RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Ochelari dulci

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Ochelari dulci Empty Ochelari dulci Vin 8 Mai 2009 - 11:14

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu stiam k se numesc Palmieri in schimb Aurelian zice k se numeste Ochelari, asa k - raman ochelari


Ingrediente:
- 1 pachet aluat foietaj (eu am folosit doar jumatate)
- 150 gr zahar
- 3-4 lingurite scortisoara
- 1 zahar vanilat


Zaharul se amesteca cu scortisoara si zahar vanilat.
Se intinde foaia de foietaj si se pune deasupra amestecul din zahar.
Il presam cu un sucitor (ca sa se lipeasca de joietaj).
Si incepem sa pliem foietajul spre centru, iar punem zahar, iar presam cu sucitor, si iar rulam foietajul.

cam asa:

Ochelari dulci P1300399


Intr-un sfarsit cele 2 fasii se fac una singura, iar punem saharul si iar presam (practic foietajul va deveni presarat cu zahar din ambele parti). Si il taiem in fasiute

Ochelari dulci P1300400


Asaaaaa, fasiutele le punem in tava tapetata cu hartie de copt, si le bagam la cuptor pt. sa zic 20 de min? Oricum, ii urmarim, nu-i lasam asa k se ard...
Si sa nu uit, in a 2-a poza, fasiutele stau cum ar fi "culcate", ei, atunci cand ii punem in tava trebuie sa "stea" (adica ii intoarcem pe o parte fata de cum sunt in poza...


Intr-un sfarsit si poza de final
Sunt foarte buni, foarte usor de facut si se mananca foaaaarte repede
Pofta buna


Ochelari dulci P1300422

2Ochelari dulci Empty Re: Ochelari dulci Vin 8 Mai 2009 - 11:45

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Palmieri stiam si eu. Oricum,palmieri sau ochelari sunt deliciosi!

3Ochelari dulci Empty Re: Ochelari dulci Vin 8 Mai 2009 - 11:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Merci mult
Sa stii k sunt chiar buni, exact k aia de la patiserie

4Ochelari dulci Empty Re: Ochelari dulci Vin 8 Mai 2009 - 11:59

Admin

Admin
Admin
Admin

Uite ca mi-ai dat o idee ce sa fac cu aluatul de foietaj. Mi-am mai luat o data si prima tava am ars-o. A doua am facut-o cu bucati de rahat si a pazit-o sotul sa n-o mai ardem.

http://www.universulfamiliei.com

5Ochelari dulci Empty Re: Ochelari dulci Vin 8 Mai 2009 - 12:01

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Mihaela, vezi k si astea trebuie pazite, mai ales din cauza zaharului care se topeste
Spor la treaba

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» [concurs] Inimioare dulci!

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum