RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Impatiens (Sporul Casei)

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Impatiens (Sporul Casei) Empty Impatiens (Sporul Casei) Sam 11 Apr 2009 - 14:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Sporul Casei sau Impatiens


Sporul Casei este una dintre cele mai usor de ingrijit plante de apartament. Sporul casei este una dintre cele mai comune plante in casele romanilor, nu atat pentru denumirea sa si superstitia conform careia aduce noroc, cat pentru lipsa de pretentii a acestei plante. Denumirea latina a plantei este Impatiens si reuneste un numar de sute de specii diferite – diferite culori, marimi si structuri. Numele de "Impatiens" sugereaza probabil nerabdarea de a creste si a inflori a plantei.

Plantarea Sporului Casei
Plantarea Sporului Casei trebuie sa aiba loc la inceputul primaverii. Se foloseste o tava plina cu pamant pentru seminte de Sporul Casei si se acopera semintele cu un strat subtire de pamant. Se tine apoi tava cu pamantul si semintele intr-un loc cald si intunecat. Cand apar primele vlastare se va duce tava la lumina, dar se va feri de lumina directa a soarelui. Cand noile plante cresc suficient sunt transplantate in ghivece. Trebuie avut in vedere sa se foloseasca ghivece mari, intrucat planta se poate dezvolta foarte repede.

Ingrijirea Sporului Casei
Sporul Casei nu necesita o ingrjire foarte atenta, dupa cum am spus deja mai sus. Cu toate acestea, este necesar a se lua in calcul cativa factori pentru o ingrijire corespunzatoare a plantei.

Pamantul in care trebuie pastrat Sporul Casei este bine sa fie amestescat cu turba si sa fie bine fertilizat. Nu le merge bine daca este folosit nisip impreuna cu pamant la cultivarea lor. Sporul Casei prefera lumina indirecta – este bine sa fie pastrate intr-un loc aerisit (desi rezista bine si la temperaturi ridicate, cel mai bine se simt pana in 20o C) si nu departe de lumina soarelui.

Nu trebuie udate din belsug in nici un caz. Ideea este ca pamantul lor sa fie in permanenta mentinut umed. Atata timp cat pamantul lor este umed mereu, este suficient. In timpul verii este bine sa adaugati ingrasaminte lichide in apa cu care udati planta, intrucat vara nu este chiar o perioada propice pentru ea.

Inmultirea pentru Sporul Casei
Este bine ca inmultirea sa aiba loc in timpul verii in perioada iunie-septembrie. Se taie butasi lungi de 10 cm din ramurile laterale si se aseaza fiecare butas intr-un paharel cu apa. In maxim o saptamana se vor forma radacinile butasului. Se planteaza apoi butasii cu radacini in ghivece care contin amestec de pamant fertil si nisip. Se mentine pamantul ud si se tin la umbra si racoare. Se taie varfurile periodic o data ce incep sa creasca.


P.S. si plantuta mea (initial am vazut alte Impatiens care nu prea mi-au placut, iar cand am vazut-o pe asta - nici nu am mai stat pe ganduri - m-a "dat gata" culoarea ei)


Impatiens (Sporul Casei) Sporulcasei

2Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Mar 21 Apr 2009 - 18:38

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Impatiens (Sporul Casei) P1290628

3Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Mar 28 Apr 2009 - 17:05

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Impatiensul meu s-a facut maaaaaare si frumos


Impatiens (Sporul Casei) P1290905

Impatiens (Sporul Casei) P1290906




si am mai primit un pui mic rosu, si unu' la fel de micut roz acum astept sa faca radacini si la mut in ghiveci

Impatiens (Sporul Casei) P1300008

4Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Sam 2 Mai 2009 - 19:27

Vizitato

Anonymous
Vizitator

si puiul roz


Impatiens (Sporul Casei) P1300090

5Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Sam 2 Mai 2009 - 19:37

Admin

Admin
Admin
Admin

Minunate

http://www.universulfamiliei.com

6Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Sam 2 Mai 2009 - 19:45

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Merci mult Mihaela

7Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Dum 17 Mai 2009 - 18:36

Vizitato

Anonymous
Vizitator

astazi in sfarsit am mutat cele 2 "sporuri" in ghiveriurile lor


Impatiens (Sporul Casei) P1300732

Impatiens (Sporul Casei) P1300762

8Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Lun 25 Mai 2009 - 10:40

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Un altfel de Impatiens - Lisa cea Harnica

Cunoscuta si cu denumirea de Impatiens, Lisa cea harnica este in principiu o planta de interior. Este adevarat ca atunci cand vremea o permite, ea poate fi scoasa afara, in ghiveci, insa nu este considerata a fi o floare de gradina.
Planta are nevoie de ciupiri pentru a creste compacta. Din mai si pana in octombrie ea poate inflori continuu, dar florile trebuie ferite de soare pentru a nu se usca si cadea. Florile pot sa fie roz, rosii, trandafirii, portocalii, albe, carmin sau liliachii. Transplantarea se poate face oricand, dar de preferat este primavara. Daca ghiveciul devine neincapator, Impatiens nu va mai inflori. Inmultirea se face prin butasire sau seminte. Se iau lastari de 5 - 8 centimetri, fara flori si se pun in substrat sau in apa. Semintele sunt mici si se vor planta cu atentie.
Ele germineaza in 10 - 12 zile la lumina sau acoperite de un strat foarte subtire de pamant.Nu suporta temperaturi mai mici de 16 grade C.


P.S. si floricica mea


Impatiens (Sporul Casei) P1310174

9Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Lun 25 Mai 2009 - 20:47

Vizitato

Anonymous
Vizitator

am un copacel zica-se in ghiveci face frunze verzi semiovale carnoase si se ramifica stie cineva denumirea?

imi plac mult florile dar nu prea am parte de ele am casa orientata la nord cam ce flori prefera nordul?

10Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Lun 25 Mai 2009 - 21:03

Admin

Admin
Admin
Admin

Bine ai venit Carmen!
cretu carmen a scris:am un copacel zica-se in ghiveci face frunze verzi semiovale carnoase si se ramifica stie cineva denumirea?
Daca ai putea sa pui o poza cu copacelul respectiv n-eam face o idee asupra lui si poate descoperim cum se numeste. Eu personal, dupa descrierea facuta nu prea imi dau seama.
cretu carmen a scris:
imi plac mult florile dar nu prea am parte de ele am casa orientata la nord cam ce flori prefera nordul?
Pe ferestrele de nord le merge foarte bine violetelor de parma. Uite aici un topic cu informatii mai multe despre violeta:

https://re-creativ.forumgratuit.ro/gradina-f35/violeta-de-parma-saintpaulia-jonantha-sau-violeta-africana-t692.htm

http://www.universulfamiliei.com

11Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Mar 26 Mai 2009 - 22:46

Vizitato

Anonymous
Vizitator

MNiko a scris:
cretu carmen a scris:am un copacel zica-se in ghiveci face frunze verzi semiovale carnoase si se ramifica stie cineva denumirea?
Daca ai putea sa pui o poza cu copacelul respectiv n-eam face o idee asupra lui si poate descoperim cum se numeste. Eu personal, dupa descrierea facuta nu prea imi dau seama.

da, asa ar fi mult mai usor

12Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Mar 26 Mai 2009 - 23:00

Admin

Admin
Admin
Admin

Am primit si eu un lastar de sporul casei si acum il am in apa. Irina, tu cat timp l-ai tinut in apa inainte sa-l plantezi? AI asteptat sa-i dea radacini?

http://www.universulfamiliei.com

13Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Mar 26 Mai 2009 - 23:02

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Da, lasa-l acolo.
La un moment dat, pare k se ofileste, dar il lasi in apa in continuare si va face radacini, doar atunci poate fi mutat in ghiveci. Ale mele au facut cam in 10 zile, cred
Ce culoare este?

14Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Mar 26 Mai 2009 - 23:09

Admin

Admin
Admin
Admin

E rosu si chiar ma gandeam ce sa fac cu el ca deja da semne de ofilire. Bine ca mi-ai spus.

http://www.universulfamiliei.com

15Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Joi 28 Mai 2009 - 13:50

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Hristos s-a inaltat!Am si eu sporul casei dar eu l-am pus direct in ghiveci si nu am avut probleme trebuie udat si ferit de soare direct pana se prinde

16Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Lun 8 Iun 2009 - 16:42

Admin

Admin
Admin
Admin

Si lastarul nostru pe care abia astept sa-l pun in ghiveci, are floricele:

Impatiens (Sporul Casei) IMG_5060

http://www.universulfamiliei.com

17Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Lun 8 Iun 2009 - 17:00

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ce frumos este

18Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Lun 8 Iun 2009 - 20:43

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Foarte frumos am avut si eu unul dar nu l-am bagat la timp in casa si mi l-a ars bruma

19Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Lun 8 Iun 2009 - 21:32

Admin

Admin
Admin
Admin

Multumesc fetele. Carmen o sa tin cont de sfatul tau.

http://www.universulfamiliei.com

20Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Joi 11 Iun 2009 - 9:40

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Lizuka cea harnica


Impatiens (Sporul Casei) P1310558

21Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Joi 11 Iun 2009 - 12:48

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ce frumoasa e floarea!

22Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Joi 11 Iun 2009 - 19:05

Vizitato

Anonymous
Vizitator

merci Gabitza, si mie imi place tare mult

23Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Joi 11 Iun 2009 - 20:18

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Foarte frumoasa,dar mai creste sau aceata e dimensiunea finala?

24Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Vin 12 Iun 2009 - 12:04

Vizitato

Anonymous
Vizitator

din cate am inteles eu, mai creste dar, depinde si de felul in care o tunzi si o aranjezi

25Impatiens (Sporul Casei) Empty Re: Impatiens (Sporul Casei) Dum 28 Iun 2009 - 10:17

Admin

Admin
Admin
Admin

In sfarsit am pus si eu cei doi pui in ghiveci:

Impatiens (Sporul Casei) Flori25iunie4

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum