RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Sfaturi de urmat pentru o dieta de succes

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Din experienta noastra de fete care au incercat ceva diete la viata lor cred ca am ajuns sa invatam cate ceva. Care ar fi acele reguli pe care daca le-ati respectat, ati observat ca au un efect bun si mai ales de durata atunci cand ati slabit?

Eu am constatat ca:
- Este mai bine sa manaci mai des - psihic ma simt mai bine ca nu fac foamea, iar organismul nu primeste semnalul de foamete (asa ca nu face provizii); de cate ori mananc o singura masa consistenta seara, ma ingras.
- O cana de ceai cald (orice fel de ceai, dar neindulcit) bauta macar dupa mesele mai consistente, ma ajuta sa imi mentin greutatea si chiar sa slabesc (lent, dar cu efect durabil).
- ultima masa pana in ora 19 ma ajuta sa ma mentin si chiar sa slabesc (lent, dar cu efect durabil).

Astept si alte sfaturi!

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu as adauga asa:

- incepe dieta numai daca ai vointa - daca nu, mai bine iti iei o ciolata, dai drumul la un film de dragoste si stai linistita
- nu renunta, fie ce-o fi - sau cum imi fac eu "zilele de pauza" adik tin o sapt, apoi fac o pauza de 2 zile cand mananc ceva de care imi era pofta, apoi imi dau seama cat de mult mi-a lipsit alimentul respectiv, si zic, ia mai lasa Domne, cura asta
- cand ai atins greutatea dorita, mentine-o - neaparat, k eu una de fericire - incep sa mananc tot ce nu am mancat in perioada de cura

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Sonia's mom a scris: - cand ai atins greutatea dorita, mentine-o - neaparat, k eu una de fericire - incep sa mananc tot ce nu am mancat in perioada de cura

Of, asta e partea cea mai grea!

Admin

Admin
Admin
Admin

Sonia's mom a scris:
- nu renunta, fie ce-o fi - sau cum imi fac eu "zilele de pauza" adik tin o sapt, apoi fac o pauza de 2 zile cand mananc ceva de care imi era pofta, apoi imi dau seama cat de mult mi-a lipsit alimentul respectiv, si zic, ia mai lasa Domne, cura asta
E ceea ce spunea un nutritionist depre "puterea gustului", ca nu e atat de daunator unei diete faptul ca ai gustat un aliment interzis in acea dieta ci faptul ca revine gustul si pofta pentru acel aliment.
Sonia's mom a scris:
- cand ai atins greutatea dorita, mentine-o - neaparat, k eu una de fericire - incep sa mananc tot ce nu am mancat in perioada de cura
Si eu patesc la fel.

http://www.universulfamiliei.com

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Sonia's mom a scris:
- cand ai atins greutatea dorita, mentine-o - neaparat, k eu una de fericire - incep sa mananc tot ce nu am mancat in perioada de cura
Si eu patesc la fel.[/quote]


asta mi se pare cea mai grea, am un obicei extraordinar de a sarbatori kg-le pierdute cu o masa copioasa la KFC

Admin

Admin
Admin
Admin

Cateva trucuri ca sa slabesti mai usor:


Nu sări niciodată peste micul dejun!


Primul truc pe care trebuie să-l pui în aplicare de astăzi înainte dacă vrei să slăbeşti! De acolo începe ziua ta, trebuie să-i oferi organismului nutrienţii de care are nevoie ca să facă faţă unei zile solicitante. Nu te baza pe faptul că "tai" din calorii sărind peste micul dejun pentru că nu vei rezolva absolut nimic. Toate cercetările realizate pe acest subiect au relevat faptul că persoanele care obişnuiesc să ia micul dejun reuşesc să-şi menţină greutatea corporală sau pot să slăbească mai uşor. Aşa că nu ai motive să nu mănânci de dimineaţă! Trebuie doar să te organizezi, să te trezeşti mai repede cu 10-15 minute şi să-ţi prepari un mic dejun bogat.

Evită dulciurile!


Un alt truc la fel de important este să reduci cantitatea de dulciuri, în special pe cele din comerţ de care te poţi lipsi. Dacă ai poftă de dulce, încearcă să alegi o bucăţică de ciocolată neagră (cu peste 80% cacao), 2-3 curmale, smochine, caise uscate sau stafide. Este foarte important să rezişti tentaţiei şi să nu consumi dulciuri seara.

Evită mesele bogate seara!


Al treilea truc pe care trebuie să-l iei în considerare dacă urmezi o cură de slăbire se referă la mesele pe care le iei seara. Dacă vei mânca echilibrat în timpul zilei, alegând şi două gustări sănătoase şi sărace în calorii (fructe, seminţe, nuci crude, iaurturi slabe, legume crude) vei rezista tentaţiei de a scoate toată mâncarea din frigider seara când ajungi acasă de la serviciu. Alege mai degrabă o salată sau un smoothie preparat din diverse legume, frunze de spanac şu un fruct.

Gustările sunt esenţiale!


Ele te ajută să-ţi stăpâneşti mai bine senzaţia de foame şi să mănânci cumpătat la prânz şi seara. Organizează-le între micul dejun şi prânz, iar a doua gustare între prânz şi cină la intervale egale de timp. Nu pleca de acasă fără să iei cu tine un fruct, un pumn mic de seminţe de floarea soarelui, seminţe de dovleac, migdale, nuci toate crude (însă nu exagera cu cantităţile), un morcov sau altă legumă pentru ronţăit sau un iaurt cu cantitate redusă de grăsime.

sursa

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum