RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Deserturi - Andreea Cristina

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Deserturi -   Andreea Cristina Empty Deserturi - Andreea Cristina Dum 24 Mar 2013 - 22:29

andreea cristina

andreea cristina
Ucenic
Ucenic

Acesta e un tort facut de mine de ziua sotului.

Deserturi -   Andreea Cristina Img0055ac

2Deserturi -   Andreea Cristina Empty Re: Deserturi - Andreea Cristina Lun 25 Mar 2013 - 9:34

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Felicitari pentru realizarea acestei forme deosebite de tort.

Am vazut ca iti place sa faci torturi diverse si poate ca si alte tipuri de prajituri, asa ca ti-am creat si o galerie separata pentru tot ce tine de bucatarie. Poate ne pui aici si dinretetele tale.

https://mniko.blogspot.com/

3Deserturi -   Andreea Cristina Empty Re: Deserturi - Andreea Cristina Lun 25 Mar 2013 - 9:58

andreea cristina

andreea cristina
Ucenic
Ucenic

MNiko a scris:Felicitari pentru realizarea acestei forme deosebite de tort.

Am vazut ca iti place sa faci torturi diverse si poate ca si alte tipuri de prajituri, asa ca ti-am creat si o galerie separata pentru tot ce tine de bucatarie. Poate ne pui aici si dinretetele tale.
multumesc.torturile pe care le fac imi place sa arate bine.

4Deserturi -   Andreea Cristina Empty Re: Deserturi - Andreea Cristina Vin 29 Mar 2013 - 9:04

andreea cristina

andreea cristina
Ucenic
Ucenic

Deserturi -   Andreea Cristina Img0174av
CORNURI CU GEM
Cantitatile sunt pentru 20 de cornuri.
-1kg faina
-600 ml apa
30gr drojdie
-sare
-20 ml ulei
-2 lingurite de zahar
gem
-coaja rasa de la o portocala
amesteci faina cu sarea,apa,uleiul si coaja de portocala(framanti ca la paine)pina se amesteca toate.intr-o cana pui apa calduta cu drojdia si zaharul.amesteci si lasi sa se topeasca zaharul.dapa aceea pui drojdia peste amestecul de faina,ulei si apa.se framanta si se lasa la dospit o ora.apoi intinzi cate putin den coca si tai triungiuri.in fiecare triunghi pui putin gem(daca e prea mult sau prea moale gemul o sa iasa din cornuri)si incepi sa rulezi de la baza triunghiului spre varf.asezi cornutile intr-o tava tapetata cu ulei si le mai lasi acoperite sa se mai dospeasca.le punem apoi in cuptorul incins la 200 de grade timp de 15 minute.dupa ce s-au copt se scot din cuptor si se ung cu miere sau sirop din apa cu zahar.

5Deserturi -   Andreea Cristina Empty Re: Deserturi - Andreea Cristina Vin 29 Mar 2013 - 9:31

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Nu par asa greu de facut. Cred ca o sa le incerc si eu dar scot din reteta coaja de portocala. Eu nu mai folosesc asa ceva de cand am copii pt ca am tot citit ca toate citricile sunt injectate doar in coaja cu niste substante ca sa reziste la transport si sa tina mai mult. Si se pare ca substantele alea ar fi cam toxice.

https://mniko.blogspot.com/

6Deserturi -   Andreea Cristina Empty Re: Deserturi - Andreea Cristina Vin 29 Mar 2013 - 9:45

andreea cristina

andreea cristina
Ucenic
Ucenic

poti folosi ce esente iti plac in loc de coaja de portocala.depinde de gusturile fiecaruia.

7Deserturi -   Andreea Cristina Empty Re: Deserturi - Andreea Cristina Vin 29 Mar 2013 - 10:24

MNiko

MNiko
Admin
Admin

O idee buna. Multumesc.

https://mniko.blogspot.com/

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum