RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Oua umplute

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Oua umplute Empty Oua umplute Sam 16 Mai 2009 - 22:27

Admin

Admin
Admin
Admin

Oua Umplute Cu Creier Si Sos De Smintina


Ingrediente
6 oua, 300-400g creier, 150 g smintina, verdeata, 50 g unt, sare
Preparare
Se fierb ouale, se curata de coaja, se taie in doua si se scot galbenusurile. Se amesteca creierul fiert cu galbenusurile, sare si cu verdeata tocata. Se umplu ouale, se asaza intr-o cratita unsa cu unt, se acopera cu smintina si restul de unt si se dau la cuptor 25 minute.
Durata
45 min

Oua umplute OuaumplutecuCreier0

Oua umplute OuaumplutecuCreier1

Oua umplute OuaumplutecuCreier2

Oua umplute OuaumplutecuCreier3

Mie mi-a ramas ceva umplutura si am mancat-o ca pe un pateu pe paine. A fost super asa ca presupun ca ouale sunt bune si fara a fi bagate la cuptor.

http://www.universulfamiliei.com

2Oua umplute Empty Re: Oua umplute Sam 16 Mai 2009 - 22:33

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Arata super bine !!!
Daca gasesc un inlocuitor pt. creier, voi presta si eu reteta

3Oua umplute Empty Re: Oua umplute Sam 16 Mai 2009 - 22:44

Admin

Admin
Admin
Admin

Eu am vrut chiar cu creier, dar variante de oua umpute am gasit multe atunci cand am cautat( de fapt la vremea aiai vroiam retete cu oua fierte ca sa le fac pe cele vopsite care imi ramasesera de la Paste. Iata ceva variante care le-am gasit atunci, dar nu le-am incercat inca:


Oua Umplute Cu Pasta De Peste

Ingrediente
6 oua fierte tari, 2-3 sardele fara oase, 50 gr. unt, o lingura pasta de peste, o salata verde
Preparare
Ouale fierte se curata de coaja si se taie in doua pe lung. Se scot galbenusurile, care se pun intr-un castron si se amesteca cu pasta de peste, untul si sardelele taiate marunt. Se umplu apoi jumatatile de oua cu amestecul rezultat si se asaza pe o farfurie peste un strat de salata verde taiata subtire.
Durata
20 min


Oua Umplute, Cu Sos De Iaurt

Ingrediente
20 oua, 3 cutii iaurt, 400 gr.maioneza, 6 linguri cascaval dat prin razatoarea mica, 5 linguri castraveciori murati, taiati marunt, 3-4 linguri marar tocat sau patrunjel, sare, piper
Preparare
Se fierb ouale cca 15 min. Dupa ce s-au racit si decojit, se taie in jumatati pe lungime. Galbenusurile se paseaza si se amesteca cu cascavalul, castravetii murati, o cutie cu iaurt, maioneza atit cit trebuie (compozitia sa nu fie prea fluida, incit sa curga de pe ou), se mai pune sare si piper dupa gust. Se umplu jumatatile de oua cu aceasta compozitie, se pun intr-un vas, iar deasupra se toarna sosul preparat din maioneza ramasa, iaurtul si verdeata tocata marunt.
Servire
Se servesc rece, ca aperitiv
Durata
1 h


Oua Umplute Picante

Ingrediente
6 oua, 2 galbenusuri, 1 lingura mustar, 100 ml ulei, 100 g sunca, 1 castravete in otet, 1/2 gogosar in otet, sare, piper.
Preparare
Se fierb ouale tari, se curata de coaja dupa ce s-au racit si se taie in doua pe lungime. Se scoate galbenusul si se imparte in doua. Jumatate se paseaza si se amesteca cu o lingura de mustar si cu galbenusurile crude. Se pune sarea, uleiul, turnindu-l putin cite putin si amestecind mereu pina cind sosul este gata. Galbenusurile lasate deoparte se freaca cu bucatele de sunca, castravetele, gogosarul, toate taiate marunt si o lingura-doua din sosul pregatit inainte. Se pune piper dupa gust. Cu aceasta compozitie se umplu ouale cu virf. Se toarna sosul intr-o farfurie si deasupra se asaza jumatatile de ou umplute. Se poate garnisi cu frunze de salata verde.
Durata
30 min


Oua Umplute Cu Sos De Carne

Ingrediente
12 felii franzeluta cu lapte, putina untura, 6 oua, 2 linguri nu prea pline cu smintina, 1 lingura unt, 1 ceapa mica, sare, piper; Sosul: 1 lingura faina, 1 lingura unt, 1 pahar zeama de carne sau supa, 2 linguri lapte, sare
Preparare
Se fierb ouale tari, se lasa sa se raceasca, se curata de coaja si se taie in doua pe lung. Se scot galbenusurile, se pun intr-un castron, se zdrobesc si se freaca cu ceapa prajita(fara sa fie rumenita) intr-o lingura de unt. Se lasa sa se raceasca(daca ceapa a fost pusa fierbinte), se adauga smintina, sarea si piperul. Jumatatile de ou se umplu cu aceasta pasta. Fiecare felie de franzeluta se prajeste in untura apoi se scoate miezul, astfel incit sa se formeze niste covrigei. Fiecare jumatate de ou umplut se pune in locul miezului scobit si se asaza astfel pe farfurie turnind pe deasupra sosul fierbinte. Sosul: se prajeste foarte putin unul cu faina, se stinge cu zeama de carne si se lasa sa fiarba 5 minute. Se ia de la foc si se adauga galbenusurile, amestecind cu lingura, apoi laptele, mararul si sarea.
Durata
45 min


Oua Umplute Cu Sos De Smintina


Ingrediente
4 oua, 1 galbenus crud, miezul de la o felie de franzela inmuiat, o lingurita unt, 1/2 buc. ceapa taiata marunt si rumenita in unt, marar si patrunjel verde tocate fin, sare, piper, 1 1/2 lingura pesmet, salata verde. Sosul se prepara din 3/4 ceasca smint
Preparare
Se fierb ouale tari. Dupa ce s-au racit se curata si se taie in doua pe lung. Se scot cu atentie galbenusurile, se pun intr-un castron si se freaca cu untul, adaugind apoi galbenusul crud, miezul de piine muiat, verdeata tocata, ceapa, sarea si piperul. Cu aceasta compozitie se umple fiecare jumatate de albus in asa fel incit sa i se dea forma unui ou intreg. Se dau prin pesmet si se prajesc in unt. Se asaza apoi intr-o cratita mica, se toarna deasupra smintina bine amestecata cu faina si se lasa sa fiarba incet la foc foarte mic
Servire
Se servesc calde, asezate pe o farfurie garnisita cu frunze de salata verde
Durata
40 min

http://www.universulfamiliei.com

4Oua umplute Empty Re: Oua umplute Sam 16 Mai 2009 - 22:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

merci mult cu siguranta voi alege una care sa fie pe placul noastru

al meu barbat adora creierul pane, in schimb eu, doar cand aud cuvantul "creier" deja mi se...

5Oua umplute Empty Re: Oua umplute Sam 16 Mai 2009 - 23:15

Admin

Admin
Admin
Admin

Asa eram si eu cand eram mica, dar de cand il fac eu am inceput sa mananc s chiar sa-mi placa mult.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum