RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Verbena (verbina)

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Verbena (verbina) Empty Verbena (verbina) Joi 23 Apr 2009 - 19:21

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Denumire stiintifica: Verbena
Denumiri comune: Verbina, Sporici
Familie: Verbenaceae
Origine: regiunile tropicale si subtropicale ale Americii


Aspect si prezentare:

Verbena cuprinde peste 150 de specii si varietati de plante erbacee anuale si perene, dar si plante cu port arbustiv, ce sunt cultivate in marea lor majoritate in spatiu deschis din gradina. Sunt deosebit de decorative prin inflorescentele asezate in varful lastarilor. Florile pot avea diverse nuante de roz, rosu, galben, mov sau pot fi albe si sunt de obicei intr-o singura culoare, avand mijlocul in nuanta deschisa.


Conditii de ingrijire/cultivare

Intrucat sunt mari iubitoare de lumina , se cultiva foarte bine in spatii puternic insorite din gradina. Ca planta de ghiveci, prefera jardinierele sau cosurile suspendate, pozitionate in locuri care sa aiba cat mai mult soare.

Alaturi de muscate si petunii, Verbenele sunt printre cele mai utilizate plante cu flori, in decorarea balcoanelor si teraselor.

Au nevoie de caldura pentru a creste si inflori, temperaturile ideale fiind cuprinse intre 18 si 28 grade Celsius. Speciile perene rezista peste iarna in gradina, daca sunt protejate de ingheturile puternice si ferite de curentii si vanturile reci.

Desi sunt plante de lumina si caldura, nu sunt foarte rezistente la seceta, ceea ce inseamna ca trebuie udate periodic, mai ales in perioada caniculara. Lipsa apei face ca plantele sa creasca mici si sa infloreasca foarte sarac.

Nu au pretentii fata de umiditatea atmosferica, atat timp cat se afla in spatii bine ventilate, cu o aerisire foarte buna. Exemplarele cultivate in interior au nevoie, vara, de pulverizarea frunzisului, caci altfel risca sa fie invadate de acarieni.

Sunt tolerante si in privinta substratului de cultura, acceptand orice fel de sol usor, care sa permita o buna drenare a apei, cu un pH neutru.

Fertilizarea este indicata doar pentu plantele cultivate in ghivece sau jardiniere. Exemplarele cultivate in gradina, se multumesc cu o ingrasare anuala a solului, prin aplicarea unui strat de compost sau mranita bogata.

Inflorirea se desfasoara pe toata perioada verii si a toamnei, cu o mica intrerupere in saptamanile de canicula extrema. Daca doriti sa va bucurati de florile Verbenei , in mod neintrerupt, aveti grija sa o udati abundent in lunile calde.

Se inmulteste foarte usor prin seminte. Acestea se seamana in gradina, la sfarsitul lunii martie si pe tot parcursul lunii aprilie. Pentru a va bucura de o inflorire timpurie, le puteti semana, in casa, la caldura, chiar din februarie. Germinatia este mai inceata in aceasta ultima situatie, putand dura pana la 3 saptamani. Repicati rasadurile in ghivece foarte mici, doar dupa ce au facut 3-4 frunze. Transplantati apoi in gradina, la sfarsitul lui martie sau inceputul lui aprilie si vor incepe sa infloreasca de la inceputul lunii mai.

Trucuri si sfaturi speciale: Ciupiti varfurile de crestere imediat dupa transplantare. Plantele vor ramifica, formand tufe bogate care vor inflori abundent.

Intineriti varietatile perene de ghiveci, prin butasirea lastarilor terminali, toamna tarziu, la cald si lumina. Pozitionati ghivecele in locuri insorite, cu umiditate ridicata dar cu o foarte buna aerisire, caci altfel risca sa se umple de musculita alba (Trialeurodes vaporiorum)

Tundeti tufele la sfarsitul toamnei si protejati radacinile cu straturi consistente de paie si mranita.

Alte specii si varietati: V.Adonis Blue (cu flori albastre), V.Silver Anne (roz deschis), V.hastata (specie perena rezistenta), V.bonariensis (specie perena sensibila la inghet).


P.S. floricica noastra

Verbena (verbina) P1290733

2Verbena (verbina) Empty Re: Verbena (verbina) Joi 21 Mai 2009 - 12:53

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si floricica mea proaspat inflorita


Verbena (verbina) P1300939

3Verbena (verbina) Empty Re: Verbena (verbina) Vin 22 Mai 2009 - 10:14

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Verbena (verbina) P1300990

4Verbena (verbina) Empty Re: Verbena (verbina) Mar 26 Mai 2009 - 18:37

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si asa arata inflorita

Verbena (verbina) P1310181

5Verbena (verbina) Empty Re: Verbena (verbina) Joi 28 Mai 2009 - 13:53

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Draga Sonia am cumparat si eu de curand o verbena nu stiu cum voi proceda cu recoltarea semintelor nu am mai incercat la flori poti sa ma sfatuiesti?Are culoarea rosie aprins .Multumesc anticipat

6Verbena (verbina) Empty Re: Verbena (verbina) Joi 28 Mai 2009 - 17:46

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Carmen - pe mine ma cheama Irina si sunt mama Soniei
Cat despre verbina - stiu k se aseaza un servetel chiar sub floricele inflorite, drept urmare dupa trecerea florilor - semintele se scutura acolo si se pot pastra pana la urmatoare insamantare sper k ti-am fost de ajutor, pupicei

7Verbena (verbina) Empty Re: Verbena (verbina) Joi 28 Mai 2009 - 20:03

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Multumesc si scuze de confuzia cu numele mi-am dat seama abia mai tarziu cand am citit in dreptul foto

8Verbena (verbina) Empty Re: Verbena (verbina) Joi 28 Mai 2009 - 20:15

Vizitato

Anonymous
Vizitator

nu are nimic oricum port numele "Sonia" pe lantisor, asa k...

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» verbena

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum