RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Meditatiile - necesare sau nu? Utile sau nu?

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Desi profesoara, in principiu eu nu prea am fost de acord cu meditatile. Poate pentru ca eu nu am facut, avand norocul de profesori dedicati la clasa astfel incat am invatat tot ce era necesar din scoala. M-am format ca profesor cam in acelasi timp cu acel "boom" al meditatiilor, cand deja era o moda sa ai meditator chiar din clasele care nu se terminau cu un examen la final. Mai nou am "descoperit" ca se fac acest emeditatii chiar si la clasele primare, cu doamna invatatoare de la clasa chiar.
Ca profesorii, si aici nu generalizez, dar sunt prea multi ca sa nu o spui ca o regula, dar hai sa zicem ca foarte multi profesori nu-si mai fac datoria la clasa, asta e un adevar de necontestat si sincer condamn acest lucru, mai ales ca sunt profesor. Condamn cu atat mai mult profesorii care nu-si fac meseria si conditioneaza elevul in a obtine note mari, doar daca merge la meditatii la el. Nu cunosc astfel de cazuri, dar am auzit destul de multe.

In titlul am intrebat : Meditatiile necesare sau nu? Dupa cele zise in ultimul paragraf, s-ar parea ca raspunsul e incontestabil, da, necesare, chiar foarte necesare uneori. Si atunci adaug, sunt si utile? Chiar asunt meditatii si chiar se observa ceva de pe urma lor? Profesorul meditator isi face intr-adevar meseria? invata ceva copilul in plus fata de ceea ce afla la scoala, sau doar i se rezolva temele?

Am o prietena care profeseaza, atat in clasa cat si acasa. E tot profesoara de matematica, si mi-a povestit o intamplare din clasa ei, de anul trecut, o clasa mai slaba dar care se pregatea pt examen, nu mai stiu daca a VIII-a sau a XII-a. In orice caz, lucrau variantele pentru examen, iar ea constiincioasa lucra cu ei toate exercitiile. cand copii au vazut ca incepe sa rezolve si ultimul subpunct, au inceput sa se vaite ca e greu, la care un elev chiar ii spune" haideti doamna profesoara ca nici la medidatii nu rezolvam si punctul III".

In lumina acestei intamplari, stau si ma intreb: cat de mult ajuta meditatorii de fapt? Cum poti tu ca parinte sa te asiguri ca obtii ceva in urma mdeitatiilor pe care le platesti?

https://mniko.blogspot.com/

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum