RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Alimentatia:corect, incorect?Regimuri alimentare, probleme de sanatate

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Buna fetelor!
Va invit sa discutam aici despre problemele de alimentatie, de sanatate , regimuri, tratamente
Va doresc sanatate ca e mai buna decat toate!

dragan mirela

dragan mirela
Ucenic
Ucenic

adelina este un subiect bun acesta si apropo ,cine mai mananca sanatos ? cum putem sa incercat sa avem un regim sanatos cand peste tot suntem inconjurati numai de chimicale ? referitor la regimuri ,chiar si cele de slabit pot spune ca nu am incercat, dar acum am slabit putin de la problemele pe care le-am avut ,astept sa citesc si parerile voastre dragele mele

MNiko

MNiko
Admin
Admin

ceea ce nu as mai incerca niciodata este regimul hipocaloric. Adica sa mananci mai putin de 2000 de calorii pe zi. Pe langa faptul ca numarul de calorii trebuie reglat in functie de fiecare persoana in parte, regimul acesta dupa mine este o denumire "romantata" pt infometare. Nu sunt de acord cu infometarea, desi la asta am vazut ca recurg cele mai multe femei se apoi se intreaba de ce sunt anemice. Cu o foarte mare vointa se poate tine acest regim, dar eu nu sunt de acord cu el.
In plus am citit ca de ex daca ii impui organismului sa traiasca zilnic cu 1500 de calorii, desi initial va consuma din depozitele de grasime pt a lua restul de calorii, la un moment dat se va obisnui sa traiasca cu 1500 de calorii, iar tot ce-i vei da peste va transforma in depozit, in momentul in care decizi ca gata ai terminat dieta ca ai slabit cat ai vrut. Si deci vei incepe incet incet sa prinzi iar "volum". Automat veiincerca iar dieta hipocalorica, ca a functionat data trecuta, dar surpriza... nu mai functioneaza acum. De ce? Pt ca tu incepi diata tot 1500 calorii, dar organismul tau e obisnuit acum cu ele, atat ii trebuia iar restul el transforma in grasime. Ca sa functioneze iar dieta ar trebui sa scazi mai jos la 1200 calorii si tot asa.
Cred ca dieta asta ar merge mai degraba pe perioade scurte, combinata cu sport ( oare cine are timp de sport?).
Si apoi scoaterea totala din alimentatie a unui grup de alimente, in timp poate avea efecte secundare majore.

https://mniko.blogspot.com/

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Nu m-am infometat niciodata,fiindca, daca rabd o perioada,apoi ajung sa infulec de-a binelea..
Evit prajelile,carnea grasa,untura,paine consum de vre-un an cat mai putina..
Ramane sa  rezolv cu pofta de dulce, dar aici e cam greu, fiind hipoglicemica...si sarea, si cu ea marte mare problema, am uneori o pofta nefireasca de ceva sarat

Corina

Corina
Admin
Admin

Despre diete si regimuri de viata sanatos pot scrie zile in sir. Am incercat cam de toate din 1997 incoace. Dupa fractura de coloana si 4 luni in ghips am ajuns de la 56kg la 102kg. La 24 de ani functioneaza dietele mai ales ca faceam recuperare zilnic combinat cu mers pe jos in jur de 10 km pe zi pentru toniefiere lombari. Apoi m-am maritat si am facut un tratament cu Diane pentru sarcina. Dupa 3 luni am ajuns la 120 kg. La peste 30 de ani dietele nu mai functioneaza si asa am ajuns la un medic de familie care studiase si terapiile alternative. In 6 luni, cu sala, schimbarea regimului alimentar, un diagnostic de "diabet" pe fond de stres, ceaiuri si cateva sedinte de acupunctura am resit sa ajung in 73 kg.
Din pacate mananc pe fond de stres si obosesc foarte repede. Nu pot lucra aerobic sau alergare. Dupa divort si faliment, starea mea psihica si-a spus cuvantul si am ajuns iarasi la 110 kg. Dupa mutarea la tara am reusit sa scad in timp, incet pana la 86kg. Acum ma ingras peste iarna pana pe la 99 iar in primavara cobor in 80-83 kg....
Despre alimentatie intr-o postare ulterioara.

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Cred ca iti seman Corina. Stresul e factorul important al luarii in greutate si la mine. De cand am nascut-o pe Cristina, ma stiu mereu cu 3 cifre. Anul acesta am crezut o perioada ca am ajuns la pragul mistic de 100 kg si ca voi reusi sa trec sub el. Asta in conditiile in care n-am tinut diete. Insa s-a dovedit ca mintea cantarul cu vreo 5 kg in minus. deeci mai am mult pana aung sub suta.
Si revenind la factorul stres...cand te ingrasi si doar band apa din cauza lui, nu vad cum o dieta hipocalorica ma poate ajuta pe mine daca eu nu pot elimina stresul din viata mea.
Eu o tot dau inainte cu dieta hipocalorica pt ca tocmai asa mi-a fost recomandata ieri cand eram scoas pe usa ca intarzia cu programarile doamna doctor daca statea sa ma asculte si pe mine ca dieta asta nu mi se potriveste.

https://mniko.blogspot.com/

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Pana acum vreo 3 ani aveam silueta de vis,am luat insa tratamentcu anticonceptionale pentru probleme le de ciclu si chist ovarian, si pur si simplu am luat proportii, nu mai zic ca exact inainte de a incepe tratamentul, teminasemde luat vitaminenu mai tin minte care, dar erau super tari,dormeam mult, dar de simtit odihnita ba,asa ca m-au trecut pe vitamine,mi-am revenit cu odihna, si nu mai eram stresata, dar deja , cu greutatea aparusera problemele, sa mai dau timpul inapoi, astea doua tratamente le-as refuza categoric!
Aviz,fetelor!
Am 9 luni de cand am incetat cu anticonceptionalele,si am observat ca am inceput sa revin incet dar sigur pe linia de plutire, dau jos , nu maipun kilogramele la loc, sa speram ca reusesc...iarna toate ne ingrasam,Corina,e mai putina activitate fizica...

Corina

Corina
Admin
Admin

sa va spun ce am invatat eu in anii astia. Regimul mi-a fost explicat de Mihaela Bilic (printr-o intamplare am ajuns in clinica sotului ei la Bacau si cat am stat in sala de asteptare mi-a explicat cateva principii):
- mancat ceva din 3 in 3 ore. Cica daca trec cele 3 ore si nu intra nimic la stomacel, organismul se gandeste ca vin vremuri de foamete si face rezerve. Chiar daca intra in stomacel doar apa, din aia face rezerva.
- se manaca 3 mese si 2-3 gustari. Masa cea mai consistenta e cea de dimineata: paine prajita, paine cu unt si dulceata, omleta (chiar si slana).... Gustarile inseamna iaurt, un patratel de ciocolata, fructe... masa de pranz incepe automat cu supa sau ciorba si trebuie sa aiba o salata. masa de seara inseamna cartof copt, compot, orez cu lapte (ceva cat mai putin gatit) sau salate.
- nu combin la aceeasi masa paine cu cartoful sau carnea, cartoful cu carnea, pastele cu carne sau paine.
- se evita tot ce e chimic, procesat prea mult sau contine aditivi: salamuri, conserve, vegeta, delicat, sucuri, branza topita. Se pot consuma produse din carne care pastreaza forma initiala a carnii: muschi, pastrama, sunca... Se evit prajelile inlocuindu-le cu gratar sau cuptor...
- se gusta din orice preparat care iti face pofta. Daca iti e pofta de hamburgher si mananci cartof fiert, organismul va asimila cartoful ca pe hamburgher. Deci e de preferat sa mananci putin, cat sa treaca pofta si apoi inapoi la regimul sanatos...
- nevoie de dulce inseamna lipsa magneziului sau a cromului din organism. Se poate suplini cu "crom picolinat" si cu "magneziu cu B6". magneziu care da si un zvac starii de bine.
- sarea aduce un aport de greutate si ar trebui redusa.
daca imi mai aduc aminte va mai scriu

http://www.prima-zi.blogspot.com

Corina

Corina
Admin
Admin

stiu si exercitii de sala (am facut sala atat recuperatorie, de slabit si de intretinere) dar vine primavara si cele care avem gradina o sa facem la miscare..... Secretul e sa incercam sa repetam o miscare pana cand o facem greu. Adica daca sapam in gradina nu facem pauza pana cand nu ridicam greu harletul.
Ideea e sa facem febra musculara si a doua zi sa incercam sa facem alta miscare in ciuda febrei musculare. Orice febra musculara "mananca" din stratul adipos...
O sticluta de ulei cu aroma de mar verde tinuta la indemana. O picatura pusa pe interiorul incheiturii mainii reduce senzatia de foame.
Se bea apa multa in timpul efortului fizic. Inainte de masa si in timpul mesei se bea ceai cald...

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Multumim ca ne-ai impartasit si noua sfaturile primite despre alimentatie. Sunt niste reguli pe care personal mi-ar placea sa le aplic. De fel sunt destul de pofticioasa, dar nu-mi trebuie sa mananc mult dintr-o mancare ca sa-mi treaca pofta.

https://mniko.blogspot.com/

Corina

Corina
Admin
Admin

mai ales cand ti se spune ca nu ai voie ti se face o pofta......
o regula de care am uitat pentru ca o tineam cand inca eram in oras si tentatia prin magazine era mareeeee:
- o data pe saptamana ai voie sa manaci un aliment sau preparat interzis. Eu alesesem duminica cand mai aveam musafiri si atunci mancam cartofi prajiti, salamuri sau prajituri cu crema si ciocolata. Cu masura bineinteles dar mancam...
-"ce facem daca tinem regim si mergem la o petrecere, o vizita?" este una din dileme cand ai un regim sanatos.
mancam normal (fara excese) ce este la petrecere si a doua zi revenim la regimul nostru de viata. Fara a compensa cu foame a doua zi. Pentru ca orice moment de foame aduce dupa sine cateva zile in care organismul face depozite....

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Ai pus punctul de I. Exact asta vroiam eu sa discut sambata cu endocrinoloaga aia care ma avertiza ca n-are dcat 20 de min pt un pacient, ce faci cu dieta cand ai o obligatie sociala, ca boez, nunta, etc... : consumi cu moderatie din alimentele care iti sunt servite sau nu te atingi de nimic din lista celor interzise si risti sa te infometezi astfe ca nu ai la dispozitie alta mancare "permisa".
Din pacate vad multa lume care alege varianta a doua si mi se pare absurd. Am "patit-o" cu oprietena care venind in vizita duminica la un gratar la mine ba nu manca aia, ba ailalta din cazua ca eliminase din alimentatie o intreaga serie de alimenta, iar cand am fost eu la ea ma servea cu acle alimente dar ea nu manca. Mi se pare de prost gust. Cand esti tu in vizita, hai e ok, gazda nu iti stie regimul, nu stie ca tu nu mananci aia sau ailalat asa ca iti selectezi acolo ce poti. Dar cand esti tu gazda ... pai tu pregatesti, asa ca poti pregati ceva pe care sa-l poti consuma si tu si care sa fie bun ( am fost servita cu o placinta de mere fara zahar - vreau sa spun ca era acra, dar nu stricata ci pt ca nu avea nici zahar si nici inlocuitor). Si inplus cand vezi ca gazda nu serveste odata cu tine mancarea pe care ti-o pune in fata e ciudat.

https://mniko.blogspot.com/

dragan mirela

dragan mirela
Ucenic
Ucenic

ai dreptate miha dar aici este vina ei si pot sa iti spun ca daca ea nu observa lucrurile astea macar sotul sa o atentioneze:,, draga vezi ca nu toata lumea mananca ca tine si daca ai musafiri nu ii servesti cu ,,iarba,, sa zicem,nu te mai supara scumpa mea

Corina

Corina
Admin
Admin

tine de bun simt...
nu poti obliga pe toata lumea sa manace de regim si de bun simt e sa manaci ce ai in fata. Fie ca ti s-a pus, fie ca ai pus singura.
Si sa ating si varianta celor ce tin post. Daca tii post si te duci undeva unde nu se tine post, politicos este sa manaci putin di ce ti s-a dat si sa tii postul in continuare acasa. Era un citat din Sf Ioan Gura de Aur (nu retin niciodata citate exact) care spunea ca trebuie sa cinstesti masa si casa in care ai intrat fara sa te falesti ca tii post...

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Uite asta cu postul n-o stiam si nici nu stiam cum sa procedez.
Ca si gazda, daca am stiut ca persoana care vine la mine tine post, am incercat sa pregatesct si ceva de post.
Ca musafir am renuntat sa tin post, dar au fost mai rare momentele astea, ca in general nu prea tin post si nici prietenii mei nu tin.

https://mniko.blogspot.com/

Corina

Corina
Admin
Admin

S-a intamplat in cei 2 ani cat am fost educatoare ca cercurile pedagogice sa fie in post. Cand s-a tinut la noi am pregatit si produse de post. Adica pe masa erau produse si de post si de dulce dar la alte gradinite, nu s-a tinut cont de post. Chiar la o scoala la care, doamna directoare era sotie de preot. Tineam postul dar mi s-a parut nepoliticos gestul unor colege care au refuzat sa manance pentru ca tineau post. Se muncise mult la organizare si parca merita sa se aprecieze munca. Sotul doamnei directoare ne-a adus citatul si o pilda a Sf. Ioan Gura de Aur. O s-o caut si o s-o postez la "povesti cu talc".

http://www.prima-zi.blogspot.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum