RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Comunicarea intre parinti si copii

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Comunicarea intre parinti si copii Empty Comunicarea intre parinti si copii Mier 3 Apr 2013 - 13:08

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Am gasit un articol despre cum sa comunici in anumite situatii cu copilul si mai ales cum influenteaza modul de vorbire al parintelui, felul in care se va comporta copilul. Unele din "frazele magice" d emai jos le foloseam si eu fara sa-mi dau seama, dar unele ...nici nu m-am gandit vreodata sa pun problema in maniera expusa. Oricum sunt de tinut minte.

Educatia copilului: Fraze magice pentru parinti


de Psiholog Eva Pirosca

Sursa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Educatia copilului nu este lucru usor. Si parintii au nevoie de fraze magice, la fel cum copiii isi doresc praful magic al lui Peter Pan. Diferenta este ca frazele magice din educatia copilului chiar exista. Si functioneaza, atunci cand le folosim cu dragoste, sinceritate si rabdare.

Fraze magice pentru parinti: Tu ce crezi?


Mamicile tac, incurcate, atunci cand copilul adreseaza cate o intrebare delicata. Sau macar neasteptata. Apoi, se fastacesc si risca sa dea raspunsuri pe care nu le cred sau explicatii inutile. Cati dintre voi au vazut clipul cu fetita care isi intreaba mamica "Ce inseamna virgin"? Clipul iti da ceva emotii:( vedeti clipul pe Qbebe).

Eu personal m-as fi simtit destul de stanjenita sa fiu in locul mamei, care se grabeste sa dea explicatii peste explicatii... Ca sa constate, in final, ca intrebarile copilului priveau uleiul de masline.

Inainte sa traga aer in piept si sa caute un raspuns pentru fetita ei, mamica respectiva s-ar fi bucurat sa cunoasca fraza magica numarul 1, pentru parinti. Selma H. Freiberg (psihoterapeuti si analist de copii) in cartea ei Anii magici, de foloseste aceata fraza magica chiar in contextul subiectului delicat pentru parinti, legat de reproducere si sexualitate. Ea explica, foarte frumos, ca un copil are nelamuriri care cresc o data cu varsta si cu stadiul lui de dezvoltare cognitiva. Daca micutul pune intrebarea "Mami, cum se fac copiii?" sau "Eu cum am aparut?", capusorul lui are nevoie de un raspuns minimal. Cand va fi pregatit (peste o zi, o saptamana, o luna sau un an), va adresa el singur alte intrebari, mai elaborate. Dar cum sa ne dam seama CAT sa ii spunem si CE sa includa acel raspuns minimal?![.....]


Fraze magice pentru parinti: Hai sa aflam!

Mai ales pentru copiii mai marisori, de regula incepand cu varsta de 6 ani, fraza magica Hai sa aflam! se dovedeste mana cereasca. De la aceasta varsta, studiile ne arata cum creierul copilului incepe sa functioneze diferit, mai expansiv. Copilul cauta acum sa descompuna lucrurile, sa faca legaturi, sa afle cum se leaga un detaliu de altul, sa analizeze mecanismele. Nu se mai multumeste cu raspunsuri simple. Devine un cercetator si un explorator. Vrea sa afle afle detalii [.....]

Ce conteaza sa stim noi este ca un copil nu vrea ca NOI sa ii dam raspunsurile. Un copil asteapta doua lucruri de la adulti. Sa aiba o reactie matura si sa ii indice de unde poate afla aceste raspunsuri. Reactia matura din partea parintilor consta chiar in fraza magica, "Hai sa aflam!". Pentru ca aceasta fraza transmite copilului cateva mesaje pretioase:

- Te pot ajuta, nu ma simt depasit de ceea ce imi ceri. Pot fi alaturi de tine, indiferent de cererea ta.

- Vreau sa te ajut, nu ma agaseaza nevoia ta persistenta de cunoastere. Chiar daca eu am depasit aceasta perioada si imi pun (din pacate) mult mai putine intrebari.

- Putem gasi raspunsuri si solutii, impreuna. Eu nu le stiu pe toate. Adultii nu le stiu pe toate. (Chiar ma ajuti sa aflu mai multe!) Dar, oricand nu stim ceva, putem cauta. Cauta si vei gasi!

Fraza "Hai sa aflam impreuna!" este cu adevarat magica. Il incurajeaza pe copil, ii arata ca ai incredere in curiozitatea si abilitatile lui si ca esti dispus sa il insotesti in expeditia cunoasterii.


Fraze magice pentru parinti: Cum ai facut asta?

O a treia fraza magica in educatia copilului, care ii ofera acestuia aripi si curaj. Cum ai procedat? Cum ai ajuns la rezultatul asta? Cum ai facut asta? Cum ti-ai dat seama? Tom Limbert, un trainer in educatia parentala, din San Francisco, spune ca intrebarea il stimuleaza pe copil sa re-construiasca procesul mental prin care a ajuns la acel rezultat, si de aceasta data sa devina constient de el. Tu ii ceri copilului sa te poarte prin toti pasii pe care i-a facut ca sa ajunga acolo. Ii stimulezi nu doar memoria si limbajul, ci si abilitatile de povestitor.

Vei vedea ca, uneori, copiii se simt luati prin surprindere. Se opresc putin. Se gandesc. Ce conteaza este ca tu sa fii atent. Sa ii ajuti pe drum, acolo unde se impotmolesc. Sa intelegi odata cu ei. Sa nu intervii, sa nu corectezi, ca sa nu blochezi procesul. Timpul pentru corecturi vine la sfarsit. Acum, urmeaza-l pe copil in procesul lui de re-constructie a propriului inteles.

La fel de mult conteaza, cand folosesti fraza magica pentru parinti, sa fii autentic. Mira-te! Mirarea ta este cea care il va inspira pe copil sa priveasca atent la ce a obtinut. El isi va spune "Uau, chiar, cum am ajuns aici?!". Va simti ca are puterea sa descopere si mai multe lucruri. Va fi uimit de sine insusi si va capata sentimentul ca este competent. Va aborda in mod curajos problemele si isi va mentine perseverenta. Va vrea sa afle CUM functioneaza el insusi, nu numai lucrurile din jur, atunci cand va vedea in tine un exemplu de uimire.


Fraze magice pentru parinti: Data viitoare...


Fraza magica pentru parinti, mai bine zis expresia magica, pe care sa o folosim mai ales in situatii disciplinare din educatia copilului. Cu alte cuvinte, in loc de "Sa vezi tu ce mama de bataie iti dau!". Trebuie sa intelegem ca "Data viitoare" inlocuieste amenintarea pe care o simte copilul, atunci cand face o greseala, cu o promisiune.

EAdultul are rolul de a a-l ajuta pe copil sa inteleaga ce s-a intamplat, care a fost eroarea si ce lectie are de invatat de aici. Totul se face cu blandete si optimism. Greselile sunt oportunitati de invatare, nu condamnari.

Atunci cand copilul greseste, voluntar sau nu, adultul care vrea sa il disciplineze in mod sanatos, netraumatic si eficient, ii ofera o alternativa."Ce facem data viitoare, Matei?" "Folosim cuvintele, in loc de pumni si picioare, ca sa spunem ce anume ne-a suparat..." Ii deschide un drum pe care sa mearga, in urmatoarea situatie de acelasi fel. "Atunci cand aude "Data viitoare...", copilul poate sa se gandeasca la sine ca la un succes (maine), si nu ca la un esec, astazi". (Elinor Griffin)


Fraze magice pentru parinti: In aceasta familie...


Fraza cu adevarat magica pentru parinti (care le place mai ales tatilor sa o foloseasca, iar mamicile incep sa ia lectii de la ei), este In aceasta familie, asa procedam. Expresia inlocuieste oarecum clasicul "Pentru ca asa spun eu", pe care si tata il folosea ca arma suprema. "In aceasta familie, noi facem asa" ramane ultima frontiera, o limita peste care copilul nu va trece, dar prezentata intr-o maniera pozitiva.

Pentru copil este vital sa fie un membru din familie, asa ca expresia apeleaza la sentimentul sau de apartenenta. Face sens ca un obicei /o regula /o cerinta sa fie indeplinita de catre el, de vreme ce "asa se procedeaza in familia mea". Chiar daca nu ii face placere si comenteaza, explicatia este simpla si logica pentru copil. Nu se opune decat din neplacere, si nu pentru ca nu ar intelege.

Voi ce alte fraze magice pentru parinti folositi, in educatia copilului?

https://mniko.blogspot.com/

2Comunicarea intre parinti si copii Empty Re: Comunicarea intre parinti si copii Mier 3 Apr 2013 - 20:07

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Este foarte greu, dar ce frumos este sa fii parinte, stiu ce spun, si credeti-ma, mi-e dor de intrebarile pe care Mihaita mi le punea, i-am explicat fara ocolisuri, pe intelesul lui,cu el s-a vorbit mereu prieteneste, l-am alintat, dar cu o anumita doza,,,sa nu si-o ia in cap"
Si sincera sa fiu, nu-mi pare rau!Azi este un OM cu care ma mandresc peste tot!

Merita toate eforturile pe care le depui, toate intrebarile la care uneori simti ca ramai blocat,dar mereu am fost cu un pas inainte:Imi imagineam ca-mi va pune intrebarea cutare, si eu ii raspundeam.. deci stiam dinainte raspunsul, trebuie sa ii explici, altfel va merge la alti binevoitori care uneori isi vor bate joc de naivitatea si puritatea lui..
Daca va pot ajuta si eu din experienta mea, sunt aici cu draga inima!

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum