RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Siropuri

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Siropuri Empty Siropuri Dum 14 Iun 2009 - 18:22

Admin

Admin
Admin
Admin

SIROP DIN CONURI DE BRAD

Ingrediente: 25 conuri de brad, 1 kg zahăr, 1/2 lămâie.

Se iau, primăvara, conuri de brad, peste care se pune de trei ori mai multă apă. Se fierb bine, până ce mâzga de pe solzi se curăţă uşor. Se strecoară apa, se limpezeşte şi se completează până la 1 litru de apă. Se adaugă zahărul şi se fierbe. Când a scăzut, ca la dulceaţă, este gata.


Asta era reteta! Ce-am facut eu: Am avut un kg si ceva de conuri( numarate 178 mai mici si mai mari). Le-am pus pe toate la fiert cu apa multa. Dupa fierbere le-am lasat pana a doua zi apoi le-am scurs bine si am aruncat conurile. Am optinut cam 1,300 litri de apa si am completat pana la 2 l, am pus 2 kg de zahar si le-am pus la fiert. Dupa fierbere le-am pus calde in sticle si le-am lasat la racit. Rezultatul:

Siropuri Siropdeconuri

http://www.universulfamiliei.com

2Siropuri Empty Re: Siropuri Dum 14 Iun 2009 - 18:26

Admin

Admin
Admin
Admin

SIROP DIN MUGURI DE BRAD

1 kg muguri de brad, 2 litri de apă, 1 kg de zahăr pt fiecare litru de lichid, zeamă sau sare de lămâie

Primăvara, din pădurile aşezate departe de sursele de poluare, culegeţi mugurii de brad când aceştia ating lungimea de 3-4 cm. Spălaţi-i foarte bine de praf şi puneţi-i pe o sită să se zvinte. Aşezaţi apoi mugurii de brad într-un vas mai mare, smălţuit şi puneţi apa indicată în reţetă. Lăsaţi vasul la foc mic să fiarbă încet, aproximativ o oră, pentru ca mugurii de brad să se înmoaie foarte bine. Puneţi vasul acoperit la loc răcoros, pentru 2 zile şi 2 nopţi, timp în care se face trecerea elementelor minerale, aromatice şi uleioase din muguri în apă. Filtraţi foarte bine sucul prin tifon dublu, calculaţi pentru fiecare litru de lichid câte 1 kg de zahăr, apoi puneţi vasul din nou la fiert. în timp ce fierbe, luaţi spuma şi puneţi picurat, în sirop, zeama de lămâie. Când este potrivit de gros, puneţi siropul în sticle, legaţi-le cu celofan şi aşezaţi-le în cămară.

Siropuri Siropdemuguri

Acum dupa ce le-am asezat in camara pot spune ca le-am fiert prea mult pe toate si au iesit prea dense. Anul viitor o sa le las mai "subtiri".

http://www.universulfamiliei.com

3Siropuri Empty Re: Siropuri Dum 14 Iun 2009 - 19:29

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Ce bine arata!Am baut si eu suc facut cu sirop de muguri de brad si e tare aromat!E bun pentru ca vitalizeaza organismul!

4Siropuri Empty Re: Siropuri Lun 15 Iun 2009 - 9:50

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si ce gust are?

5Siropuri Empty Re: Siropuri Lun 15 Iun 2009 - 10:09

Admin

Admin
Admin
Admin

Pe al meu inca nu l-am gustat. Am baut insa facut de bunica sotului si mi-a placut. E mai mult ca un fel de miere cu miros de brad.

http://www.universulfamiliei.com

6Siropuri Empty Re: Siropuri Lun 15 Iun 2009 - 10:10

Vizitato

Anonymous
Vizitator

miere cu sirop de brad? tre sa fie DELICIOS !!!

7Siropuri Empty Re: Siropuri Lun 15 Iun 2009 - 10:12

Admin

Admin
Admin
Admin

E delicios cu apa minerala sau in ceai. Eu foloseam asa pt Cristina in loc de zahar sau miere( ca ea nu are voie)

http://www.universulfamiliei.com

8Siropuri Empty Re: Siropuri Lun 15 Iun 2009 - 15:26

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Sonia's mom a scris:si ce gust are?
e chiar bun!Si parfumat!Miroase a cetina de brad!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» Retete siropuri

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum