RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Simularile, testele nationale si bacul - vazute din prisma parintilor

+4
Adelina
Corina
luminita.predoi
MNiko
8 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 3 din 4]

MNiko


Admin
Admin

Eu zic sa nu renuntati la profilul ethnic si la liceul pe care vi-l doriti. Stii bine ca oricand se poate transfera de la acel liceu la cel agricol sau la altul mai slab cotata. Daca area aceasta dorinta si abilitate pt informatica atunci e si pacat sa nu faca un profil de matematica.
Iar in ceea ce priveste acea fetita...bine-anteles ca e dat exemplul negative pt voi, dar chiar a mai invatat acea fetita pe parcursul anului? La ce materie a ramas corijenta? Si pana la urma ce conteaza? Din tot ce spui de Matei, imi lasa impresia unui copil ambitios si odata ce va da de profesori care chiar isi fac meseria si il provoaca cu.. hai ca nu stiu cum sa spun... dar am avut mereu impresia ca Matei raspunde mai bine ca si invatare la profesori care cer mai mult, car sunt un pic mai exigenti.... parca asta il stimuleaza sa munceaasca mai mult sa obtina note bune si respectful acelui profesor. E ceea ce percep eu despre matei din tot ce ai scris tu si asta fara sa fii persoana care isi lauda puiul pt orice. Asa ca eu care nu l-am vazut niciodata nu cred ca el nu va face fata acelui liceu. Poti sa-i arati ce am scris eu aici si ce parere mi-am format despre el. Ia-m vazut o parte din lucrarea de la simulare, ce mi-ai aratat tu si se vede ca il duce capul, cel putin la matematica. Un liceu agricol sau de constructii nu-i va da satisfactii in ceea ce priveste informatica, asa ca un liceu de profil. Va trebui poate sa munceasca mult mai mult decat era obisnuit sa faca el la scoala din sat, dar si satisfactiile vor fi mai mari pt el.
Iar in ceea ce ii priveste pe ceilalti : spuneti-le ca veti trece pe formularul de optiuni si acele licee, agricol si constructii si chiar s-o faceti, dar pe prima pozitie sa puneti liceul pe care il doriti voi.

https://mniko.blogspot.com/

Corina

Corina
Admin
Admin

Multumesc.
A citit si s-a dus zambind la culegerea de mate cea noua, mai grea zice el din care a lucrat 4 teste azi. Si e incantat ca a gasit pe net niste tabele care il ajuta sa faca compunerile mai usor, mai matematic zice el.
Anul asta se fac inscrierile la liceu dupa afisarea rezultatelor. Tocmai de aia nu inteleg atitudinea cadrelor didactice de la scoala. Nu mai e ca anii trecuti sa trecem profilele dupa evaluarea de la clasa.
Chiar daca nu intra la CNRV la info (ultima medie anul trecut a fost 9.25), mai e un liceu in Roman cu 2 clase de info unde s-a intrat cu 8.20 anul trecut. Matei a luat la simulare 8.70 in conditiile in care ni s-a explicat ca notele au fost scazute cu pana la 1 punct ca sa "ii simuleze" (la mate noi am calculat 8.90). Si presupun ca notele de intrare vor fi mai mici pentru ca pondere mediilor anilor a scazut cu 25%.
Dar mai sunt doar 25 de zile pana la examen si o sa vedem atunci ce o sa fie.
Sandaaa cum a fost la evaluare.
Am gasit undeva, pe net, ca evaluarile de la clasele a 2-a, a 4-a si a 6-a sunt, de fapt, o modalitate de a evalua performatele cadrelor didactice si nu niveluld e cunostinte a elevilor. Pentru ca vor sa introduca o grila de salarizare in functie de perfomantele obtinute si nu doar de nr. de ore, grade si anii de vechime.

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Ma bucur ca l-a stimulat ce am scirs eu.

Nu stiam ca se completau acele profile inainte de examen, de capacitate. In anul in care am predate eu la clasa VIII s-au completat dupa examen ca sa stie elevul ce sanse are cu nota obtinuta si unde sa se inscribe.

In ceea ce priveste testele de clasa II, IV si VI, da asa e, se evalueaza de fapt dascalul. Notele, respective calificativele nu vor fi trecute nicaier, ba mai mult se vor comunica discret doar parintilor si ramane la latitudinea parintelui daca ii spune sau nu copilului.

https://mniko.blogspot.com/

sandamurariu

sandamurariu
Ucenic
Ucenic

Asa ne-a spus si noua doamna invatatoare,ca notele nu se trec in catalog si ca aceste teste sunt o modalitate de evaluare a scolii.E mai mult pentru scolile mari,nu la noi ca sunt 4 copii.Dar le-a dat la 2 copii un tip iar la ceilalti 2 alt tip de test.Cosmin a zis ca a fost usor.Azi au la mate si nu si-a facut nici un fel de problema.El a participat la concursurile Cangurasul Matematician,iar testele astea sunt cam ca si cele de la concurs.O sa vedem ce rezultate vor fi

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Uite ca nu m-am gandit ca as putea folosi acele teste de la Canguras sa ne pregatim pt teste si am chiar si la romana. Trebuie sa le caut sa vad daca le-am adus de la Brasov si I le dau ca sigur o sa-i placa sa le faca.

https://mniko.blogspot.com/

nuti09

nuti09
Activ
Activ

Eu am lipsit in ultima vreme,dar acum ca v-am citit...
Pentru Corina mai intai....eu cred ca fiecare copil trebuie incurajat sa creada in el, in fortele proprii. Tu il cunosti mai bine ca acei profesori care vad ca incearca sa le franga ”zborul” unor copii. Daca e bun la mate, va intra la acel liceu,poate pe parcurs isi va schimba dorinta de a fi profesor (desi nu cred, eu mi-am dorit sa fiu cadru didactic din clasa a IV-a), dar un liceu bun, il va ajuta in evolutia personala, ii va deschide noi perspective!
Acea fetita, cine stie ce probleme a avut....mie nu imi plac comparatiile astea intre copii! Deci, succes lui Matei, i-o doresc din suflet! Nu renuntati la alegerea facuta!
Pentru Mihaela...si fiul meu a dat acele testari....nu se trec notele, eu nu prea le vad rostul, i-am spus copilului ca invata pentru el, ca e o ocazie de a se obisnui cu o evaluare....o sa vedem si rezultatul.

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Iata ca am trecut si de aceasta sperietoare numita teste nationale la clasa II. Emotii cred ca am avut mai multe eu,nici nu stiu de ce in conditiile in care chiar nu conteaza aceasta nota.
Cristina a venit calma si vesela acasa in ambele zile si desi luni am stat in fata scolii cat a durat testarea, cand m-a vazut, fii-mea nici nu m-a bagat in seama, ea era ocupata sa se joace cu niste colege. Mi-a povestit cu destule amanunte ce a fost prin teste, desi n-a tinut minte tot, dar in mare ea zice ca a facut tot si ca a avut timp sa se verifice de mai multe ori. Pt moralul ei sper sa fie de FB.
Notele am inteles ca ni se vor comunica vineri. Speram.

https://mniko.blogspot.com/

nuti09

nuti09
Activ
Activ

Fiul meu a primit notele...9,75 la romana si 9, 25 la mate, unde s-a grabit ca i s-au păarut usoare, desi i-am tot repetat sa fie foarte atent!

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Felicitari, chiar daca s-a grabit( sa-i fie totusi invattatura pt data viitoare). Dar ce clasa e? Ca parca la ciclul rpimar se dau calificative. Noua asa ne-a zis invatatorul.

https://mniko.blogspot.com/

Corina

Corina
Admin
Admin

Felicitari, Nuti!
De grabitul asta mi-e teama si mie. Sa nu i se para usor si sa nu fie atent...

http://www.prima-zi.blogspot.com

nuti09

nuti09
Activ
Activ

Este clasa a IV-a...si s-au dat totusi note! Multumim.....el are impresia ca stapaneste suficient matematica de nivelul clasei a IV-a...chiar daca nu are dificultati, as prefea sa nu se grabeasca...la romana lucreaza mai cu atentie, i-am atras atentia sa fie cu bagare de seama la gramatica...si a fost atent....sper sa invete bine si mai tarziu, in gimnaziu.

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Ma gandeam eu ca ar trebui sa fie iV dar ma derutasera notele. Mai ales ca stiam ca la VI s-a dat azi si s emai da maine.

Sa stii ca am impresia ca intr-un fel sistemul asta cu calificative ii face sa nu realizeze cat le poate dauna o greseala destul de mica. Ca e 9 sau 10, la ei tot FB se noteaza si nu-i nici-o departajare.

https://mniko.blogspot.com/

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Azi am primit si eu rezultatul : FB la ambele teste si daca am inteles bine chiar fara nicio greseala. Ea si inca un elev. Altor parinti le-a spus invatatorul ca doar cate un raspuns partial.
Si e posibil sa incheie anul cu FB pe linie. Nu stiu daca ii da scoala, dar o sa-i fac coronita. Am intrebat invatatorul azi, dar a zis ca sa vada intai cat se ocupa primaria de premiere si daca nu atunci se va apela la sponsorizarea parintilor.
Chiar daca luam noi niste carti, eu sper sa li se dea ceva ca anul trecut doamna le-a dat doar diploma si atat.

https://mniko.blogspot.com/

Corina

Corina
Admin
Admin

Si eu am fost anuntata ca trebuie sa cumpar carti si sa fac coronita.
Matei a uitat sa imi spuna si cand am vrut sa fac un buchet de scanteioare si-a amintit ca trebuie pentru coronita (asa am folosit si anu' trecut). Asa ca am facut comanda pe Libris de 3 carti ca e transportul gratuit...

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Eu inca nu stiu, probabil o sa ne anunte la sedinta, sedinta ce va avea loc saptamana viitoare. Nu prea imi place sa caut asa din scurt, dar in caz de urgenta am pe ce pune mana chiar in casa : I-am luat anul acesta carti de lecture suplimentare pt clas II si a III asa ca pot apela la cele de a III, chiar daca le stie. In plus as putea sa-i pun niste carti de lucru manual pt varsta ei ca si de astea am noi si pe astea chiar ca nu le stie.
In general am inteles ca aici se ocupa totusi primaria sa sponsorizeze aceste evenimente si sper s-o faca si acum. Iar coronita o s-ai fac oricum eu. Ma gandesc de ceva vreme sa incerc o coronita din ziare asa ca as putea foarte bine sa ma apuc de treaba.

https://mniko.blogspot.com/

luminita.predoi

luminita.predoi
Activ
Activ

SUBIECT EVALUARE ROMANA
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

luminita.predoi

luminita.predoi
Activ
Activ

EVALUARE NAȚIONALĂ 2014 PENTRU ABSOLVENȚII CLASEI A VIII-A

ANUL ȘCOLAR 2013-2014

LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ

SUBIECTUL 1

Bine ai venit în anul nou…

Bine ai venit…

De când te aștept aproape am și albit …

Dar fiindcă-mi intri-n casă întâia oară,

Te rog să nu-mi faci casa de ocară…

Nu te grăbi să-mi intri pe furiș,

C-abia sosiși

Noroc că te-am deșteptat

Să te previu la timp, să fii atent,

Și-n clipa marelui eveniment

Să-mi calci în casă cu piciorul drept (…)

Așa te vreau

Te vreau la trup curat … neprihănit…

Și tot așa la suflet și la minte (…)

An nou…

Ai auzit ce-ți cer?…

Nu-ți cer să faci nimic în casa mea,

Mai mult decât ai face tu-ntr-a ta! … (…)

An nou!…

Fii nou de sus și până jos!…

Copil al nimănui, și-al tuturor (…)

Copil gălăgios…

Desfășură-te-ncet de pe mosor*…

Încet … cât mai încet … și liniștit

Și fii atent ca nu care cumva

Să ți se rupă firu-n casa mea!…

Bine-ai venit, An nou…

Bine-ai venit!…

(Ion Minulesc, Rânduri pentru Anul Nou)

A. Scrie pe foaia de examen răspunsul corect pentru fiecare dintre întrebările de mai jos

Notează câte un sinonim potrivit pentru sensul din text al cuvintelor subliniate: fiindcă, cer, liniștit
Explică rolul virgulei în secvența: Bine ai venit, An Nou!…
Precizează măsura primelor două versuri ale poeziei
Menționează două trăsături ale genului liric prezentate în textul dat
Prezintă în 30-50 de cuvinte, semnificația titlului poeziei

B. Redactează o compunere de 150-250 de cuvinte în care să-ți exprimi opinia despre semnificația mesajului Rânduri pentru Anul Nou de Ion Minulescu.

În compunerea ta, trebuie

- Să formulezi o opinie despre semnificația mesajului poeziei,

- Să-ți susții opinia formulată, prin două argumente, valorificând textul dat,

- Să ai un conținut adecvat cerinței,

- Să respecți precizarea referitoare la numărul de cuvinte.

SUBIECTUL AL II-lea

Cărțile de ficțiune pe care le citim ne ajută să empatizăm cu cei din jur și să ne adaptăm mai ușor la diverse situații de viață, arată cele mai recente studii psihologice.

În urma unei cercetări realizare de Universitatea York, pe copii cu vârste între 4 și 6 ani, psihologii au observat că aceia care au fost expuși mai mult timp la literatura pentru copii decât la desene animate televizare au o mai mare capacitate de empatie* (…)

Implicarea în poveștile fictive din cărți aduce informații noi despre viața socială, iar acest lucru este extrem de benefic în rândul copiilor, fiindcă le arată versiuni din afara universului propriu.

Totodată studiul relevă că volumele de ficțiune îl ajută pe cititor să se adapteze la viața socială mai mult decât o fac lucrările nonfuncționale. Înțelegerea personajelor dintr-o narațiune este, astfel, echivalentul cunoașterii a diferitor tipuri umane din viața reală. Când sunt scrise bine, romanele constituie în sine povești despre viață, care îl încurajează pe cititor să înțeleagă mai bine profunzimea experienței umane.

(Corina Zorzor, Empatia, o abilitate dobândită prin lectură, în adevărul.ro)

Empatie – identificare, prin trăire, cu alte persoane, cu eroii cărților etc.

A. Scrie, pe foaia de examen, răspunsul pentru fiecare din cerințele de mai jos

Formulează câte un enunț în care să precizezi următoarele aspecte din textul dat:

- Universitatea din cadrul căreia s-a realizat cercetarea menționată în textul dat

- Categoria de copii cu o capacitate mai mare de empatie.

Scrie numele autorului și titlul articolului din care este extras articolul din textul dat
Menționează ce parte de vorbire este fiecare dintre cuvintele menționate în secvența: cărțile de ficțiune pe care le citim ne ajută să empatizăm cu cei din jur și să ne adaptăm ușor la diverse situații de viață, arată cele mai recente studii psihologice.
Precizează funcția sintactică a cuvintelor subliniate din secvența: În urma unei cercetări realizate (…) pe copii cu vârste între 4 și 6 ani, psihologii au observat că aceia care au fost expuși mai mult timp la literatura pentru copii decât la desene animate televizate au o mai mare capacitate de empatie.
Transcrie două propoziții subordonate diferite din fraza următoare, precizând felul acestora:

Când sunt scrise bine, romanele constituie în sine povești despre viață, care îl încurajează pe cititor să înțeleagă mai bine profunzimea experienței umane.

Construiește o frază alcătuită din două propoziții în care să existe o propoziție subordonată predicativă, introdusă prin conjuncția subordonată să

B. Redactează în 80-150 de cuvinte, o scurtă narațiune în care să prezinți o întâmplare petrecută în timpul participării la o întâlnire organizată de școală, cu un scriitor contemporan.

În compunerea ta, trebuie

- Să relatezi o întâmplare respectând succesiunea logică a evenimentelor

- Să precizezi două evenimente ale contextului spațio-temporal

- Să ai un conținut adecvat cerinței

- Să respecți precizarea referitoare la numărul de cuvinte.

Citeste mai mult pe RTV.NET: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Corina

Corina
Admin
Admin

am scapat d eprima proba. Mai avem una si apoi emotii pana vineri...

http://www.prima-zi.blogspot.com

luminita.predoi

luminita.predoi
Activ
Activ

Da asa este Corina .

Corina

Corina
Admin
Admin

Au aparut baremele pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Daca nu a gresit pe la compuneri (exprimari, repetitii, virgule) ne ridicam peste 9. A gresit la masura versurilor. Sa dea Dumnezeu sa fie bine la toata lumea.

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Multa bafta si maine la mate. Sunt cu gandul la voi

https://mniko.blogspot.com/

luminita.predoi

luminita.predoi
Activ
Activ

Multumim Mihaela!!!

Gianina

avatar
Ucenic
Ucenic

Va tinem pumnii....imi inchipui cate emotii!sa nu uitati sa-i incurajati indiferent ce va fi.

Corina

Corina
Admin
Admin

Multumim!

http://www.prima-zi.blogspot.com

luminita.predoi

luminita.predoi
Activ
Activ

Buna seara !! Corina, Mihaela  am si eu o intrebare liceele trebuiesc trecute in ordinea mediilor?
Un liceu are2,3 sectii, trebuie trecute in ordinea mediilor? Sau cand trec liceul trec cele 2 sectii cu medii diferite?

MNiko

MNiko
Admin
Admin

La care medii te referi? Ale liceeelor? Nu stiu ce medii sunt alea. In mod normal fiecare sectie trebuie sa aiba cate un cod. Treci sectiile liceului in ordinea preferintelor voastre.

De ex, sa zicem ca voi vreti o sectie de informatica, si in oras sunt asa

Liceul1, sectie de info cod A11, sectie mate A12, sectie chimie A13, sectie Filologie A14
Liceul2, sectie de info cod A21, sectie mate A22, sectie biologie A23, sectie engleza A24, sectie filologie A25
Liceul3, sectie de economie cod 311, sectie mate A32, sectie contabilitate A33,
Liceul4, sectie de mate A41, sectie fizica A42, sectie chimie A13, sectie Filologie A14
Liceul5, sectie de info cod A51, sectie mate A52, sectie chimie A53, sectie fizica A54sectie Filologie A55
Voi dorind sa zicem liceul 2, sectia de info atunci primul cod pe care il treceti este A21. Apoi, depinde ce doriti mai mult liceul sau neapatar o sectie de info. Sa zicem ca vrei liceul, la sectia de mate si treci a doua optiune A22, Daca va convine si sectia de biologie de la acel liceu treci urmatorul cod A23, apoi treci la celelalte licee sectiile de info in ordinea preferintelor liceelor. Sa zicem ca iti convine mai mult liceul 5 atunci treci codul lui urmatorul. Lista de optiuni ar arata dupa mine cam asa: A21, A22, A23, A51, A11, A52, A32, A12,A41,A42,A54,A53, A13
Sau daca vreau mai mult info decat liceul, trec toate sectiile de info la inceput, in ordinea in care prefer liceele A22, A51, A11, A22. A23, A52, A32, A12,A41,A42,A54,A53, A13

Sper ca m-am facut inteleasa.

https://mniko.blogspot.com/

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 3 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum