RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Salvia splendens (salvia rosie)

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Salvia splendens (salvia rosie) Empty Salvia splendens (salvia rosie) Joi 23 Apr 2009 - 19:18

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Salvia, atat de cunoscuta noua din decorul parcurilor si gradinilor, poate constitui o minunata floare si pentru balcoane, datorita robustetei plantelor si a bogatiei florilor colorate in rosu aprins.

Salvia infloreste continuu din iunie pana la caderea brumei, avand spice cu flori intr-o variatie de nuante de rosu. Cele mai multe varietati ale salviei cresc pana la inaltinea de 25-30 cm, dar sunt si soiuri care cresc pana la 50 de cm.

Salvia trebuie semanata in martie-aprilie in ladite, intr-un pamant nisipos. Semintele germineaza bine la temperatura de 16-18° C, dupa circa 2 saptamani.

Rasadul se repica, iar in luna mai poate fi plantat la locul definitiv la distanta de 20-30 cm.

Salvia este o planta putin pretentioasa. Nu suporta excesul de apa care determina ingalbenirea si caderea frunzelor.

Ingrasati terenul daca acesta este foarte sarac sau nisipos cu gunoi de grajd sau compost inainte de a efectua plantarea. Folositi lunar un ingrasamant fortifiant pentru a favoriza o crestere puternica si o inflorire bogata.


P.S. si "dragonul" meu (mi se pare k seamna cu flacarile unui dragon)


Salvia splendens (salvia rosie) P1290738

Salvia splendens (salvia rosie) P1290746

2Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Lun 11 Mai 2009 - 14:14

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si salvia are cate florice noi


Salvia splendens (salvia rosie) P13005681

3Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 18:32

Vizitato

Anonymous
Vizitator

tin sa va spun k salvia rosie infloreste foarte frumos, mult soare + apa - si gata


Salvia splendens (salvia rosie) P1300704

4Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 19:05

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Cat de frumoasa este! De unde ti-ai cumparat ca mi-ar placea sa iau si eu, desi nu am nici o floare momentan, merita sa incerc. Vad ca se ingrijeste usor asa ca o sa aiba sanse de supravietuire!
Din cate stiu parca are acelasi miros ca si menta, nu?

5Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 19:10

Vizitato

Anonymous
Vizitator

am luat-o din piata Sudului, de la tarani care vand florile...
de mirosit, sa stii k nu am mirosit-o, caci din cate am citit eu, frunzele de salvie rosie, ar fi printre putinele droguri (legale) din Romania (adik se fumeaza)... bine, eu o tin k imi place la nebunie cum arata, plus k in momentul in care am luat-o habar nu aveam, am aflat abia dupa ce am ajuns acasa si am inceput sa caut pe net cate ceva despre ingrijiera aceste plante

6Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 19:42

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Pai eu am acasa ceai de salvie de la Fares.Si are gust de menta doar ca e mult mai parfumata!Oricum nu intentionez sa fac ceai din planta pe care o cumpar!Ma duc maine pe la Sudului poate gasesc si eu.

7Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 19:50

Vizitato

Anonymous
Vizitator

sunt mai multe feluri de salvie doar cea rosie se fumeaza
daca vii pe la Sudului (si nu te grabesti) poate ne vedem la un suc k eu stau la 5 min de piata

8Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 19:59

Vizitato

Anonymous
Vizitator

georgiana a scris:Bineinteles ca mergem!Stabilim o zi si ne intanlim.Mai putin saptamana asta ca am 2 examene si am de invatat, dar saptamana viitoare cu siguranta.Sa vii si cu Sonia ca abia astept sa o vad.E tare draguta, mica balerina!


Da, am vazut k esti ocuparata cu masterul
Atunci o lasam pe sapt viitoare, si aduc si puiul meu dansator

9Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 20:01

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Sonia's mom a scris:Da, am vazut k esti ocuparata cu masterul
Atunci o lasam pe sapt viitoare, si aduc si puiul meu dansator
Abia astept sa ne vedem!Ca am acum doua examene si vreau sa scap de ele(am foarte mult de citit). Cumpar floare cand ne intalnim ca sa-mi arati tu de unde ai cumparat-o. Abia astept sa va cunosc si sa o vad pe Sonia!E tare draguta, micuta balerina!

10Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 20:03

Vizitato

Anonymous
Vizitator

s-a intamplat ceva cu mesajele astea

11Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 20:05

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

vad si eu!Am incercat sa mai scriu unul si a disparut celalalt!Nu prea ma pricep, probabil ca l-am sters din greseala!

12Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 20:07

Vizitato

Anonymous
Vizitator

bine k ne-am inteles

13Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 21:02

Admin

Admin
Admin
Admin

Sa fiu sincere cand am inceput sa citesc chiar m-ati bagat in ceata cu mesajele dar pana la urma s-a lumiat totul. Abia astept sa vad poze de la intalnirea voastra.

http://www.universulfamiliei.com

14Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Dum 17 Mai 2009 - 21:04

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu am scris un mesaj, georgiana mi-a raspuns, apoi i-am raspuns eu, si intre timp a disparut mesajul ei din cauza asta apar cele 2 posturi consecutive, scrise de mine

15Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Joi 21 Mai 2009 - 9:52

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si salvia mea (i-au aparut si "cornulete" )


Salvia splendens (salvia rosie) P1300936

Salvia splendens (salvia rosie) P1300895

16Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Joi 21 Mai 2009 - 13:12

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Superbe flori!Ce combinatie frumoasa intre frunzele verzi si florile rosu aprins!

17Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Joi 21 Mai 2009 - 13:15

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Merci mult chiar este una din florile mele preferate

18Salvia splendens (salvia rosie) Empty Re: Salvia splendens (salvia rosie) Joi 11 Iun 2009 - 9:42

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si salvia inflorita


Salvia splendens (salvia rosie) P1310553

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» Vriesea splendens

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum