RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Copii si postul

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Copii si postul Empty Copii si postul Sam 5 Ian 2013 - 11:57

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Din cate stiu de la Biserica copii peste 7 ani ar trebui sa inceapa sa tina post si sa se spovedeasca inainte de a se impartasi. Cristina mea a implinit 7 ani, dar inca nu am pus-o sa tina post. De altfel nici nu i-am explicat ce inseamna postul.
Voi cum ati procedat cu copii vostrii sau cum va ganditi sa procedati cand va veni vremea: ii puneti pur si simplu sa tina post? Le explicati ce inseamna si ii lasati sa aleaga ce vor sa faca?

https://mniko.blogspot.com/

2Copii si postul Empty Re: Copii si postul Sam 5 Ian 2013 - 12:35

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Mihaela,Eu ii spusesem de pe la 5 ani ca de la 7 ani,nu il mai impartasesc fara sa tina macar 3 zile post, si a inteles perfect!
I-am explicat si semnificatia postului,curatenia trupeasca si sufleteasca, in tim p va intelege, nu te poti astetpta sa inteleaga din prima, va rezista greu tentatiilor culinare, de asta va trebui sa fii atenta, sa ii atragi atentia,la Postul Sfintelui Pasti ,tii si tu post si sotul, si o pui si pe Cristina sa tina 3 zile post, vei reusi!

3Copii si postul Empty Re: Copii si postul Sam 5 Ian 2013 - 23:19

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Nu prea stiu in ce masura voi incerca sa fac acest lucru. De Craciun ar fi trebuit s-o pun sa posteasca, dar sincer n-am vreut. Momentan am considerat ca are prea multe restrictii alimentare din cauza tratamentului urmat cat si datorate alergiilor incat n-am vrut sa ii mai impun eu restrictii legate de post. Recunosc inca ca un fel de post partial le pun pe amandoua sa tina in unele zile, vinerea mai ales cand eu tin post, lor le fac mancare fara carne, dar le dau lactatele pt ca cel putin Cristina are deficiente mari de vitamina D si presupun ca si de calciu din moment ce luna trecuta i s-a rupt pur si simplu o "felie" dintr-o masea.
Pana la Paste cand va fi urmatorul post mai mare o sa incerc sa-i mai explic ce-i cu postul si cum se tine si apoi vad daca o sa vrea sa tina sau nu. De cand merge la scoala am observat ca e destul de interesata de religie si chiar si-a scos biblia pt copii s-o rasfoiasca ( nu stia ca o avem).

https://mniko.blogspot.com/

4Copii si postul Empty Re: Copii si postul Sam 5 Ian 2013 - 23:23

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Pana atunci vor iesi si legumele de primavara proaspete, caci anul acesta Pastele cade pe 5 mai, asa ca va fi mai usor de postit 3 zile pentru ea!

5Copii si postul Empty Re: Copii si postul Sam 5 Ian 2013 - 23:33

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Ai dreptate cu legumele. Noi si acum avem o alimentatie bogata in legume, dar atunci fiind proaspete nu congelate vor fi mai gustoase.

https://mniko.blogspot.com/

6Copii si postul Empty Re: Copii si postul Dum 6 Ian 2013 - 20:32

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Eu una stiu din experienta proprie, deh acum are 20 de ani, posteste el cand vrea, nu ii mai pot influenta alegerile, dar sa stii, ca deprinderile din copilarie ii influenteaza cand cresc!
Ii cumparam legumele preferate, si ii faceam piftelute, soteuri,salate, ai o sumedenie de alegeri!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum