RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Cozonac

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Cozonac Empty Cozonac Mier 22 Apr 2009 - 2:20

Admin

Admin
Admin
Admin

Cozonac

Ingrediente ( pt doi cozonaci):
  • 4 oua
  • 1kg faina
  • 300g zahar
  • 1/2 l lapte
  • 1 cub drojdie
  • mirodenii
  • 100g margarina sau untura
  • ulei
  • nuca, cacao, zahar, rahat, stafide pt umplutura
  • 1 ou batut cu zahar pt uns
  • sare


Mod de preparare:
  1. Toate ingredientele trebuie scoase dinfrigider cu cateva oare inainte de a framanta si se face mai intai cald in camera in care framantati. Pe toata perioada pregatirii sa tineti cald in camera, fara curenti de aer(fara hota, geam, usa deschise)
  2. Se cerne faina intr-un vas mare.(cernutul ingredientelor solide dau o consistenta mai pufoasa desertului)
  3. Laptele impreuna cu zaharul( opriti 2-3 lingui din el) si sarea se incalzeste pana se dizolva zaharul. Trebuie sa fie incalzit astfel incat sa poti tine mana in el. Daca e mai fierbinte il lasati putin sa se raceaasca, apoi se toarna peste faina.
  4. Separat, se freaca drojdia cu cele 2-3 linguri de zahar pana se topeste zaharul si se pune peste restul compozitiei.
  5. Se bat ouale bine si se adauga si ele in compozitie, impreuna cu mirodeniile dorite.
  6. Se framanta aluatul pana se incorporeaza in el toata faina, apoi se adauga margarina si se incorporeaza si aceasta.
  7. Se adauga cate ptin ulei( turnati cate un pumn odata)pana cand coca se desprinde usor de degete.
  8. Se lasa la crescut la caldura, acoperiti pana cand aluata aprope se dubleaza. Intre timp pregatiti umplutira dorita.
  9. Ungeti suprafarta de lucru cu ulei si impartiti aluatul in doua. Luati o jumatate si intindeti-o cu palmele pe suprafat de lucru pana obtineti lunginea tavii dvs.
  10. Puneti umplutura, rulati aluatul si asezati-l in tava tapetat cu ulei si faina sau cu hartie de copt ori folie de aluminiu( la asta trebuie totusi uns si cu ulei).
  11. Procedati la fel si cu cealalta jumatate si lasati cozonacii in tavi la crescut.
  12. Se baga la cuptor la foc mic, evitandu-se deschidera cuptorului foarte des. Se incearca cu o scobitoare daca sunt facuti. Se infige scobitoarea in ei si daca nu ramane nimic pe ea cand o scoateti atunci cozonacii cunt gata.
  13. Se ung cu oul batut bine amestecat cu zahar pudra si se mailasa 2-3 minute in cuptor.
  14. Se lasa la racit in tavi, apoi se scot cu grija pe un tocator de lemn si se tapeteaza cu zahar pudra.

Pofta buna!

Cozonac Cozonac0

Cozonac Cozonac1

Cozonac Cozonac2

http://www.universulfamiliei.com

2Cozonac Empty Re: Cozonac Lun 22 Iun 2009 - 14:42

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Cam cat timp se framanta cozonacii?Ca as vrea si eu sa fac!
Ti-au iesit super!Felicitari!

3Cozonac Empty Re: Cozonac Lun 22 Iun 2009 - 18:23

Admin

Admin
Admin
Admin

Vezi punctele 6 si 7 din reteta. Eu asa procedez. Dar la Hales din cate stiu se fac altfel, e stilul acela cu trantitul aluatului in lighean. mie nu-mi place ca e multa munca asa, si oricum ies pufosi si fara sa-i "bati"

http://www.universulfamiliei.com

4Cozonac Empty Re: Cozonac Lun 22 Iun 2009 - 20:44

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Asta intrebam si eu, deoarece stiu ca dureaza tare mult pana faci aluatul si nu am nici timp si nici rabdare sa fac asa ceva!Ma gandeam ca se fac mai repede!
Tu in cat timp ai facut aluatul?

5Cozonac Empty Re: Cozonac Lun 22 Iun 2009 - 21:59

Admin

Admin
Admin
Admin

Nu mi-a luat mult ca si timp de amestecat, cam ca la gogosi. Dureaza ca trebuie sa-l lasi sa creasca in lighean si abia apoi il pui in tavi si iar il lasi sa creasca. Toit timpul la caldura, fara curenti de aer prin jurul lor. Atat doar ca poti sa faci diverse lucruri pana cresc cozonacii.

http://www.universulfamiliei.com

6Cozonac Empty Re: Cozonac Mar 23 Iun 2009 - 11:42

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Acum ca am timp liber o sa incerc sa fac si eu cozonaci!Sper sa iasa buni!

7Cozonac Empty Re: Cozonac Mar 23 Iun 2009 - 18:46

Admin

Admin
Admin
Admin

Succes. Asteptam poze cu cozonacii tai.

http://www.universulfamiliei.com

8Cozonac Empty Re: Cozonac Mar 23 Iun 2009 - 21:44

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

cum ii fac, o sa ii fotografiez!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum