Cum se vopsesc ouale Vin 17 Apr 2009 - 16:35

Vizitato

Anonymous
Vizitator

imi plac foarte mult cele cu sclipici !!!!! SUPER !!! cum le-ati facut?

am terminat si eu de vopsit ouale, cred k am un altfel de vopsea, caci ouale mele se fierb in vopsea pe cand tu vad k le tii in pahare
cat despre ouale cu abtibilduri, si eu am luat ceva asemanator, ce-i drept nu din tara, dar la mine a mers exact cum scria - le bagi pt. 3 secunde in apa clocotita si gata (bine, initial nu voiam sa fac cu abtibilduri, dar pentru k nu prea mi-a placut culoarea la unele oua vopsite in prealabil, am hotarat sa aplic abtibildurile termice)
P.S. ca sa fiu sincera, nici mie nu prea imi plac cele facute cu hartie creponata


si ouale mele

Cum se vopsesc ouale P1290602-2

6Cum se vopsesc ouale Empty Re: Cum se vopsesc ouale Vin 17 Apr 2009 - 16:46

Admin

Admin
Admin
Admin

Pe cele cu sclipici le-am facut cu un produs special pt oua, se gasea pe la rafturile cu vopsea de oua.
La vopseaua mea scria ca se baga oul in vopsea si mare cu litere rosii : " Nu se fierb ouale in vopsea".
Benzile tale decorative, mami se ved ca sunt mai calitative. Si mai frumoase in detalii.

http://www.universulfamiliei.com

7Cum se vopsesc ouale Empty Re: Cum se vopsesc ouale Vin 17 Apr 2009 - 16:55

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu de 3 ani folosesc aceiasi vopsea de oua si sunt chiar FOARTE multumita

Cum se vopsesc ouale P1290604



cat despre abtibildurile, intradevar au niste desene superbe, imi era tare greu sa aleg doar cateva


Cum se vopsesc ouale P1290607

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum