RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

De la canepa la panza sau cum sa faci panza de canepa

+4
MNiko
Corina
Adelina
valih
8 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

nuti09


Activ
Activ

Pai din panza obtinuta se croia camasa...sau se taia o bucata pentru stergar, asa mi se pare logic!

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Pentru stergare se tesea pe dimensiuni in mod special deoarece era cinepa si bumbac sau numai cinepa. Camasile de obicei (cele pt toata ziua) se faceau tiot in amestec deoarece erau mai rezistente. Din cinepa se faceau cerceafuri pt pat sau pentru saci.

ada.adutza22

ada.adutza22
Incepator
Incepator

Dar un cos din nuiele cum se facea ? As vrea toti pasi care trebuiesc urmati, bineinteles daca stiti , multumesc .

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Imi pare rau dar nu stiu . Cred ca sunt pe net tutoriale din hirtie

ada.adutza22

ada.adutza22
Incepator
Incepator

Multumesc oricum , dar in magazia bunicului ce unelte se gaseau ?

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

A bunicului meu? La mine acasa la Fagaras se gaseau destule....unele mai sunt...si-mi aduc aminte cu drag.O sa scriu o data cind voi avea timp.Esti din Colibasi-Arges?

ada.adutza22

ada.adutza22
Incepator
Incepator

Astept cu drag sa scri , sunt din Colibasi Giurgiu.

ada.adutza22

ada.adutza22
Incepator
Incepator

Apropo , imi poti descrie o sarbatoare , adica ce obiceiuri se practicau?

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Da pot descrie multe, acolo obiceiurile se pastrau ....dar sincer de ce esti interesata, ce ocupatie ai?

ada.adutza22

ada.adutza22
Incepator
Incepator

eu sunt clasa a 10 a si am de facut o tema in care am nevoie de toate aceste lucruri , acum am nevoie de descrierea unei sarbatori .

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Uite copila daca te intereseaza iti descriu o sezatoare. De cind se facea vreme rece femeile incepeau sa faca sezatori ( pe rind la fiecare intr-o seara). Nu era curent elcetric, petrolul=gaz lampant era scump si atunci se proceda la aceasta rotatie. Fiecare venea cu ceva de lucru. In general veneau cu cinepa pregatita din vara deoarece trebuia toarsa ca dupa sarbatorile Craciunului se punea razboiul pt tesutul pinzei. Fetele care urmau sa se marite coseau fie camasa ginerelui , fie propria ie. Se cosea in punc de cruce cu matase alba pe fond alb pentru barbati iar fetele isi coseau iile cu fire colorate. Putine din ele crosetau si cele care o faceau lucrau in general dantela in colti care se punea la cearceafurile de pat din camera buna (locul musafirilor ) sau cu forme rotunde pentru fetzele de masa...tot de gala!. Ca sa nu se plictiseasca sau sa le vina somnul se invatau colide pentru sarbatorile Craciunului , se spuneau snoave sau cintau cite o doina. Gazda avea grija ca la un moment dat sa serveasca invitatele cu gogosi si un pahar de tzuica fiarta. Participantele aveau grija sa faca lucruri de calitate si cit mai multe ca altfel....gura satului....comenta. Uneori veneau tirziu in scopul de a-si lua acasa sotiile si barbati si se mai incingea si cite un joc. Sezatoarea dura 3-4 ore....
Poti sa imbraci mai frumos aceasta scurta poveste....Spune ce mai vrei si daca pot ...scriu...ma bucura interesul tau. Sper ca este de folos si celorlalte fete de aici.

nuti09

nuti09
Activ
Activ

Interesante informatii, Valih!
Eu am lucrat cand eram copil la cos de nuiele (de rachita), dar nu cred ca sunt in stare sa explic....Baza (fundul cosului) o facea unchiul meu iar eu si vara-mea continuam cosul...nu e greu, posibil sa existe tutoriale...din păcate, unchiul meu nu mai e de multi ani, nu mai am pe cine intreba cum se incepe la baza.

ada.adutza22

ada.adutza22
Incepator
Incepator

Multumesc foarte mult , m-ati ajutat sa duc tema la bun sfarsit .

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Ada ma bucur ca am fost de folos. E bine sa scriem ce stim poate nu se pierde traditia.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum