RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Scoala si indatoririle/obligatiile pe care le are fata de elevi

5 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Ca parinte esti mereu preocupat de siguranta copilului tau si vrei sa stii permanent unde se afla. Atat timp cat este cu tine, esti responsabil de tot ce i se intampla: pe unde merge, ce face, cum se joaca, ce mananca, etc...
Daca il las la bunici ( sau vin bunicii sa stea cu el) atunci responsabilitatea asta cade in sarcina bunicilor, sau a persoanei care are grija de copil.
Dar cat este la scoala? Cine mai este responsabil de ceea ce i se intampla copilului. Ar trebuie sa fie cadrul didactic, nu? De asta are copilul invatator/invatatoare respectiva diriginte. De asta exista paza la institutiile scolare. Din cate cunosc eu atat timp cat are program de ore, daca i se intampla ceva copilului in acest interval responsabil este cadrul didactic care preda la calasa in acel moment, atat timp cat elevul nu figureaza ca absent in catalog.

Ce se intampla insa cand din diverse motive programul scolar se scurteaza? De regula copii sunt trimis acasa. Dar cine mai este responsabil acum de copil? Tu ca parinte iti stii copilul in siguranta in scoala, dar scoala l-a trimis acasa mai devreme decat stii tu. Este scoala datoare sa te informeze de schimbarea programului? Sau pur si simplu cand elevul iese pe poarta, scoala se spala pe maini de responsabilitatea sigurantei copilului?

https://mniko.blogspot.com/

nuti09

nuti09
Activ
Activ

Momentan, fac un singur comentariu, ca sunt pe fuga: eu , ca profesor, imi asum raspunderea fata de copii, in timpul programului meu! Daca figureaza ca absent, evident, nu e treaba mea....in rest, eu raspund de integritatea fiecarui elev. Si mi se pare corect!
Voi reveni mai pe seara cu eventuale completari, daca am timp!

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Atat timp cat est profesor la clasa si elevul figureaza prezent, da ok. Dar daca nu iti poti tine ora tu din motive diverse ( de ex azi la noi invatatorul a lipsit ca era racit), automa tu nu ai cum sa fii responsabil ca esti acasa in concediu sa zicem. Dar atunci cine e responsabil pt elev?
Daca ii trimitem acasa si scurtam programul, gata nu mai suntem responsabil ca scoala? Chiar daca parintii nu sunt anuntat de scurtarea programului?
Nu stiu ce sa zic de clasele mari de la a V-a in sus. Sunt si copii mai mari, mai responsabil de siguranta lor proprie( cel putin eu asa sper). Dar la elevul de ciclu primar pe care inca il duce si il aduce parintele de la scoala?

EDIT : Adaug si comentariul meu de la cafeluta ca sa se inteleaga oarecum revolta mea:

MNiko a scris:Mi-am inceput ziua cu o vizita la o cafea la o fosta colega de facultate. Si chiar ne-am simtit bine impreuna. Apoi am mers la cumparaturi ca asa aveam planul, urmand sa ma duc direct la scoala s-o iau pe Cristina. Si numai bine primesc telefon pe la 10.45 ca sa stau linistita ca fata mea este in gradinita ca le-a dat drumul mai devreme de la scoala. Gandindu-ma ca e in gradinita, am stat destul de calma, dar cand am ajuns la gradinita si am vazut cat de uda ii e geaca ca fata a mers mai bine de un km prin ploaie, bine-enteles ca m-am enervat.
A lipsit invatatorul pe motiv ca e racit, iar doamna de la cealalta clasa i-a trimis acasa cu o ora mai devreme. Prin ploaie!!!!! Copilul meu a facut ssi el ce au facut toti colegii : a plecat acasa, dar gasind ploaia incuiata s-a orientat si el unde l-a dus mintea, adica la gradinita si m-a sunat doamna educatoare sa ma anunte unde este.
Intrebarea mea este: de ce nu m-a anuntat scoala de situatia respectiva?



Ultima editare efectuata de catre MNiko in Lun 5 Mai 2014 - 14:40, editata de 1 ori

https://mniko.blogspot.com/

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Eu as face un scandal.....cum sa-o lase sa plece la.....gradinita sau acasa cit timp este adusa de tine. Nu se stie la scoala ca fetita ta are si o probleme de sanatate sau chiar daca nu o avea....asta-i vreme de abandonat copii aiurea. M-as duce miine la scoala as vorbi cu directorul si as face reclamatie....Nu sutem acum 50 de ani...acum sunt mobile de ce nu te-a anuntat? Da , dascalii au in responsabilitate siguranta copiilor pina la sfirsitul orelor. Ce treaba au parintii ca s-a imbolnavit cineva...trebuiau sa se organizeze si sa stea Cristina la scoala pina la programul fixat. Niste iresponsabili....de-aia unii nici nu-si merita banii ...

MNiko

MNiko
Admin
Admin

A, deci nu sunt singura care gandeste asa. Intr-adevar acum exista mobile si e mai usor sa iei legatura cu parintii. Sau cel putin teoretic asa ar fi.

Ca sa ii iau un telefon mobil copilului....nu sunt de acord cu asta. Cu toate ca am un copil cu anumite probleme, dar din punctul meu de vedere e prea mica pt un telefon mobil. Mie mi-e teama sa-i las si cheia de la casa. Daca azi ar fi avut cheia de la casa, ai fi intrat frumos in casa si n-ar mai fi umblat prin ploaie. Si a avut noroc cu doamnele de la gradinita ca au primit-o.

https://mniko.blogspot.com/

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

O persoana responsabila nu lasa un copil....pe strazi in ziua de azi...cind dispar copii, accidente etc. Acum 25 de ani era mai multa siguranta...acum NU! Repet niste iresponsabili care trebuie educati desi fac educatie??!!! asa ca miine sa le tii o lectie sa n-o uite in veci. Pe copiii lor asa ii lasa....aiurea....nici daca scoala si gradinita erau in aceeiasi cladire dar sa mearga prin ploaie....Felicita pe Cristina de modul in care s-a descurcat. Succes!

Adelina

Adelina
Veteran
Veteran

Mihaela!Iti inteleg supararea si idignarea!
Cat timp este la scoala, e raspunderea cadrelor didactice, si daca le dau drumul mai devreme acasa, ar fi de dorit sa va anunte telefonic, mai ales, in cazuri speciale , precum al Cristinei!
In cazul de fata s-a mers pe ideea ca va gasi pe cineva acasa si scapa basma curata, dar stiiind ca ploua, si sunt probleme de sanatate,au procedat total gresit din pura comoditate si idiferenta!
Sa le fie rusine!

Corina

Corina
Admin
Admin

Chiar daca nu erau probleme de sanatate, un copil in ploaie tot se imbolnaveste. Cat am lucrat in gradinita am tocat si benzina si bani de telefon pentru a anunta parintii de orice schimbare de program. Chiar si cand intarzia masina scolii din diverse motive tot sunam parintii. Si asta pentru ca mi se parea de bun simt. Asa cum am urlat de ma stie toata comuna ca in saptamana altfel diriginta i-a dus prin ploaie la plimbare in parcul din Roman si toti au petrecut vacanta de primavara cu antibiotice, siropuri de tusa si comprese cu otet pentru febra. Unul din baieti e la a treia saptamana de antibiotic si tot tuseste pana la lacrimi...

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Nu stiu ce sa zic cu facutul scandal. Ma tot gandesc daca sa spun ceva maine sau nu. probabil ca o sa mi se spuna ca sunt copii care vin singuri cu autobuzul din satul vecin. Se merge pe principiul ca suntem la sat cred si ca toata lumea cunoaste pe toata lumea.
Cu copii din satul vecin stiu ca iese femeia de serviciu in statie si ii urca pe toti in autobuz. Dar cu cei de aici, din sat...
In orice caz cred ca era timp sa fim anuntat ca nu este invatatorul si ca nu-i poate tine nimeni locul. Totusi copii au stat 3 ore la scoala si in mod obisnuit in catalog sunt datele de contact ale parintilor. Iar ca sa le dai mai devreme drumul acasa pe ploaie...

https://mniko.blogspot.com/

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Daca nu comentezi nimik....sunt sigura ca vor mai gasi motive sa se repete aceasta greseala. Ca daca stau la sat....golani sau straini care trec pe acolo sunt cu gramada....asa ca eu zik sa le spui ca au gresit.

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Sunt hotarata ca maine sa stau sa astept sa vad daca vor avea sau nu un cadru didactic in clasa. Daca nu va fi nimeni o voi lua eu acasa. Si probabil pana maine imi voi face si curaj sau mai bine zis voi gasi tupeul sa le spun ceva despre situatia de azi.

https://mniko.blogspot.com/

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Pai daca altor parinti nu le pasa tie DA asa ca sa-si faca datoria....iti tin pumnii

nuti09

nuti09
Activ
Activ

Da, mai ales ca voi v-ati mutat relativ recent acolo...ar trebui poate sa impui o regula....copilul tau e adus si luat de parinte, deci..in situatii similare sa astepte eventual sub supravegherea cuiva din personalul scolii, IN SCOALA!

MNiko

MNiko
Admin
Admin

As fi multumita si daca ar lasa-o sa ramana chiar singura in scoala. Am am stat de vorba cu fata si i-am explicat ca pe ploaie in niciun caz sa nu mai plece din scoala pe ploaie mai ales. I-am explicat ca si daca nu plec in oras, daca ploua ma duc oricum cu masina dupa ele, chit ca scoala e doar la 5000m de casa.
Un pic sunt suparata si pe ea ca nu s-a gandit sa ramana in scoala, dar banuiesc ca s-a luat dupa ceilalti elevi. O inteleg pe de o parte ca s-a saturat sa fie copilul bolnav care nu are voie aia, nici ailalta si nici, nici, nici.... Totusi are pe umeri o responsabilitate mult mai mare decat ceilalti copii si uneori parca se "razvrateste" si nu se mai gandeste la toate consecintele. Plus ca marindu-se vrea sa arate ca se poate descurca, cum se descurca si ceilalti copii. Un pic un pic sunt suparata si pe ea.
Pe de alta parte, intervine si sentimentul de vinovatie ca daca eram acasa, ma gasea acasa si n-ar mai fi plecat iar prin ploaie pana la gradinita. Dar eu de unde sa stiu ca ea iese mai devreme. DAca stiam cu siguranta eram acolo ca s-o iau.
Si apoi ma gandesc ca daca i-as fi dat cheia eie la scoala....insa si cheia asta de gat implica o responsabilitate in plus. Si din moment ce are nevoie de asistent personal, sa-i dau cheia de gat ca sa vina singura acasa inseamna sa nu-mi indeplinesc atributiile de asistent nu?

https://mniko.blogspot.com/

valih

valih
Cu vechime
Cu vechime

Nu te mai invinovati nici pe tine nici pe copil. A procedat intelept...s-a dus la gradi la sora ei de fapt sa fie in siguranta si la caldura. Cine i-a trimis acasa aiurea pe strada e de vina. Vrea si ea sa fie un copil normal, poate sa uite ca e putin bolnavioara dar sunt convinsa ca i-ai spus ca daca are grija acum va fi bine mai incolo, ca-i va trece si daca vrea asta trebuie si din partea ei putina atentie. Ti-am spus de dimineata sa o feliciti si sa o incurajezi si sa ia si ea atitudine (de ce nu?) daca cei de la scoala gresesc.

MNiko

MNiko
Admin
Admin

N-am certat-o Valih, n-am certat-o deloc. Doar i-am explicat ca e mai bine pt ea sa ramana in scoala si sa stie ca daca plec dimineata cumasina de acasa, inseamna ca m-am dus in oras si ma intorc cand iese ea de la ore in mod normal. Si i-am explicat ca in catalog este trecut numarul meu de telefon ca sa ma sune cei de la scoala cand se intampla ceva. Ea cand a ajuns in gradinita a rugat ea educatoarea sa ma sune pe mine.
Am incercat s-o invat numarul meu de telefon ca pe adresa, dar nu-l tine minte asa ca i le scrisesem de mult pe un carnetel pe care il purta in ghiozdan. L-a scos saptamana trecuta ca m-a sunat nu stiu din ce motiv. Le mai las singure in casa daca ma duc pana la farmacia din sat sau pana la posta si de obicei le las si un telefon de pe care sa ma sune daca e nevoie. Insa i-am explicat ca poate sa ceara celor de la scoala sa ma sune ei ca sa ma anunte de schimbarile de program. Si o sa mai insist asupra acestui fapt.

https://mniko.blogspot.com/

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Mda.... am fost la scoala si ....domnul invatator e in spital toata aceasta saptamana si daca am inteles bine situatia se stia de vineri. Trebuie sa vina un inlocuitor dar se pare ca acest inlocuitor este momentan intr-o excursie. Restul invatatorilor din cancelarie au aflat doar ieri dimineata si a stat cu copii doar doamna de la clasa de langa ei, care avea oricum si clasa ei. Le-a dat dumul la 10.30 pt ca in orar clasa lor doar pana atunci avea ore. Doamna respectiva nu a stiut ca invatatorul ii tine o ora in plus lunea pt a recupera saptamana din februarie. Asa ca .... n-ai de unde sa iei un vinovat.
Azi vor sta pe rand celelalte invatatoare din scoala, ca inlocuitor tot nu e. Dar vor sta copii pana la 11.30 asa cum au in orar. Va dati seama ca numai carte nu vor face.

https://mniko.blogspot.com/

Corina

Corina
Admin
Admin

De luat atitudine trebuie sa iei.
Si e bine ca ai invatat-o sa te sune. Poti sa o si lauzi pentru ca s-a gandit bine sa mearga la gradinita.  Daca nu e nimeni in clasa poate sa mearga la secretariat sa roage sa te sune. Iar cu cheia, noia avem o cheie de rezerva pe care o tinem undeva in jurul casei. In caz ca trebuie sa plec de acasa si Matei nu a venit de la scoala, stie unde sa gaseasca cheia cand ajunge.
Ne-am ciocnit, Mihaela!

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Eu daca plec de acasa tin poarta incuiata. Ar trebui sa gassc un loc in afara curtii si atunci mai bine ii dau ei cheia. Am o portiune de curte fara gard, dar ar insemna sa vina pe camp prin noroi si printre caini ca pe acolo sunt ceva mai multi caini.
Dimineata m-a intrebat fata daca mai plec azi in oras ca a vazut ca m-am imbracat cu hainele de ieri.

https://mniko.blogspot.com/

nuti09

nuti09
Activ
Activ

Si eu ii las fiului meu o cheie pentru orice eventualitate, desi se intampla rar sa nu fiu acasa la venirea lui. Iar fetita, care ramane la after-school, stie regula de baza, nu pleaca sub nici o forma din scoala pana nu vine unul din parinti dupa ea.(Desi scoala e foarte aproape..)
Da, e bine sa insisti asupra ideii ca numarul tau de tel.e scris in catalog pentru orice situatie inedita care ar aparea!

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum