RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Ustensile de bucatarie : utile sau nu?

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

MNiko

MNiko
Admin
Admin

De-a lungul anilor am descoperit prin magazine tot mai multe unelte de bucatarie care mai de care mai nastrusnice.
Unele dintre ele mi s-au parut ca-mi usureaza munca,  ca de exemplu cutitul de curatat cartofi de care nu auzisem pana m-am maritat. Si acesta este de doua feluri, mie, mai comod mi se pare primul:

Ustensile de bucatarie : utile sau nu? LIS321110

Ustensile de bucatarie : utile sau nu? SN342607

Altele mi se par destul de inutile, ca de exemplu dispozitivul pentru separarea albusului ( mi l-am cumparat, dar dupa ce l-am incercat am ajuns la concluzia ca sunt bani aruncati ). Eu am unul de acest fel

Ustensile de bucatarie : utile sau nu? Separator-galbenus-oua-7958504_normal

dar amai exista si alte tipuri:

Ustensile de bucatarie : utile sau nu? Galbenuuususe_6861b426b6

sau altul care sparge si oul:

Ustensile de bucatarie : utile sau nu? Dispozitiv-de-spart-oua-separator-4013
Azi insa am descoperit altceva, nou, interesant, dar deasemenea ma intreb oare chiar e nevoie de asa ceva in bucatarie?

Foarfeca pentru taiat pizza:
Ustensile de bucatarie : utile sau nu? Foarfeca-pizza

Voi ce parere aveti? Cate astfel de dispozitive/unelte ati mai descoperit?



Ultima editare efectuata de catre MNiko in Lun 3 Mar 2014 - 10:33, editata de 1 ori

https://mniko.blogspot.com/

dragan mirela

dragan mirela
Ucenic
Ucenic

eu am un cleste ptr intors carnea in tigaia de teflon,s cuze ca nu am foto sa va arat dar s-ar putea sa il stiti

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Ceva de genul acesta:

Ustensile de bucatarie : utile sau nu? Th?id=HN.608031296025067928&pid=15

Am si eu facuti in totalitate din teflon si astia da, imi sunt foarte utili.

https://mniko.blogspot.com/

dariana

dariana
Activ
Activ

Am si eu primul obiect de curatat morcovi , cartofi si imi e util si la salate ca la fel cum se curata morcovul tot asa tai fasii subtiri pentru salata .Am si clestele de prins care de asemenea imi place ca se prinde cu el si se intoarce bucata in vas e o ,, prelungire,, a miinii si il folosesc !
La pizza am un dispozitiv rotund un disc ascutit care se roteste si taie .Mi-ar place o foarfeca de bucatarie dar asa ca moft ... oare ce as taia ? patrunjel , salata ? nu stiu !
Am si un dispozitiv de taiat oua felii si o ascutitoare de facut flori din morcov sau alta leguma .!

Corina

Corina
Admin
Admin

Pentru curatat cartofi si alte legume si fructe folosesc un cutit mic, usor curbat cu lama ingusta: cutit de legume.
Ustensile de bucatarie : utile sau nu? O8i03k
Mi l-am luat acum multi ani odata cu o minune de taiat cartofi pai care s-a indoit la prima folosire.
Ustensile de bucatarie : utile sau nu? 11az62c
Dar cutitul de legume e nelipsit in bucatarie. Si mi-a mai luat sotul un tocator de ala mic de face reclama pe la tv:
Ustensile de bucatarie : utile sau nu? Ettu8w
care zace prin magazie ca nu e bun de nimic. Cu dispozitivele de tocat usturoiul am o problema: le rup pe toate asa ca tot la setul cu piua de lemn facut de bunicu am ramas.

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Eu usturoiul il fac cu blenderul sau mai bine zis cu mexerul vertical.

Intrument de taiat oua fierte am si eu si nu mi-e bun deloc. Zace pe undeva prin sertarele de la Brasov.
Ce mi-a fost util insa a fost cutitul pt scoaterea cotorului pt mere.

https://mniko.blogspot.com/

dragan mirela

dragan mirela
Ucenic
Ucenic

da miha ,aceeia sunt clestii din teflon

dariana

dariana
Activ
Activ

Am si eu masina aia de taiat cartofi pai dar e inca buna cu toate ca are vreo 20 ani si a rezistat ca e metal .Am mai gasit in sertarul cu ,,scule,, ap de scos cotorii de mere , cutitul ondulat de taiat cascaval , si un feliator de varza pe la noi se zice hobar !

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Uite ca depinde si de cum e facuta ustensila aeea. Am si eu 2 feliatoare de varza. Am luat 2 ca vroiam sa-i dau mamei unul si am vazut demonstratia pe viu in piata cat de bune e. Atat ca banuiesc ca doar cel dein demonstratie era bun. Ale mele, sunt ascutite bine, taie, dar ies din maner si n0am stiut cu ce sa le prind la loc.

Cutitul ondulat mi l-am dorit mereu, dar n-am apucat niciodata sa mi-l cumpar. Nici nu stiu exact de ce.

https://mniko.blogspot.com/

dariana

dariana
Activ
Activ

Cred ca asa am patit eu cu ascutitoarea de facut flori din morcov ! La mine merge foarte greu !iar tipa facea niste demonstratii in piata ....

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum