RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Preperate din creier

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Preperate din creier Empty Preperate din creier Sam 16 Mai 2009 - 22:41

Admin

Admin
Admin
Admin

Creier la cuptor

Ingrediente:
  • 1/2kg creier
  • 6 oua
  • 3 linguri faina
  • 3 linguri pesmet
  • condimente dupa gust
  • unt sau ulei


Mod de preparare:
Se fierbe creierul in apa cu sare. Intr-un vas termorezistent uns cu unt se aseaza creierul fier si scurs, eventual se taie bucati mai mici ca sa acopere fundul vasului. Separat se bat ouale cu faina, pesmetul si condimentele si se toara peste creier. Se baga la cutor la foc mic.


PS: e o retet pe care am inventat-o ad-hoc pt ca nu mai aveam chef sa fac creier pane dupa ce il fiersesem deja. Nu am facut nici poza ca nu stiam cum o sa fie si nu mai stiu nici cat timp trebuie compt. Eu am incercat cu o scobitoare asa cum fac la prajituri. A fost super bun si s-a terminat imediat, motiv pt care nu am apucat sa mai fac vreo poza.

http://www.universulfamiliei.com

2Preperate din creier Empty Re: Preperate din creier Dum 17 Mai 2009 - 1:56

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Imi place creierul, dar nu am cumparat niciodata!Mancam doar de Craciun. Oare de unde pot cumpara?Ca as vrea sa fac si eu la cuptor!

3Preperate din creier Empty Re: Preperate din creier Dum 17 Mai 2009 - 20:14

Admin

Admin
Admin
Admin

Georgiana eu cumpar gata congelat din hipermarketuri. Il gasesti in general pe langa organele congelate( ficat mai ales). Pungile sunt in general de 1 kg - 1 kg si jumatate. Te sfatuiesc cand ajungi cu el acasa sa-l tai asa congelat in doua( eu folosesc un cutit cu zimti pt asta) si sa gatesti doar jumatate din el, restul sa-l pui in congelator, pt ca e destul de mare punga aia. A, si sa nu te sperie aspectul, ca nu arat deloc ca cel pe care il stii tu de la Craciun.

http://www.universulfamiliei.com

4Preperate din creier Empty Re: Preperate din creier Dum 17 Mai 2009 - 20:49

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Ok.O sa caut prin Carrefour, dar ma cam ingrijoreaza expresia "sa nu te sperie aspectul", sa inteleg ca neprocesat creierul arata urat?
Intreb deoarece am mancat la mare guvizi si erau deliciosi, dar cand am cumparat din Cora aratau groaznic . I-am gatit dar nu am putut gusta din ei!Cu toate ca sotul insista sa mai cumpar!(ei nu i-a vazut decat preparati)

5Preperate din creier Empty Re: Preperate din creier Dum 17 Mai 2009 - 21:16

Admin

Admin
Admin
Admin

Nu arata atat de urat ca si guvizii. La aspect ma refeream ca nu prea iti dai bine seama ce e in punga, trebuie sa citesti pe eticheta. Pus la dezghetat in apa si nu mai arata urat.

http://www.universulfamiliei.com

6Preperate din creier Empty Re: Preperate din creier Dum 17 Mai 2009 - 21:44

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

ce bine!Chiar ma bucur, deoarece mie chiar imi place creierul la cuptor!

7Preperate din creier Empty Re: Preperate din creier Dum 17 Mai 2009 - 22:32

Admin

Admin
Admin
Admin

Atunci iti doresc spor la treaba.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum