RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Dulceturi

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Dulceturi Empty Dulceturi Sam 13 Iun 2009 - 14:34

Admin

Admin
Admin
Admin

DULCEATA DE CAPSUNI

Ingrediente: 800 g capsuni curatatate si taiate daca sunt prea mari, 800g zahar, 250 ml apa, 1 lamanie, un plic de zahar vanilat, 2 linguri rom.

Mod de preparare:
Zaharul se pune intr-o cratita de 4L impreuna cu 250ml apa. Se fierbe siropul pana cand picaturile care se scurg de pe lingura pe farfurie formeaza perle. Se stinge focul, se stoarce zeama de la o jumatate de lamaie si se pun capsunile, un plic de zahar vanilinat si se amesteca.
Se lasa cam 1 ora vasul acoperit, apoi se da drumul iar la foc si se fierbe cam o jumatate de ora pana cand din nou picaturile de pe lingura raman ca niste perle pe farfurie.
Imediat se pune zeama de la o jumatate de lamaie si 2 linguri de rom, se amesteca si se stinge focul. Dupa 10/15 min se pune in borcanele spalate, uscate, si se inchid cu capacul. Se pastreaza in camara. Capacul nu se deschide decat inainte de a fi consumata dulceata, pentru ca se formeaza vid in interior.
Atentie este o dulceata foarte legata, fructele raman intregi iar siropul este gros. Momentul in care picaturile incep sa se formeze pe farfurie imediat trebuie inchis focul, altfel dulceata incepe sa se inchida la culoare si siropul sa devina vascos.


Rezultatul nostru( fara zaharul vanilat si fara rom- nici nu aveam si nici nu stiu de ce se pune in dulceata):

Dulceturi Dulceatzadecapsunijpg

http://www.universulfamiliei.com

2Dulceturi Empty Re: Dulceturi Dum 14 Iun 2009 - 0:31

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Felicitari, MNiko! Ce harnicutza esti!

PS (si cred ca off topic) Crezi ca ai putea sa faci o lista cu ce ar trebui sa aiba o gospodina in camara si perioada cand se pregatesc dulceturile / muraturile, etc, respective? Sau nu neaparat tu, cine se pricepe.



Ultima editare efectuata de catre Gabitza in Dum 14 Iun 2009 - 2:01, editata de 1 ori

3Dulceturi Empty Re: Dulceturi Dum 14 Iun 2009 - 0:54

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Gabitza a scris:Felicitari, MNiko! Ce harnicutza esti!

PS (si cred ca off topic) Crezi ca ai putea sa faci o lista cu ce ar trebui sa aiba o gospodina in camara si perioada cand se pregatesc dulceturile / muraturile, etc, respective? Sau nu neaparat tu, cine se pricepe.
Subscriu
Esti o adevarata gospodina!

4Dulceturi Empty Re: Dulceturi Dum 14 Iun 2009 - 18:01

Admin

Admin
Admin
Admin

Gabitza sa stii ca si eu an de an mi-am dorit sa am acea lista ca mereu ratam cate ceva ce mi-as fi dorit sa pun pt iarna. O sa incerc sa fac ceva si poate mai completeaza si alte gospodine pe parcurs.

http://www.universulfamiliei.com

5Dulceturi Empty Re: Dulceturi Lun 15 Iun 2009 - 9:46

Vizitato

Anonymous
Vizitator

sincere felicitari Mihaela, nu stiu de ce dar dintotdeauna mi s-a parut cam dificila treaba asta cu borcanele si etc, dar uitandu-ma la tine, poate ma apuc si eu sa fac ceva

6Dulceturi Empty Re: Dulceturi Lun 15 Iun 2009 - 10:05

Admin

Admin
Admin
Admin

Nu-i asa dificil. Inceputul e un pic mai greu dar dupa aia...nu mai stii sa te opresti, mai ales ca am vazut ca-ti place sa gatesti.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» Gemuri, dulceturi

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum