RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Hibiscus (Trandafirul japonez)

2 participanți

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 10 Apr 2009 - 12:26

Admin

Admin
Admin
Admin

Am si eu un trandafir japonez cate crestea foarte frumos insa acum vad ca i-au aparut niste pete galbene pe frunze. Banuiesc ca e si de la locul unde l-am asezat, pt ca se atingea de un raft. Ce as putea sa-i fac sa isi revina?

Hibiscus (Trandafirul japonez) Trandafir

http://www.universulfamiliei.com

2Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 10 Apr 2009 - 14:51

Vizitato

Anonymous
Vizitator

parerea mea este sa-i rupi frunzele patate si sa-l muti mai la umbra, uite ce am gasit despre tr. japonez:

Trandafirul japonez se cultiva intr-un ghiveci suficient de mare ce trebuie tinut la lumina, in casa. Foarte importanta este caldura.
Variatiile mari de temperatura din interior dauneaza foarte mult plantei, astfel frunzele si florile incep sa cada. Daca peste noapte temperatura scade simtitor bobocii se opresc din inflorire Nici temperaturile foarte ridicate nu sunt indicate.
Udarea trebuie realizata ritmic, astfel incat sa nu existe perioade cand pamantul in ghiveci sa fie uscat sau din contra sa fie imbibat cu apa. Apa ce inunda planta determina distrugerea radacinilor.
Expunerea la lumina foarte puternica un timp indelungat, ce depaseste 2-3 ore, poate sa dauneze. Urmariti aspectul plantei si mutati ghiveciul daca observati ca expunerea la lumina foarte puternica un timp prea lung i-a daunat.
Trandafirul japonez poate fi ajutat prin intrebuintarea ingrasamintelor, potasiul si fosforul favorizand aparitia unor flori viguroase.


Trandafirul japonez este un arbust din familia ceaiului (Theeaceae); este o planta speciala, nu numai datorita frumusetii ei, ci si datorita faptului ca este folosita in cosmetica si medicina.

Amplasament si udare
Vara trandafirul se pune intr-un loc aerisit, usor umbrit pentru a fi ferit de razele puternice ale soarelui, iar iarna se tine in incaperi racoroase departe de sursele de caldura. Apa trebuie administrata intr-un mod moderat, iar vara fruzele trebuie pulverizate cu apa. Inflorirea are loc primavara, iar ingrasamintele sunt bine venite
pentru obtinerea unui trandafir superb.

Ingrijirea aspectului
Pentru corectarea coroanei si a taliei trandafirul trebuie taiat in fiecare primavara. Aveti grija la taiere ca planta sa aiba un aspect armonios, si tineti minte ca ramurile nu se lasa mai lungi de 25 cm (daca taierea se face inaintea aparitiei ramurilor inflorite, atunci exista posibilitatea ca planta sa nu mai infloreasca cateva luni).

3Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 10 Apr 2009 - 14:56

Admin

Admin
Admin
Admin

Pai cu amplasamentul am gresit inseamna. Il mutasem in balcon si tineam si geamul deschis la balcon uneori noaptea. Cat a fost in casa i-a mers bine. O sa-l mut la loc si sper sa-si revina. Merci de info.

http://www.universulfamiliei.com

4Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 10 Apr 2009 - 15:32

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce am mai gasit:

I: Va rog, imi poate spune cineva daca mai pot face ceva in privinta unui trandafir japonez caruia in urma transplantarii intr-un ghiveci mai mare i s-au "blegit" frunzele, inseamna ca e pe moarte? Am transplantat trei trandafiri acum o saptamana, unuia i s-au "blegit" frunzele, iar celorlalti doi li s-au decolorat frunzele, unele sunt verde deschis acum, chiar daca stau la lumina, iar altele sunt impestritate cu galben. Nu stiu de ce nu le merge bine, mai am un trandafir japonez mai mare pe care l-am transplantat de 2 ori pana acum si ii merge bine. Va rog ajutati-ma, daca se poate, tin foarte mult la florile mele. Multumesc.
R: Nu stiu exact ce ar putea fi dar e posibil sa fie de la pamantul folosit. Ce pamant ai folosit?
I: Am folosit pamant fertil cumparat de la florarie, acelasi pamant pe care l-am folosit si la celelalte flori la care le merge bine.
R: Treaba cu transplantatul ar fi trebuit sa o faci cel tarziu acum o luna, cand procesul vegetativ era mai lent. Acum deja cresterea era destul de accelerata, si se pare ca plantelor tale nu prea le-a convenit ca au fost deranjate...Frunzele s-a inmuiat si/sau ingalbenit deoarece planta pierde apa, din cauza caldurii, si nu o mai poate recupera, caci o parte din radacinile acelea micute nu si-au revenit inca. Daca tu spui ca pamantul e de la florarie, si nu e foarte lutos, singurul lucru pe care poti sa il faci este sa dai planta departe de soare, intr-un loc in care sa aiba aer si lumina...si sa astepti. Nu are rost sa o uzi in exces..ca sa nu cazi in alta belea. Poate doar sa pulverizezi putina apa, nu rece, pe frunze.... Cu un strop de noroc radacinile isi vor reveni complet, si planta are sa se refaca...

5Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 10 Apr 2009 - 23:43

Admin

Admin
Admin
Admin

Solul nu cred sa fie o problema ca era chiar foarte afanat. Il aduc iar in casa ca i-am gasit si loc unde sa-l pun si sper sa sa isi revina

http://www.universulfamiliei.com

6Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Sam 11 Apr 2009 - 9:33

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Hibiscus

Cunoscut si sub denumirea de trandafir chinezesc sau trandafir japonez, Hibiscus este o planta lemnoasa (un arbust), inalta de 1,5m – 2 m, care provine din Orientul indepartat – China,Japonia, India.

Este foarte apreciata ca planta de apartament atat datorita aspectului decorativ al frunzelor care sunt stralucitoare, de culoarea verde-inchis, de forma oval-prelungita, zimtate pe margini, cat si al florilor care, in functie de specie, sunt mari, simple sau duble si culori variate : alb, rosiu, roz, portocaliu.

Hibiscus infloreste, cu exceptia iernii, aproape intreg anul.

Planta creste si infloreste bine la temperaturi de 18 – 20gr.C, dar iarna temperatura nu trebuie sa scada sub 10 gr.C. Hibiscus are nevoie de multa lumina si umiditate a solului, nu suporta socurile de frig si nu suporta aerul uscat. Dezvoltare plantei este favorizata de asezarea in incaperi orientate spre sud.

In timpul verii, substratul trebuie sa fie permanent reavan, motiv pentru care Hibiscus trebuie sa fie udata des, iar pentru o inflorire sustinuta trebuie asigurata hranirea plantei prin fertilizare cu substante hranitoare de 2 ori/luna. Iarna, udarea trebuie redusa pentru ca planta sa intre intr–un usor repaus.

Deoarece aerul uscat provoaca caderea frunzelor, pe frunze trebuie sa se pulverizeze apa pentru asigurarea umiditatii necesare.

Vara planta se poate scoate afara din incaperi, in locuri semiumbrite iar la sfarsitul verii si in timpul toamnei, planta se poate tine in plin soare pentru a favoriza dezvoltarea si maturizarea lastarilor.

Primavara sau toamna tarziu , cand activitatea plantei e scazuta si cand Hibiscus atinge o inaltime apreciabila (cca 2 – 3 ani), coroana se definitiveaza taind ramurile laterale astfel incat sa nu aiba o lungime mare ( 15 – 20 cm. ), iar apoi se "ciupeste" varful si ramurelele tinere(cu unghia se rup mugurasii de frunze care urmeaza sa se dezvolte din varful crengutelor).

Substratul pentru Hibiscus trebuie sa fie un amestec format din 3 parti mranita, o parte pamant de telina si putin nisip. In fiecare an trebuie inlocuit pamantul de la suprafata cu altul proaspat. Primavara, la intervale de 3 –5 ani, in functie de marimea plantei se va efectua transplantarea plantei in vase mai mari, dar in fiecare an se va inlocui pamantul de la suprafata cu altul proaspat.

Hibiscus se inmulteste, de preferinta primavara sau in timpul verii, iulie sau august, prin butasi( portiuni de lastari lungi de 8 – 12 cm ) trecuti usor de faza erbacee ( cu cateva frunze ). Se poate face inmultire prin butasi si in celelalte perioade ale anului, dar nu intotdeauna cu succes.

In partea de jos butasul de Hibiscus se taie sub locul de prindere a frunzei (la cca 1 mm sub nod ), frunzele de la nodul bazal se indeparteaza, astfel ca pe o portiune de 1,5- 2 cm, tulpina sa ramana goala.

Pentru inradacinare, se planteaza lastarul de Hibiscus intr-un ghiveci, care sa aiba ca prim strat nisip si apoi se completeaza cu pamant amestecat cu nisip, acoperindu-se frunzulitele ramase afara cu un borcan de sticla sau plastic si se pastreaza asa pana cand mai apar 5 – 6 frunze. Dupa inradacinare, Hibiscus se muta intr-un pamant usor. Pentru a se ramifica, lastarii se tund scurt de cateva ori.



Hibiscus (Trandafirul japonez) 080220-hibiscus

Hibiscus (Trandafirul japonez) Hibiscus12

Hibiscus (Trandafirul japonez) Large_hibiscus

Hibiscus (Trandafirul japonez) HibiscussyriacusJeanneDArc

Hibiscus (Trandafirul japonez) Apricot-hibiscus-beauty-cropped-102

Hibiscus (Trandafirul japonez) 2184092520089978361LIgEnU_fs

7Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Sam 11 Apr 2009 - 13:15

Admin

Admin
Admin
Admin

Al meu ar trebui sa fie rosu ca cel din prima poza. Abia astept sa-l vad ca are boboci. Azi l-am mutat in bucatarie, pe noul dulap. Este langa geam, dar ferit de razele soarelui. Asteptam sa vedem cum evolueaza.

http://www.universulfamiliei.com

8Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Joi 23 Apr 2009 - 22:51

Admin

Admin
Admin
Admin

Trandafirul meu s-a mai intremat. Nu i-au mai aparut alte frunze patate, si parca a infrunzit mai mult de cat l-am mutat. Ceea ce inseamna ca intr-adevar locul era vinovat de imbolnavirea lui.

http://www.universulfamiliei.com

9Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 24 Apr 2009 - 9:16

Vizitato

Anonymous
Vizitator

sa-ti creasca maaare si frumos
cand ai timp poate ii faci si lui o pozica

10Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 24 Apr 2009 - 10:28

Admin

Admin
Admin
Admin

Multumesc. O sa-i fac si poza cat de curand.

http://www.universulfamiliei.com

11Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Mier 6 Mai 2009 - 14:41

Admin

Admin
Admin
Admin

Iata si trandafirul meu care arata acum mult mai bine:

Hibiscus (Trandafirul japonez) Flori6mai4copy

http://www.universulfamiliei.com

12Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Mier 6 Mai 2009 - 14:44

Vizitato

Anonymous
Vizitator

chiar k arata mult mai sanatos

13Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Mier 6 Mai 2009 - 14:47

Admin

Admin
Admin
Admin

Da, si acolo unde i-am taiat frunzele bolnave ii dau acum ramuri noi.

http://www.universulfamiliei.com

14Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Mier 6 Mai 2009 - 14:54

Vizitato

Anonymous
Vizitator

eu intotedeauna inlatur frunzele bolnave sau atinse de ceva... si din cate am vazut, cresc altele la loc

15Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 12 Iun 2009 - 12:31

Vizitato

Anonymous
Vizitator

am si eu un trandafir japonez (roz batut), dar inca e micut


Hibiscus (Trandafirul japonez) P1310893

16Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 12 Iun 2009 - 20:30

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Stai binisor ca-si revine nuamai da-l la semiumbra si ferste-l cat poti de curent si rupe frunzele bolnavioare...

17Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Vin 12 Iun 2009 - 22:24

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Am vazut si eu florile trandafirului japonez si sunt superbe!Aveti niste flori tare frumoase!

18Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Lun 15 Iun 2009 - 9:38

Vizitato

Anonymous
Vizitator

merci georgiana

19Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Dum 28 Iun 2009 - 10:04

Admin

Admin
Admin
Admin

Trandafirul meu isi dezvolta se pare doar coroana, nici vorba de flori:

Hibiscus (Trandafirul japonez) Flori25iunie8

Si inca doi puiuti pe care i-am primit de la mama mea:

Hibiscus (Trandafirul japonez) Flori25iunie2

http://www.universulfamiliei.com

20Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Dum 28 Iun 2009 - 14:06

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Am o intrebare:unde il tii?Ca sa infloreasca are nevoie de multa lumina si trebuie udat zilnic cu atentie,nu pe frunze de transplantat trebuie odata la trei ani si fertilizat in primavara,infloreste din primavara pana toamna mai sporadic iarna,iti urez succes la cresterea acestui trandafiras!

21Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Dum 28 Iun 2009 - 19:30

Admin

Admin
Admin
Admin

Il tin la fereastra, pe un dulap, nu pe pervaz.

http://www.universulfamiliei.com

22Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Lun 29 Iun 2009 - 20:42

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Daca ai loc in balcon incearca sa-l soti acolo,chiar ieri am fost prin oras si am vazut intr-un balcon un trandafir asa frumos inflorit!

23Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Lun 29 Iun 2009 - 20:59

Admin

Admin
Admin
Admin

Carmen, am balcon dar inchis. Prima data acolo il pusesem si i se patasera frunzele. Vezi prima poza din topicul asta ca sa-ti dai seama. Acum de cand e aici, chiar daca nu infloreste, totusi ii merge bine si are multe ramurele noi.

http://www.universulfamiliei.com

24Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Mier 1 Iul 2009 - 21:03

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Inseamna ca va inflori ,mai spre toamna s-au mai intamplat cazuri,e si tanar asa ca mai ai rabdare,Miha! ,

25Hibiscus (Trandafirul japonez) Empty Re: Hibiscus (Trandafirul japonez) Mier 1 Iul 2009 - 22:29

Admin

Admin
Admin
Admin

Am. Merci Carmen.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum