RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Gemuri/marmelade

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Gemuri/marmelade Empty Gemuri/marmelade Sam 13 Iun 2009 - 14:29

Admin

Admin
Admin
Admin

GEM DE CAPSUNI

Ingrediente: la 3 kg de fructe curatate se pune 1 kg de zahar.

Mod de preparare : Se aseaza intr-un vas( cratita in care vor fierbe) un strat de capsuni, unul de zahar si tot asa pana se termina fructele. Deasupra sa fie zahar. Se puen acoperit peste noapte in frigider. Isi vor lasa zeama pe care fie se scurge si se face sirop din ea, fie se lasa in fructe lungindu-se un pic timpul de fierbere. (Daca nu se separa sucul se pot pune si direct pe foc.)
A doua zi se pune cratita pe foc si se adauga si sucul de la o lamaie, care va impiedica zaharisirea si va ajuta la pastrarea culorii frumoase.
Daca aveti timp, stati langa cratita si dati focul iute (se scurteaza mult timpul si se pastreaza culoarea) si amestecati foarte des.
Cand vezi ca incepe sa faca bule la suprafata si are un aspect lucios, se trage cratita de pe foc, se iau cateva picaturi de acolo si le se pun pe o farfurie rece pe care o inclini. Daca se scurg greu sau deloc, gemul este gata. Daca se scurg rapid, se mai pun pe foc.
Cand este gata se pune gemul in borcane incalzite in cuptor sau asezate pe ceva metalic (tava, lama de cutit lata) ca sa nu se sparga. Se pun capacele si se intorc borcanele cu fundul in sus pt. 10-15 min. Capacele se etanseizeaza si nu vor face mucegai. Cand se racesc complet se aseaza frumos in camara.


Rezultatele mele:

Din 3 kg de capsuni, puse direct pe foc, fara sa separ succul:

Gemuri/marmelade Gemcapsuni1

Din 1,8 kg capsuni, separand sucul:

Gemuri/marmelade Gemcapsuni0

http://www.universulfamiliei.com

2Gemuri/marmelade Empty Re: Gemuri/marmelade Dum 14 Iun 2009 - 1:02

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Abia astept sa incerc si eu!

3Gemuri/marmelade Empty Re: Gemuri/marmelade Dum 14 Iun 2009 - 8:53

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Georgiana,nu ai somnic?la fel se poate prepara si gemul de zmeura

4Gemuri/marmelade Empty Re: Gemuri/marmelade Dum 14 Iun 2009 - 11:54

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Felicitari Miha pentru reusita la gem!

5Gemuri/marmelade Empty Re: Gemuri/marmelade Dum 14 Iun 2009 - 12:12

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

cretu carmen a scris:Georgiana,nu ai somnic?la fel se poate prepara si gemul de zmeura
Am stat treaza pana pe la 3, deoarece pe zi am baut si eu un capucino si nu am reusit sa mai adorm!

6Gemuri/marmelade Empty Re: Gemuri/marmelade Dum 14 Iun 2009 - 12:49

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Aha,asa am patit eu joi n-am avut ce face siam baut o cafea(si voiam sa ma las)pe la ora 16,00 si rezultatul a fost ca nu am reusit sa dorm deloc a doua zi la serviciu am stat ca pe ghimpi,abia asteptam sa ajung acasa...

7Gemuri/marmelade Empty Re: Gemuri/marmelade Dum 14 Iun 2009 - 18:10

Admin

Admin
Admin
Admin

georgiana a scris:Abia astept sa incerc si eu!

E minunata si nu foarte dulce cea carieia i-am scurs siropul. Azi am folosit-o dimineatza la clatite si s-a "evaporat" totul imediat.

cretu carmen a scris:Felicitari Miha pentru reusita la gem!

Multumesc Carmen.

http://www.universulfamiliei.com

8Gemuri/marmelade Empty Re: Gemuri/marmelade Lun 15 Iun 2009 - 9:42

Vizitato

Anonymous
Vizitator

mmm ce bine arata !!! felicitari mami

9Gemuri/marmelade Empty Re: Gemuri/marmelade Lun 15 Iun 2009 - 10:04

Admin

Admin
Admin
Admin

Sonia's mom a scris:mmm ce bine arata !!! felicitari mami

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» Gemuri, dulceturi

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum