RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Suntem mici si invatam sa "craftuim"

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Suntem mici si invatam sa "craftuim" Empty Suntem mici si invatam sa "craftuim" Mar 20 Mar 2012 - 15:50

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca la un moment dat, ca am fost mai micuti sau mai marisori, acasa sau la gradinita, cineva ne-a pus pentru prima data in mana lipiciul, foarfeca, creioanele, etc... si incet incet am invatat cum se folosesc si ce sa facem cu ele.
M-am gandit sa deschid acest topic pentru parintii in cautare de idei de lucru cu cei mici, in care sa adunam lucrari de inceput, sfaturi, obstacole de care ne-am lovit incercand sa-i invatam pe copii sa faca diverse lucrari si felul cum am depasit aceste obstacole.

Personal nu cred ca exista o vartsa exact pt anumite activitati de craft si desi pare dificil, totusi in functie de dorinta copilului cred ca se poate incepe cu lucruri usoare, inca de la varste mici.

In cazul meu, am inceput cu fetita cea mare de la un an si jumatate sa lipim diverse lucruri. La cea mica n-a mers asa devreme, dar acum la 2 ani vazandu-si sora facand astfel de activitati a devenit si ea interesata. Asa ca vreau nu vreau ( de fapt vreau ca-mi place mie sa fac), acum trebuie sa-i pregatesc si ei cate ceva de lucru. Suntem mici si nu prea stim ce sa facem dar incet incet invatam cat mai multe.

Pricipalul lucru pe care l-am observat eu la inceput e ca cei mici se plictisesc repede de o activitate ceva mai solicitanta oricat de noua si atractiva ar fi aceasta. Asa ca e foarte important ca toate materialele sa fie pregatite inainte de ai prezenta copilului ce are de facut.

https://mniko.blogspot.com/

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Nu este aceasta prima lucrare pe care o "facem", a mai facut cate ceva si cu alte ocazii, dar e prima data cand intelege sa lipeaasca exact unde ii arat eu:

Suntem mici si invatam sa "craftuim" Img0222copy

https://mniko.blogspot.com/

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum