RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Begonia Semperflorens

2 participanți

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Begonia Semperflorens Empty Begonia Semperflorens Sam 4 Apr 2009 - 16:13

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Begonia Semperflorens
Numele stiintific al acestei flori este Begonia Semperflorens dar mai e cunoscuta si sub numele de Ghetisoara sau Zaharel. Cuvantul semperflorens inseamna inflorire in tot timpul anului. Floriel ei sunt mici si numeroase, de culoare rosie, rosie stocojie sau roza. Tulpinile sunt ierbacee, carnoasem iar funzele stralucitoare, verzi sau rosietice- au un gust acrisor placut.
Denumire obisnuita: begonie cerata
Familie: Begoniaceae
Origine: Brazilia
Expunerea este recomandata in plin soare, partial umbra. Begonia semperflorens este o planta foarte populara care se gaseste intr-o mare varietate de culori ale florilor si frunzelor. Mai exact, exista peste 1300 de specii de begonie si inca alte cateva sute de hibrizi, pe care horticultorii le incadreaza in categorii in functie de gradul de dezvoltare si caracteristicile radacinilor. Begonia semperflorens (begonia cerata) este cea mai reprezentativa pentru grupul semperflorens.
Aceasta planta perena fragila are tulpina suculenta si, in functie de varietate, dezvolta un foliaj atractiv de pana la 15 - 46 cm inaltime. Frunzele sunt ovale, tind sa aiba o textura lucioasa, sunt de mai multe culori: nuante de verde, mahon, bronz, rosu si pot avea si modele variate. Florile pot fi unice sau duble, de culoare rosie-roz sau roz-alba.
Begonia semperflorens este o floare de gradina foarte populara inca din perioada victoriana.

Begonia cerata (Begonia semperflorens) prefera un sol bun, care e bogat in materii organice si care sa retina umezeala si o temperatura scazuta. Daca plantele dezvolta ramuri lungi si rasfirate, ciupiti varfurile pentru a incuraja o dezvoltare mai compacta.Majoritatea varietatilor prefera sa fie plantate in zone cu soare direct, dar tolereaza si locuri cu umbra partiala. Beginia trebuie udata regulat pentru a avea un aspect frumos si pentru a supravietui perioadelor de seceta.

Pe perioada de iarna Begonia semperflorens trebuie protejata (in casa).Beginia cerata (Begonia semperflorens) este o floare perfecta pentru straturile din gradina - folositi-o pentru a crea mase de culoare in straturi si borduri, dar si in ghivece. Multe din varietatile pitice ating numai 15 cm ai sunt perfecte pentru borduri si/sau incadrarea altor plante. Varietatile care prefera umbra se pot aranja in ghivece cu feriga si impatiens.


si floricica noastra:

Begonia Semperflorens Ghetisoara

2Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Lun 6 Apr 2009 - 16:53

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Begonia ne coloreaza si toamna


In epoca victoriana, o floare ajungea din Brazilia in Europa. Se numea Begonia semperflorens. La noi a primit numele de begonia cerata, pentru ca frunzele ei par a fi facute din ceara de un maestru


Begonia este o planta de gradina perena, care poate atinge 35-40 cm inaltime. Are frunze de forma aproximativ ovala, carnoase si lucioase, ale carei culori variaza, in functie de specie, de la verde inchis la maro roscat. Tulpina este groasa si suculenta, dar fragila, de culoare brun-roscat. Florile sunt albe, roz sau rosu intens (dar si culori intermediare), la unele specii fiind simple, iar la altele duble (ca numar de petale). Infloreste din mai pâna in octombrie, motiv pentru care a si primit supranumele de semperflorens - „cea care infloreste tot timpul anului”.

Cum o ingrijim
Begonia este destul de sensibila, de aceea e bine sa ai mai mare grija de ea decât de alte plante. Ii trebuie un sol bogat in turba si ingrasaminte naturale, care sa-i poata asigura pastrarea umiditatii. Trebuie udata regulat, altfel frunzele carnoase si tulpina se vor ofili si vor arata urât. Uscaciunea prelungita duce la pierderea ei definitiva. Ii place foarte mult soarele, desi poate arata superb si plantata in gradini partial umbrite. Are tendinta de a produce tulpini lungi, cu foarte multe frunze, asa ca, daca vrei o floare bogata si cu multe flori, e bine sa-i tunzi vârfurile lastarilor periodic.
Desi planta de gradina, begonia nu rezista la temperaturile scazute ale iernii afara, asa ca scoate-o toamna târziu si pune-o intr-un ghiveci in casa sau pe terasa inchisa.

Cum se inmulteste

Relativ simplu, prin butasi noi, taiati primavara de la planta-mama (lastari sau frunze). Butasii se pun in pahare cu apa pâna le dau mustati si apoi se planteaza in gradina, in pamânt bine afânat si bogat in nutrienti.

Daunatori si probleme

Begonia poate fi atacata de musculita alba, paduchele testos, paduchele lânos, acarienii, afidele si tripsul. Exista câteva modalitati naturale, care nu afecteaza echilibrul chimic al solului, de combatere a acestor daunatori. Astfel, poti planta in vecinatatea begoniei patrunjel, lavanda, valeriana, crizanteme, menta sau rozmarin. Radacina si florile acestor plante emana un miros foarte puternic, chiar daca noi nu-l simtim atât de pregnant, miros insuportabil pentru aceste insecte. Un alt leac ar fi infuzia de urzica, cu care sa pulverizezi frunzele si florile pe care stau paduchii. E bine de stiut si ca simpaticele gargarite manânca paduchii de plante.
Este bine ca iarna pamântul sa fie sapat cât mai adânc, pentru ca larvele insectelor sa inghete.


Articol scris de Andreea Nedelea


Begonia Semperflorens 319415892_cd0ad4fcaf

Begonia Semperflorens Begonie-begonia-semperflorens-2

Begonia Semperflorens Begonia_semperflorens

Begonia Semperflorens 2006-10-22Begonia_semperflorens05

Begonia Semperflorens Begonia_Semperflorens_Hybrids_1005P

3Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mar 21 Apr 2009 - 18:43

Vizitato

Anonymous
Vizitator

vad k asta mica a mea nu prea vrea sa infloreasca, dar... eu astept in continuare


Begonia Semperflorens Picture003-1



si un pui mic

Begonia Semperflorens Picture018-1

4Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 6 Mai 2009 - 14:38

Admin

Admin
Admin
Admin

Mi-am luat si eu o begonie:

Begonia Semperflorens Flori6mai9copy

Mai planuiesc sa-mi iau cateva mici din piata, cum sunt cele de pus in jardiniere.

http://www.universulfamiliei.com

5Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 6 Mai 2009 - 14:40

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce frumoasa si delicata este

6Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 6 Mai 2009 - 14:42

Admin

Admin
Admin
Admin

Chiar delicata. Trebuie s-o mut cat mai repede si sa-i pun un bat de sustinere. Cand i-am dat celofanul ala jos sa-i fac poza, deja se apleca intr-o parte.

http://www.universulfamiliei.com

7Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 6 Mai 2009 - 14:48

Vizitato

Anonymous
Vizitator

sunt foarte frumoase, dar si foarte delicate...
eu de cand ma tot chinui cu begoniile astea

8Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 6 Mai 2009 - 14:50

Admin

Admin
Admin
Admin

NU am mai avut pana acum si sper sa-i mearga bine.

http://www.universulfamiliei.com

9Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 6 Mai 2009 - 14:52

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu am chinuit-o rau pe a mea (pe prima) am mutat-o de mai multe ori, k nu-mi placea cum statea...
apoi s-a uscat, apoi si-a revenit... acum astept sa apara ceva pe acolo....
iar a 2-a e un puiut tare mic, si normal k mai dureaza

10Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Lun 11 Mai 2009 - 14:12

Vizitato

Anonymous
Vizitator

incet-incet vad k incepe sa infloreasca si begonia mea


Begonia Semperflorens P13005731

11Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 13 Mai 2009 - 12:18

Admin

Admin
Admin
Admin

Inca n-am ajuns la piata sa-mi iau pui mici de begonii, dar am mutat-o pe cae acare o avem si am curatat-o de florile ofilite. Acum e numai boboci:

Begonia Semperflorens Flori10mai1

Begonia Semperflorens Flori10mai2

http://www.universulfamiliei.com

12Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 13 Mai 2009 - 14:34

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ce superba este
Oare si begoniile mele se vor face asa?

13Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 13 Mai 2009 - 15:02

Admin

Admin
Admin
Admin

http://www.universulfamiliei.com

14Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 17 Mai 2009 - 18:25

Vizitato

Anonymous
Vizitator

deci da, si begonia mea incepe sa fie frumoasa


Begonia Semperflorens P1300695

15Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 17 Mai 2009 - 20:43

Admin

Admin
Admin
Admin

Arata minunat. Si la a mea au inceput sa se desfaca toate florile. O sa-i fac o poza cand vor fi toate deschise.

http://www.universulfamiliei.com

16Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 17 Mai 2009 - 20:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

chiar mi-ar placea mult sa o vad pe a ta, nu am vazat pana acum decat begonii cu funze rosii si flori rosii, a ta pare foarte deosebita

17Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 17 Mai 2009 - 21:13

Admin

Admin
Admin
Admin

A mea are 2 culor: roz pe margine si galben -alb in mijloc.

http://www.universulfamiliei.com

18Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Joi 21 Mai 2009 - 9:49

Vizitato

Anonymous
Vizitator

in sfarsit - a inflorit si a mea


Begonia Semperflorens P1300920

19Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Vin 22 Mai 2009 - 12:36

Admin

Admin
Admin
Admin

Incet, incet se mai deschide cate o floare:

Begonia Semperflorens Flori21mai0

http://www.universulfamiliei.com

20Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Sam 23 Mai 2009 - 8:20

Vizitato

Anonymous
Vizitator

foarte frumoasa

21Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 24 Mai 2009 - 19:55

Admin

Admin
Admin
Admin

Multumesc.

http://www.universulfamiliei.com

22Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mar 2 Iun 2009 - 9:25

Admin

Admin
Admin
Admin

Si begonia noastra inflorita la maxim:

Begonia Semperflorens Begonieinflorita

http://www.universulfamiliei.com

23Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mar 2 Iun 2009 - 14:44

Vizitato

Anonymous
Vizitator

este SUPERBA !!!!!!!!!!

24Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mar 2 Iun 2009 - 17:22

Admin

Admin
Admin
Admin

Si eu sunt super incantata de ea. Am tot studiat-o azi si am vazut ca totusi mai are boboci pititi pe sub frunze.

http://www.universulfamiliei.com

25Begonia Semperflorens Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 3 Iun 2009 - 8:23

Vizitato

Anonymous
Vizitator

am ajuns si eu un pic ieri pe la Hornback ca m-a dus tati sa-mi iau in sfarsit pamant... am vazut niste Begonii Superbisime si erau si 14 lei... bine, noi eram in intarziere asa k nu am avut timp sa stau sa ma uit ca sa-mi aleg una mai frumosa, dar poate reusesc sapt care vine

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum