RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Lapte de pasare

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Lapte de pasare Empty Lapte de pasare Vin 29 Mai 2009 - 13:31

Vizitato

Anonymous
Vizitator

- 600 ml lapte
- 3 oua
- 100 gr zahar
- 1 lingurita faina
- zahar vanilat


Se fierb 400 ml de lapte, intre timp albusurile sa bat spuma si atunci cand stau "tepene" se adauga cate putin - 50gr de zahar. Cand laptele incepe sa fiarba - se ia amestec de bezea cu lingura si se pune in lapte. Galustele se tin cate 2 min. pe fiecare parte si se scot apoi cu spumiera intr-un vas.
Dupa ce s-au fiert toate galustele, se bat galbenusurile cu restul de zahar, faina, zahar vanilat si lapte - si compozitia asta se adauga la lapte in care au fiert galustele. Se mai fierbe maxim 10 min (pana se ingroasa). Amestecul de galbenuse se toarna peste galuste din albusuri si se lasa la racit.
Cum au iesit? Pentru mine - au gustul copilariei


Lapte de pasare P1310251

2Lapte de pasare Empty Re: Lapte de pasare Vin 29 Mai 2009 - 13:37

Admin

Admin
Admin
Admin

Iata ceva care nu m-as incumeta sa fac fara sa gust inainte. Nu stiu de ce am impresia ca seamana cu crema de zahar ars care nu-i pe gustul meu.

http://www.universulfamiliei.com

3Lapte de pasare Empty Re: Lapte de pasare Vin 29 Mai 2009 - 13:44

Vizitato

Anonymous
Vizitator

Aduce un pic a zahar ars.
Oricum - are o consistenta si un gust specific, asta e clar. Mie imi facea buni din asta cand eram mica, de aceia chiar imi place foarte mult.

4Lapte de pasare Empty Re: Lapte de pasare Vin 29 Mai 2009 - 13:57

Admin

Admin
Admin
Admin

Te cred Irina. IMi aduc aminte ca vorbea mama odata despre acesta prajitura si cred ca a si facut-o, dar probabil nu mi-a placut ca nu-mi aduc aminte alte dati in care macar sa fi incercat eu sa mananc. Deasemenea e a nici crema de zahar ars nu face daca ma duc si eu acasa, ca stie ca nu mananc, dar daca e doar sora mea, atunci pt ea face.

http://www.universulfamiliei.com

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum