RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Cum organizezi dulapul de haine

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Cum organizezi dulapul de haine Empty Cum organizezi dulapul de haine Joi 14 Mai 2009 - 12:28

Admin

Admin
Admin
Admin

Cum organizezi dulapul de haine


Elimina ce nu porti. Stii prea bine ca nu o sa porti puloverul primit de la matusa ta de Craciun, si nici hanoracul de cand erai student. Cu o doza considerabila de sange rece, aduna tot ceea ce nu mai imbraci, sau hainele care nu ti-au placut niciodata cu adevarat. Ofera-le prietenilor, doneaza-le sau depoziteaza-le intr-un loc in care sa nu te incurce. Senzatia de prospetime si lejeritate de dupa va alunga orice regret.

Delimiteaza sezoanele. Poti folosi rafturile superioare sau pe cele inferioare (mai greu de accesat) pentru hainele pe care nu le porti in acest sezon. Daca spatiul te conditioneaza, atunci foloseste cutii din carton sau plastic cu capac, pentru a impiedica patrunderea prafului, a umezelii sau a moliilor. De asemenea, poti folosi saci menajeri pentru hainele care nu se sifoneaza, insa va trebui sa fii foarte atent la locul in care ii depozitezi, precum si la calitatea acestora. Orice orificiu poate duce la distrugerea materialelor pana iarna viitoare.


Acorda spatiu fiecarui membru din familie. Nu amesteca hainele tale cu cele ale copiilor, ci creeaza o zona speciala si bine delimitata pentru cei mici. Probabil ca nu vei putea preveni paradele de moda desfasurate in lipsa ta, insa vei avea cu siguranta haine mai putin sifonate. Atat bara de umerase, cat si rafturile pot fi bine delimitate pentru ca fiecare sa isi creeze un mic univers vestimentar.
Este indicat sa le acorzi celor mici o zona usor accesibila, fara sa depinda de tine in momentul in care vor o camasa sau un tricou. Astfel ii vei obliga sa fie mai ordonati si sa isi gospodareasca singuri spatiul pretios pe care l-au primit.

Combina culorile si materialele. Evita sa asezi haine de culoare neagra alaturi de cele de culori deschise, cu precadere daca sunt fabricate din materiale pe care pot aparea scame. Negrul se comporta ca un magnet, punandu-te in situatii delicate exact atunci cand te grabesti. Ideal ar fi ca fiecare articol vestimentar sa beneficieze de cate un umeras, insa poti alatura mai multe articole de aceeasi culoare sau din materiale asemanatoare.

Separa categoriile. Sorteaza vestimentatia in functie de utilitate, dar si in functie de categoria de articole. Astfel, vei crea un teanc cu tricouri si unul cu bluze cu maneca lunga. Iti va fi mult mai usor sa identifici articolul respectiv, si nu vei dezlantui un adevarat haos in cazul in care vrei sa extragi un tricou pozitionat in mijloc.
Ocupa un raft al dulapului cu pantaloni si blugi pe care ii porti frecvent. Este indicat ca acest raft sa nu mai contina alte obiecte vestimentare, in primul rand din punctul de vedere al igienei. Daca nu speli blugii dupa fiecare iesire in oras, atunci acestia mentin o cantitate mare de microbi si murdarie, cu precadere in zona mansetelor.

Foloseste o comoda pentru lenjeria intima, pijamale si sosete. Aceste articole necesita un spatiu special pentru a preveni acumularea de praf si microbi de pe celelalte haine. Totodata, incapacitatea de a le ordona va crea o dezordine iminenta. O comoda generoasa cu sertare poate adaposti cu succes toate aceste accesorii. Exista recipiente speciale ce se monteaza pe usa dulapului pentru depozitarea sosetelor, insa acestea sunt destinate dulapurilor foarte mari.

Separa sepcile, caciulile, esarfele, fularele sau cravatele, deoarece au nevoie de o zona speciala. Aceste articole sunt adevarate generatoare de dezordine in cazul in care nu au un loc bine stabilit. Poti incerca o etajera textila, un cuier cu multe brate sau un umeras fagure. Locul va trebui sa fie accesibil tuturor, pentru ca toata familia sa deprinda obisnuinta de a aseza aceste mici accesorii unde le este locul.

Sursa

http://www.universulfamiliei.com

2Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Vin 15 Mai 2009 - 13:39

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Mi se par logice regulile de mai sus.
Asa am si eu hainele puse in sifonier.
Pentru sepci si cravate intentionez sa achizitionez o chestie (nu stiu cum sa ii zic) pe care am vazut-o intr-un magazin pentru decoratiuni interioare.

3Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Vin 15 Mai 2009 - 17:31

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Acorda spatiu fiecarui membru din familie - cred k asta e singura pe care o respect

4Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Vin 15 Mai 2009 - 20:45

Admin

Admin
Admin
Admin

Gabitza a scris:Mi se par logice regulile de mai sus.
Asa am si eu hainele puse in sifonier.
Pentru sepci si cravate intentionez sa achizitionez o chestie (nu stiu cum sa ii zic) pe care am vazut-o intr-un magazin pentru decoratiuni interioare.

Cand achizitionezi respectivul articol sa ne pui si noua o poza. Chiar ma intereseaza cum arata. Eu momentan am niste unerase speciale pt esarfe si cravate( pe ele scria ca sunt pt cravate, dar le folosesc si la esarfe), iar palariile si caciulitele Cristinei le tin intr-o cutie la cuier ca sa le am mereu la indemana.

Sonia's mom a scris:Acorda spatiu fiecarui membru din familie - cred k asta e singura pe care o respect

O respectam si eu la inceput, dar acum am cam inceput sa le amestec pe ale mele cu ale sotului, mai ales ca el are prea putine prin sifonier( in sensul ca nu foloseste decat cateva camasi vara)

http://www.universulfamiliei.com

5Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Vin 15 Mai 2009 - 21:02

Vizitato

Anonymous
Vizitator

MNiko a scris:
O respectam si eu la inceput, dar acum am cam inceput sa le amestec pe ale mele cu ale sotului, mai ales ca el are prea putine prin sifonier( in sensul ca nu foloseste decat cateva camasi vara)


el meu are un obicei ingrozitor (k sa nu-i zic altfel)
cand vine de la birou, isi imprastie hainele prin toata casa
si de multe ori nu mai am chef de sortat, asa k le adun exact cum le-a aruncat, si le bag pe toate in partea lui de dulap

6Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Vin 15 Mai 2009 - 21:21

Admin

Admin
Admin
Admin

Si al meu mai facea asa, dar acum s-a dezobisnuit la cat am stat cu gura pe el.

http://www.universulfamiliei.com

7Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Vin 15 Mai 2009 - 21:32

Vizitato

Anonymous
Vizitator

sa inteleg k sfatul tau este sa insist in continuare?

8Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Vin 15 Mai 2009 - 21:37

Admin

Admin
Admin
Admin

Depinde de persoana de langa tine. La mie a functionat si pt faptul ca el e mai mereu plecat si cand vine acasa, tot cu hainele din valiza parca sta.

http://www.universulfamiliei.com

9Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Vin 15 Mai 2009 - 21:41

Vizitato

Anonymous
Vizitator

al meu pleaca cu noaptea in cap si se intoarce destul de tarziu...
cand il vad asa obosit, nici k mai vine sa-i zic ceva, desi ma enerveaza intr-un mod ingrozitor o soseata langa birou, una sub canapea, camasa in bucatarie, tricoul undeva prin baie

10Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Lun 18 Mai 2009 - 0:12

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Si eu tin separat hainele fiecaruia. Iar sotul meu nu umbla decat in rafturile lui, stie ca nu are ce cauta in alta parte, asa ca macar nu imi face vraiste tot sifonierul. Si mai aplic o regula din cele de mai sus, o data pe an, rotesc hainele in sifonier, le scot mai la indemana pe cele de sezon si le urc mai sus pe cele care nu sunt de sezon, iar cu ocazia asta reasez lucrurile prin sifonier. La mine problema e ca bara de haine, desi lunga, s-a cocosat de cate umerase am pus pe ea, ca incerc sa tin hainele nesifonate ca am oroare de calcat. Cand imi voi face casa (cine stie cand, dar eu visez...) voi proiecta un dresing imens cu multe bare de haine.

11Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Lun 18 Mai 2009 - 7:08

Admin

Admin
Admin
Admin

La noi doar dulapul pt umerase e comun pt mine si sot. Cristina are unul separat. Din cauza asta se amesteca hainele mele cu ale lui. In rest, i-am acordat lui un soldat intreg de raafturi ca sa aiba loc si sa-si gaseasca acolo tot ce trebuie.
Am inceput insa sa ne incurcam in sertare de lenjerie intima de articolele de iarna, asa ca mi-am facut rost de cutii si le-am "arhivat" pe sifonier.

http://www.universulfamiliei.com

12Cum organizezi dulapul de haine Empty Re: Cum organizezi dulapul de haine Mier 8 Iul 2009 - 9:28

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Noi le avem separate pe rafturi in dulapul mare - sotul 2 rafturi, eu 3 rafturi.
Miruna are o comoda mare si un soldat.

Sotul meu e mai ordonat (deh, a facut liceu si academie militare ) si nu le lasa imprastiate, insa pune pantalonii si camasile murdare tot pe suportul de costum, iar eu trebuie sa le verific mereu sa nu uit sa le spal.
In dulap nu prea umbla, ca oricum nu gaseste nimic, asa ca evita un stres cerand de la mine.
Lenjeriile de corp sunt separate - acolo stie si nu are nevoie de ajutor.
Eu separ hainele de vara de cele de iarna, ca altfel ar fi o nebuloasa imensa si continua in dulap.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum