RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Parintii ...modele de urmat pentru copii

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Dupa zicala "Arata-mi cu cine esti prieten, ca sa-ti spun ce fel de om esti", la fel de bine putem spune " arata-mi ce fel de parinte esti, ca sa-ti spun ce fel de copii ai". Sunt de parere ca in majoritatea cazurilor modul in care ne comportam cu copii ii influenteaza decisiv in educatie sin formarea personalitatii. Si de cele mai multe copilul constient sau nu va copii comportamentulul parintilor.
Eu celputin am momente in care recunosc in mine comportamente, vorbe pe care mi le adresau mie parintii cand eram in scoala. Unele sunt bune si incerc sa le folosesc mai des, altele ...nu pot spune proaste, dar care pe mine copil fiind ma deranjau si uite ca am ajuns acum sa le repet si eu ca parinte si pe care incerc sa nu le mai "copiez".

Voi ati descoperit in comportamentul votru ticuri si vorbe pe care le faceu parintii vostrii cand erati copii?


Am primit pe mail:
Copiii învață ceea ce trăiesc

Dacă un copil trăiește în critică, învață să condamne.
Dacă un copil trăiește în dușmănie, învață să se bată.
Dacă un copil trăiește în ridicol, învață să fie timid.
Dacă un copil trăiește în rușine, învață să se simtă vinovat.
Dacă un copil trăiește în înțelegere, învață să fie răbdător.
Dacă un copil trăiește în încurajare, învață ce este încrederea în sine.
Dacă un copil trăiește în adevăr, învață să aprecieze.
Dacă un copil trăiește în nepărtinire, învață ce este dreptatea.
Dacă un copil trăiește în siguranță, învață să aibă încredere.
Dacă un copil trăiește în aprobare, învață să fie mulțumit de sine.
Dacă un copil trăiește în acceptare și prietenie, învață să găsească dragostea în lume…

https://mniko.blogspot.com/

MNiko

MNiko
Admin
Admin

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

https://mniko.blogspot.com/

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Meseria de parinte se invata din copilarie, intai in joaca cu papusile, apoi, cand ai la randul tau copii,cresti cu ei,facem si greseli, este imposibil sa nu facem, vrem sa fim perfecti, si fara sa vrem , putem fi uneori duri, exact ceea ce nu ne dorim, important,este sa ne dam seama cand gresim, sa incercam sa nu mai repetam greseala..

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum