RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Cosulet pt oua

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Cosulet pt oua Empty Cosulet pt oua Sam 18 Apr 2009 - 15:56

Admin

Admin
Admin
Admin

Cosulet pt oua

Ingrediente
  • 360 g faina
  • 2 galbenusuri (nu aruncati albusurile ca va pot servi)
  • 100 ml lapte
  • 4 linguri ulei
  • 1 galbenus si 2 linguri lapte pt .decorat


Preparare
  1. SE face un aluat din ingrediente, trebuie sa fie gros, daca totusi nu il puteti amesteca mai adaugati o lingura de lapte. SE poate folosi masina de facut paine.
  2. Se intinde aluatul cu ajutorul sucitorului, avand grija sa se obtina o grosime egala pe toata foaia de aluat, de cca 2-3 mm.
  3. Se ia un vas de metal sau yena (fara minere) si se acopera cu hartie de copt. Ca sa se lipeasca mai bine hartia se uda vasul.
  4. Se taie fasii de dimensiune egale si se aseaza pe fundul vasului la distanta egala, paralele intre ele. Se pun perpendicular alte fasii si se impletesc. Cand fundul vasului e acoperit incepeti si impletiti pe margini, daca fasiile sunt prea scurte si nu reusiti sa incojurati tot vasul le lipiti intre ele cu putin albus batut (care a ramas de la aluat).
  5. Pe marginea vasului puneti o impletitura din fasii de aluat.
  6. Amestecati galbenusul cu cele 2 linguri de lapte si putina sare dupa care ungeti cosuletul.
  7. Se da la cuptorul cald la 170 C pana se rumeneste.
  8. Se scoate din cuptor, lse lasa la racit cca 10 minute, dupa care cu atentie se scoate cosul de pa vas.
  9. Cosuletul e destul de rezistent si se pastreaza chiar si 6 luni.



Mie nu mi-a reusit foarte bine azi deoarece am asezat marginea impletita sprijinita de tava in vare am pus vasul de yena si s-a ars, mai ales ca am uitat sa il verific( mi-am adus aminte de el cand a mirosit a ars).
Cosulet pt oua Cosptoua0

Cosulet pt oua Cosptoua1

Si iata cum arata si ornat( mai ales de Cristina care a inceput sa-l rupa).

Cosulet pt oua Cosptoua2

http://www.universulfamiliei.com

2Cosulet pt oua Empty Re: Cosulet pt oua Lun 20 Apr 2009 - 19:44

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce usper de cosul asta
e prima oara cand vad asa ceva
la anul il vom face si noi

3Cosulet pt oua Empty Re: Cosulet pt oua Lun 20 Apr 2009 - 19:53

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Si mie imi place!!! Ce rabdare ai Miha, sa faci tot felul de chestii!

4Cosulet pt oua Empty Re: Cosulet pt oua Lun 20 Apr 2009 - 20:02

Admin

Admin
Admin
Admin

MUltumesc fetelor. Reteta am descoperit-o vineri( cautam idei de ornat cosuletze) si n-am avut timp s-o studiez prea mult, drept dovada ca nici nu mi-a iesit prea rezistent. O sa mai incerc si la anul, dar o sa respect cu strictete reteta.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum