RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Begonia Semperflorens

2 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 3 Iun 2009 - 8:23

Vizitato


Vizitator

am ajuns si eu un pic ieri pe la Hornback ca m-a dus tati sa-mi iau in sfarsit pamant... am vazut niste Begonii Superbisime si erau si 14 lei... bine, noi eram in intarziere asa k nu am avut timp sa stau sa ma uit ca sa-mi aleg una mai frumosa, dar poate reusesc sapt care vine

27Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Vin 5 Iun 2009 - 21:46

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Frumoase,foarte frumoase!Are si cumnata mea begonii,de cele cu rosu .

28Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Joi 11 Iun 2009 - 9:39

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si begonia mea toata inflorita


Begonia Semperflorens - Pagina 2 P1310565

29Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Joi 11 Iun 2009 - 20:20

Vizitato

Anonymous
Vizitator

E o incantare sa o privesti!!!Foarte frumoasa! ,

30Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Vin 12 Iun 2009 - 10:49

Vizitato

Anonymous
Vizitator

E superba floarea!

31Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Vin 12 Iun 2009 - 12:04

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Carmen, Gabitza - multumesc mult

32Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Vin 12 Iun 2009 - 12:27

Admin

Admin
Admin
Admin

Foarte frumoasa begonia ta.

Mi-am luat si eu ieri 3 begonii ca ale tale, micute, dar cu frunzele tot verzi. O sa mai trec pe la piata si o sa-mi iau si cu frunze rosii, ca am vazut ca erau si asa, dar n-am mai avut timp ieri sa mai stau.

http://www.universulfamiliei.com

33Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Vin 12 Iun 2009 - 12:29

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Merci mult Mihaela

34Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Vin 12 Iun 2009 - 20:34

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Miha e foarte frumoasa begonia de inmultit o inmultesti acasa,din lastari puiule!Magda prietena mea,dupa ce se trec floricelele,rupe lastarei si-i pune in alt ghiveci si uite asa are o multime!

35Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 14 Iun 2009 - 18:45

Admin

Admin
Admin
Admin

Begonia Semperflorens - Pagina 2 Begonia

http://www.universulfamiliei.com

36Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 14 Iun 2009 - 19:32

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

wow!Am ramas fara cuvinte!Sunt superbe!Am salvat poza si am pus-o ca imagine pe calculator.

37Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 28 Iun 2009 - 10:24

Admin

Admin
Admin
Admin

georgiana a scris:wow!Am ramas fara cuvinte!Sunt superbe!Am salvat poza si am pus-o ca imagine pe calculator.

Wow! Atunci sa-ti mai pun o poza cu ea acum ca mie mi se pare si mai frumoasa:

Begonia Semperflorens - Pagina 2 Flori25iunie18

Si inca 3 begonii mititele( cred ca sunt ca cele ale Irinei).

Begonia Semperflorens - Pagina 2 Flori25iunie6

http://www.universulfamiliei.com

38Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 28 Iun 2009 - 13:45

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Am ramas fara cuvinte,intr-adevar foarte frumoase!

39Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 28 Iun 2009 - 19:23

Admin

Admin
Admin
Admin

Multumesc mult Carmen.

http://www.universulfamiliei.com

40Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 5 Aug 2009 - 11:25

Vizitato

Anonymous
Vizitator

superbe Mihaela !!! extraordinar de frumoase

41Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Mier 20 Oct 2010 - 11:53

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Am si eu in gradina Begonia si inca este ff frumoasa si plina de flori, dar nu stiu daca dupa ce o aduc in casa va mai rezista sa o pot replanta la primavara in gradina. Ma poate indruma si pe mine cineva ca sunt incepatoare in ale gradinii.

42Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Joi 21 Oct 2010 - 12:37

Admin

Admin
Admin
Admin

Cristina, bine ai venit.

Eu, begoniile de gradina le am in ghiveci si asa le-am avut toata vara. E drept ca nu mai arata la fel ca in poza de mai sus ca nu s-a ocupat nimeni de ele anul acesta, eu am fost mai mult plecata. Insa vad ca au rezistat si cred ca au si inflorit ca le-am gasit cu flori uscate si multe multe ramurele mici si frunze. Eu le-am "plivit" si am lasat ce mi s-a parut mai sanatos.

http://www.universulfamiliei.com

43Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Joi 21 Oct 2010 - 12:59

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Multumesc pt raspuns,sper ca azi voi avea timpul necesar sa le scot si eu si sa le pun in ghivece si voi vedea cum se vor prezenta pe mai departe si sper sa le pot face si niste poze sa va arat.

44Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Joi 21 Oct 2010 - 15:09

Admin

Admin
Admin
Admin

Asteptam cu drag pozele.

O sa incerc si eu sa le fac poze la ale mele sa vezi cum arata. Eu zic ca sunt destul de bine tinand cont ca nu prea au fost ingrijite.

http://www.universulfamiliei.com

45Begonia Semperflorens - Pagina 2 Empty Re: Begonia Semperflorens Dum 13 Feb 2011 - 16:23

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Begonia este recunoscuta pentru frumusetea florilor delicate care seamana foarte bine cu trandafiri miniaturali.



Vara, begonia necesita amplasare intr-un spatiu luminos, ferita de
razele soarelui (pentru ca le arde frunzele) si de curentii de aer, in
medii cu temperatura de 20-25 gr.C. si cu umiditatea ridicata.

Este recomandata o udare moderata (la 2-3 zile) numai pe marginea
ghiveciului, fara a se stropi frunzele cu apa. Pamantul trebuie sa fie
umed, nu imbibat, pentru ca nu suporta apa in exces.

Substratul trebuie se fertilizat saptamanal in perioada de vegetatie
maxima (martie – octombrie), iar pentru a asigura permanent umiditatea
atmosferica de care are nevoie planta, zilnic, trebuie sa se pulverizeze
apa pe frunze.

Begonia prefera o orientare spre est, desi se poate adapta si la alte
pozitionari. Primavara necesita tunderea tulpinilor pentru a avea un
aspect compact si, atunci cand este cazul, transplantarea intr-un
ghiveci mai mare cu substratul dintr-un un amestec alcatuit din pamant
de frunze, pamant de telina, mranita si nisip.

Anual, la sfarsitul lunii februarie sau inceputul lui martie, pentru a-i
reda vigoarea si forma regulata, begonia trebuie aranjata prin taierea
unor parti din ramuri.

Begonia se inmulteste primavara sau la inceput de toamna prin butasi de
frunza sau prin frunze cu codite cat mai lungi puse direct in apa pana
apar radacini si frunzulite.
http://www.suntfericita.ro/begonia-855.htm

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum