RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Oua de Paste vopsite natural

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Oua de Paste vopsite natural Empty Oua de Paste vopsite natural Joi 16 Apr 2009 - 14:56

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ouale de Paste, vopsite natural!
de Alina Bleaja

Traditia spune ca ouale de Paste se vopsesc in Joia Mare... Insa stim, la fel de bine, ca foarte multe dintre voi au amanat aceasta operatiune pe ultima suta de metri, din cauza lipsei de timp. Multe pregatiri, multe cumparaturi, multe treburi de pus la punct.

Iti oferim acum alternative naturale pentru a vopsi ouale de Paste, care vor face ca aceasta sarbatoare sa fie cu atat mai speciala si... mai aproape de natura. In definitiv, pe langa toate conotatiile sale religioase, de o importanta covarsitoare, Pastele este si o sarbatoare a primaverii, care vorbeste despre renasterea vietii.

De regula, cu cat vei folosi un ingredient "mai" natural pentru vopsirea oualor, cu atat va dura mai mult ca vopseaua sa se "prinda". Uneori, aceasta operatie poate dura si o noapte intreaga. Cu cat lasi ouale la vopsit mai mult timp intr-un anumit amestec sau culoare, cu atat nuanta pe care o va capata coaja oualor va fi mai inchisa si mai "tare".

Mare atentie si la acest aspect - desi arata apetisant si extrem de atractiv, nu toate ouale vopsite cu aceste ingrediente naturale vor fi comestibile. Nu consuma oua pe care trebuie sa le tii in apa fiarta sau fierbinte timp de mai multe ore sau peste noapte. Aceste oua de Paste, in culori vii si interesante, pot fi folosite pe post de ornamente sau in aranjamentele pascale decorative.

Rosu

Pastreaza foile si "camasile" cepelor rosii curatate, pe care le fierbi impreuna cu ouale timp de o jumatate de ora sau chiar o ora. Cu cat folosesti mai multe foi de ceapa si cu cat lasi ouale la fiert mai mult timp, cu atat vei obtine o culoare mai puternica. Daca folosesti o cantitate mai mica de foi, vei obtine o foarte frumoasa nuanta de mov sau lila.

Roz

Lasa ouale fierte foarte tare la vopsit in suc de fructe de merisor sau in zeama de sfecla murata.

Albastru violet

Peste noapte, lasa ouale fierte foarte tare in apa fiarta sau fierbinte, in care ai adaugat flori de violete.

Mov

Lasa ouale fierte foarte tare in suc de struguri. In cazul in care iti doresti o nuanta pastel, adauga doua lingurite de zeama de lamaie in apa deja colorata albastru violet.

Galben


Intr-o cana cu apa fiarta, adauga 1 sau 1 1/2 lingurita de turmeric (planta din familia ghimbirului, condiment cunoscut si sub numele de sofran de India, datorita pigmentului sau galben; este folosit in retetele pe baza de orez si curry) si 1/2 lingurita de otet.

Auriu inchis

Fierbe ouale tare, in apa in care ai adaugat coji si foi de ceapa galbena uscata.

Maro

Intr-o cana cu apa fiarta, adauga 1 lingura de cafea instant si 1/2 lingurita de otet.

Verde

Inainte de a lasa ouale la vopsit intr-un bol cu apa in care ai pus la fiert flori de violete, adauga 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu.

Culori pastelate

Pentru o nuanta pastelata de roz sau bleu, poti freca direct pe cojile de oua fructe de padure (afine sau coacaz negru pentru albastru deschis sau bleu, fructe de merisor sau zmeura pentru rosu si roz). Pentru obtinerea unei culori interesante si inedite, amesteca zeama fructelor sau freaca ouale cu ambele tipuri de fructe de padure.

Sursa: eva.ro

Eu voi incerca sambata sa vopsesc ouale in mod natural. Am mai incercat o data, acum doi ani, dar nu au iesit prea grozav. Acum sper sa profit de experienta de atunci, mai caut pe net idei si sper sa fac o treaba mai buna. Intentionez sa le fac rosii sau roz (cu sfecla rosie), albastre (cu varza rosie), verzi (cu urzici sau spanac) si eventual galbene (nu m-am hotarat cum). Revin cu detalii... sper!

2Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Joi 16 Apr 2009 - 15:04

Admin

Admin
Admin
Admin

Interesante sfaturi. M-ar tenta sa incerc intr-un an sa le vopsesc inmod natural. Anul acesta voi face insa cu vopsea si abtibilduri. Si pt ca traditia spune ca in Joia mare sa fie vopsite ouale, voi incerca sa le fac azi.

http://www.universulfamiliei.com

3Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Joi 16 Apr 2009 - 15:20

Vizitato

Anonymous
Vizitator

nu stiu ce sa zic... prefer sa merg la sigur cu vopseaua de oua, cred k as intra in panica rau de tot daca nu mi-ar iesi nimic pe ultima 100 de m

4Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Joi 16 Apr 2009 - 15:23

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Sonia's mom a scris: ...cred k as intra in panica rau de tot daca nu mi-ar iesi nimic pe ultima 100 de m
Da, eu am incercat sentimentul, cum spuneam, acum doi ani...

5Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Joi 16 Apr 2009 - 16:58

Admin

Admin
Admin
Admin

Vedeti de ce mi-am propus eu sa fac ouale azi? Ca daca nu-mi iese sa mai am timp pana la Paste.

http://www.universulfamiliei.com

6Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Joi 16 Apr 2009 - 20:47

Admin

Admin
Admin
Admin

Am gasit si eu ceva despre ouale vopsite in mod natural:

Daca nu doriti sa folositi coloranti chimici pentru oua, puteti opta pentru vopsirea naturala. Insa trebuie sa tineti cont de unele lucruri: ouale albe prind cel mai bine vopseaua si trebuie tinute de seara pana a doua zi in vopsea.

Produsele naturale pentru vopsirea oualelor:
- pentru culoarea galbena folositi morcovi, coaja de portocala sau lamaie, 1 lingura de sofran sau chimen,
- pentru culoarea albastra folositi frunze de varza rosie,
- pentru culoarea verde folositi frunzele verzi de la legume, ca de exemplu frunze de spanac sau urzici,
- pentru culoarea portocalie folositi morcovi sau coaja de ceapa alba,
- pentru culoarea rosie folositi sfecla rosie sau coaja de ceapa rosie, dar trebuie fierte 20 de minute.


sursa

Inca ceva: Cum sa vopsesti ouale cu hartie creponata.

http://www.universulfamiliei.com

7Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Vin 17 Apr 2009 - 8:04

Vizitato

Anonymous
Vizitator



Asta mi se pare tare interesanta. Si cum aici nu se gaseste vopsea de oua o sa incerc sa le fac cu hartie creponata.

8Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Vin 17 Apr 2009 - 9:16

moni

moni
Moderator local
Moderator local

Aproape de fiecare data vopsesc ouale in mod natural impreuna cu mama, adica in coji de ceapa alba sau rosie pentru diferite nuante.
Se spala ouale, se aplica diferite frunze verzi din gradina, in special trifoi.Se pune cate o frunzulita sau doua pe ou apoi se strange cu ciorap astfel incat sa ramana frunzulita fizata frumos sa nu se stranga, apoi se leaga ciorapul cu o ata si se baga ouale la fiert.Dupa ce sunt fierte, se scot pe un prosopel, se taie ciorapul si se sterge si frunzulita(se dezlipeste instantaneu), dupa care se unge cu putina slanina sau cu o putin ulei pt luciu.
Ies perfecte ca si cu vopsea si actibilduri numai ca au un avantaj:nu se ia vopseaua si nici nu intra in ele.
Am facut si cu hartie creponata si sunt frumoase.
Asa ca optez pt vopsitul natural desi e mai obositordar rezultatul e niste oua frumoase.
Nu pot participa la concurs dar urez bafta la toate mamicile si oua cat mai frumoase.
Sarbatori fericite!

9Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Vin 17 Apr 2009 - 10:19

Admin

Admin
Admin
Admin

Sasha's Mom a scris:


Asta mi se pare tare interesanta. Si cum aici nu se gaseste vopsea de oua o sa incerc sa le fac cu hartie creponata.
Aveam impresia ca esti in Ro. Abia astept sa vad rezultatul tau cu hartie creponata.

moni a scris:Aproape de fiecare data vopsesc ouale in mod natural impreuna cu mama, adica in coji de ceapa alba sau rosie pentru diferite nuante.
Se spala ouale, se aplica diferite frunze verzi din gradina, in special trifoi.Se pune cate o frunzulita sau doua pe ou apoi se strange cu ciorap astfel incat sa ramana frunzulita fizata frumos sa nu se stranga, apoi se leaga ciorapul cu o ata si se baga ouale la fiert.Dupa ce sunt fierte, se scot pe un prosopel, se taie ciorapul si se sterge si frunzulita(se dezlipeste instantaneu), dupa care se unge cu putina slanina sau cu o putin ulei pt luciu.
Ies perfecte ca si cu vopsea si actibilduri numai ca au un avantaj:nu se ia vopseaua si nici nu intra in ele.
Am facut si cu hartie creponata si sunt frumoase.
Asa ca optez pt vopsitul natural desi e mai obositordar rezultatul e niste oua frumoase.
Nu pot participa la concurs dar urez bafta la toate mamicile si oua cat mai frumoase.
Sarbatori fericite!
Mami, chiar daca nu poti participa la concurs, nu poti sa pui niste poze cu ce obtineti? Sunt curioasa sa vad cum arata ouale vopsite dupa metoda voastra.

http://www.universulfamiliei.com

10Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Vin 17 Apr 2009 - 15:46

Admin

Admin
Admin
Admin

Am incercat si eu tehnica cu hartie creponata, dar nu sunt multumita de rezultat. Intre timp ammai gasit pe net o alta metoda de vopsire cu hartie creponata, dar n-o mai incerc acum( am deja prea mult oua vopsite ):

Vopsirea oualor cu hartie creponata:

Aceasta tehnica este foarte des utilizata in randul gospodinelor. Pret mic, efort minim, vase curate si un platou cu oua de revista. Hartie creponata gasesti in librarii, in raioanele de cadouri ale supermarketurilor, in piata sau la florarie. Pretul unui sul variaza intre 1,5 si 5 lei. In functie de locul din care decizi sa o cumperi, vei decide si culorile care iti plac cel mai mult din multitudinea de variante posibile. Astfel, poti combina mai multe culori pe acelasi ou pentru a crea diferite efecte.
Procedeul de colorare:
1. Fierbi ouale;
2. Intre timp tai hartia creponata in fasii cu latime de aproximativ 1 cm;
3. Dupa ce ouale sunt gata, asteapta putin sa se raceasca suficient pentru a putea sa le tii in mana. Eventual foloseste o manusa de protectie pentru ca oul sa fie cat mai fierbinte;
4. Cu ajutorul unui pulverizator aplica otet din abundenta pe intreaga suprafata a oului;
5. Lipeste fasiile de hartie colorata pe oul umed in mai multe straturi; hartia trebuie sa fie mereu imbibata in otet;
6. Ai grija ca stratul de hartie sa fie cat mai gros, pentru ca oul sa capete o culoare cat mai aprinsa. Intensitatea culorii este data de calitatea hartiei, de cantitatea de otet aplicata precum si de durata de actiune stabilita de tine;
7. Asteapta cateva ore – pana cand hartia se usuca. Verifica periodic rezultatul;
8. Unge ouale cu ulei pentru mai mult luciu.



Vopsirea oualor cu colorant alimentar

Daca alegi sa vopsesti ouale cu colorant alimentar atunci ai posibilitatea de a realiza un model marmorat. In general vei obtine culori pastelate, calde.

Iata pasii:
1. Este indicat sa folosesti oua cu coaja alba, deoarece acestea pun in evidenta culorile;
2. Fierbe ouale bine, timp de aproximativ 10 minute;
3. Pentru jocuri de culori cat mai interesante, poti folosi oua vopsite initial cu vopsea clasica, intr-o nuanta deschisa;
4. Prepara vopseaua intr-un bol sau o farfurie;
5. Adauga cateva linguri de ulei vegetal;
6. Ia oul cu grija si aseaza-l in vasul cu vopsea. Roteste-l pana cand prinde culoare. In general colorantul alimentar este foarte concentrat, asa ca va trebui sa te grabesti in realizarea acestui procedeu; daca adaugi o cantitate mai mare de ulei, procesul de vopsire va fi putin incetinit;
7. Scoate oul si aseaza-l pe un servetel uscat;
8. Repeta procedeul cu mai multe culori;
9. Dupa ce s-a scurs lichidul de pe ou, sterge-l cu grija cu un servetel de hartie si aplica putin ulei pentru a fixa nuantele si pentru a-i da un plus de stralucire.

sursa

Cred ca tehnica asta cu colorant alimentar o s-o incerc de inaltare.

http://www.universulfamiliei.com

11Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Lun 20 Apr 2009 - 18:37

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Ok... ouale nu mi-au iesit prea grozav... din nou. De fapt sunt asa dezamagita ca nici nu cred ca voi mai incerca vreodata.
Cele fierte in varza rosie au iesit bleu:
Oua de Paste vopsite natural Pasteapr09003
Oua de Paste vopsite natural Pasteapr09004
Oua de Paste vopsite natural Pasteapr09010

Iar cele din sfecla rosie... au iesit albe... o fi fost sfecla corcita cu sfecla furajera?
Oua de Paste vopsite natural Pasteapr09009

Asa ca din disperare le-am pus intr-o infuzie foarte concentrata de ceai de fructe de padure (printre pliculetele de ceai) si pareau ca vor iesi foarte rosii...
Oua de Paste vopsite natural Pasteapr09026

Dar cand le-am scos peste vreo doua ore, erau acoperite intr-o mazga in dungi si pete gri-violet...
Reactia lui fi-miu: "Ooooo, ao'eo, neg'u... cah!"...
In cele din urma, le-am lasat asa fara sa le sterg, iar cand s-au uscat au iesit oarecum interesante... ca niste oua de prepelita gigantica, cum m-a complimentat sotul printre lacrimi de ras...
Oua de Paste vopsite natural Pasteapr09029

12Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Lun 20 Apr 2009 - 18:59

Admin

Admin
Admin
Admin

Of mai Miru. Da' sa stii ca nici eu nu ma pot abtine din ras. Imi pare rau ca nu ti-au iesit.

http://www.universulfamiliei.com

13Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Lun 20 Apr 2009 - 19:33

Vizitato

Anonymous
Vizitator

mie imi place alea de prepelita

P.S. offff, stiam eu de ce nu voiam sa vopsesc "natural"

14Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Lun 20 Apr 2009 - 19:43

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Multumesc, dragelor!

Ca o concluzie pt cei care doresc sa mai incerce: vopsitul cu sfecla rosie imi pare a fi un mit, mai bine sa incerce cu clasicele coji de ceapa.



Ultima editare efectuata de catre Miru in Lun 20 Apr 2009 - 20:00, editata de 1 ori

15Oua de Paste vopsite natural Empty Re: Oua de Paste vopsite natural Lun 20 Apr 2009 - 19:58

Admin

Admin
Admin
Admin

Sincer mami, experienta asta a ta ma face sa nu incerc, mai ales ca nici mie cele cu hartie creponata nu mi-au iesit. Ma tenteaza insa ideea cu colorant alimentar.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum