RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Scoala de azi versus scoala de ieri

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Scoala de azi versus scoala de ieri Empty Scoala de azi versus scoala de ieri Vin 22 Ian 2016 - 14:05

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Pt ca la subiectul cu[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] discutiile au divagat un pic spre ce se facea candva de mult in scoala, m-am gandit ca ar fi util un subiect dedicat acestui lucru. NU as dori sa facem aici o infierare a profesorilor care nu-si fac meseria, stim cu totii cat de adevarata este din pacate aceasta afirmatie si multe din modificarile, mai bine zis lipsurile din scoala de azi se datoreaza fix acestui lucru. As dori sa facem mai degraba comparati, ce se facea atunci comparativ cu ce se face acum, ce s-a scos, ce s-a introdus, daca era bine atunci sau e bine acum.

Corina vorbea in celalat subiect de orele de lucru manual, ATP se numeau in orarul meu. Mie mi-au placut cum erau atunci, invatai sa crosetezi, sa tricotezi, etc. Baietii lucrau la traforaj. La altii inteleg ca se desfasurau altfel aceste ore.

Corina a scris:
Am citit un articol pe net despre scoala din "epoca" trecuta, scoala pe care am prins-o si noi si care nu era perfecta dar care avea si activitati bune, logice care au disparut.
A inceput sa se discute din nou de "cursurile de prim-ajutor" de care eu imi amintesc ca pe faceam pe la PTAP in clasele mari. In clasele mici faceam concursuri de prim-ajutor intre clase si faceam cu randul de servici la coltul "sanitarilor priceputi". Acolo ni se explica si despre incendii, si despre cutremure sau alte situatii de urgenta si aveam si responsabil pe clasa cu asa ceva... La fel cum imi amintesc cu drag de orele de "atelier" din generala. Parca o data la 2 saptamani faceam o zi intreaga (4 ore) in care fetele gateam si invatam sa lucram iar baietii faceam chestii practice (scaune, garduri, mici lucrari de intretinere a casei si a instalatiilor).
M-am intins la vorba si am deviat de la subiectul principal....

https://mniko.blogspot.com/

2Scoala de azi versus scoala de ieri Empty Re: Scoala de azi versus scoala de ieri Vin 22 Ian 2016 - 16:49

Corina

Corina
Admin
Admin

Atelier am facut de prin clasa a 3-a cred. Era in curtea scolii o cladire separata ca sa nu deranjam orele. Undeva langa terenul de sport. Baietii faceau atelierul la parter unde invatau sa mestereasca scaunele din lemn, linguri de lemn, lopatele, facalet pentru mamaliga sau de intans aluatul in clasele mici. De la a 5-a incolo invatau sa folosesca menghina, polizorul si chiar aparatul de sudura in clasa a 8-a. Lucrau confectii metalice gen gard, montata balamale la porti, confectionat belciug pentru lacat sau zavoare. Si tot ce mai era nevoie la intretinerea scolii: banci, porti la terenul de fotbal, fantani de baut apa, instalatii pe la baie...
Noi eram la etaj si faceam bucatarie, cusut la masina, andrele, croset, broderie...
Pentru bucatarie stabileam de la o "sedinta" la alta ce urmeaza sa facem, reteta si ce trebua adus de acasa. Aveam si aragaz (nu mai stiu cate erau) si pregateam si pentru baieti. Am facut de la "caroline" si salata de cartofi pana la placinte cu branza si ciorbe. Regula era ca trebuia sa asezam masa dupa cele mai stricte reguli si sa invitam baietii la masa. Iar baietii trebuia sa ne aduca din ce lucrau ei: linguri de lemn, lopatele, scaune, rafturi sau maruntisuri... Ce a mai ras tata cand m-am dus cu un zavor metalic acasa :). Tot la "atelier" faceam si regulile de comportament. Normal ca notele reflectau reusitele, uneori erau individuale dar alteori erau pe intreaga activitate si faceam expozitie cu vanzare la ce am realizat sau organizam o petrecere la sfarsit de trimestru.
Prietena mea de la tara avea "agricultura" in orar pe langa atelier. Scoala de la tara de la bunici avea microferma agro-zootehnica. Cei mici se ocupau de sera si de gradina iar cei mari (se facea pana la clasa a 10-a la tara) se ocupau de animale. Se facea prin rotatie ca elev de servici doar ca erau de servici la sera, la gradina si pasari sau la animale. Stiu ca eram invidioasa pe ea ca invata atat de multe iar ei nu ii placea deloc.
Daca imi mai amintesc va mai povestesc...

http://www.prima-zi.blogspot.com

3Scoala de azi versus scoala de ieri Empty Re: Scoala de azi versus scoala de ieri Lun 25 Ian 2016 - 14:59

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Eu am invatat in scoala de arta, asa ca singurele ateliere din scoala erau specializate pe sculptura, pictura respectiv pe ore de instrument: vioara, pian, flaut. ATP am facut doar in clasa V, ca odata cu revolutia a disparut, nu stiu de ce. Nu mai stiu ce anume am facut in clasele urmatoare, dar n-am prins orele de educatie tehnologica.
La ATP, fetele crosetau si tricotau. Ne dadea profa modele mici pe care trebuia sa le executam si pe care le lipeam intr-un caiet de desen. Baietii lucrau la traforaj. In principiu stiu ca era un profesor care sa-i indrume, dar nu statea toata ora cu noi in clasa ci venea din cand in cand sa vada ce lucreaza baietii.

https://mniko.blogspot.com/

4Scoala de azi versus scoala de ieri Empty Re: Scoala de azi versus scoala de ieri Lun 25 Ian 2016 - 16:12

Corina

Corina
Admin
Admin

La clasa a 5-a la educatie tehnologica a avut tricotat, scaunel din lemn, cusut nasturi dar la Matei au fost teme pentru acasa, teme la care au lucrat de regula parintii....

http://www.prima-zi.blogspot.com

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Mai primim si noi astfel de teme pentru acasa, de dar mai rar. Pe vacanta de vara au avut de construit casuta pentru pasarele. Unii copii au facut-o din polistiren si a fost ok si asa. Noi am facut-o din lemn, de taiat si batut cuie s-au ocupat parintii iar copilul doar a vopsit-o.
Si a mai avut intr-un an de facut covor din panusi de porumb. Acolo a ajutat-o mama mea care stia cum se face, dar singura nu avea cum sa faca.
In rest orele de abilitati practice ( asa se numesc in program) la noi cam sunt inlocuite de altceva. Cand se mai fac, se fac creatii libere din plastilina.

https://mniko.blogspot.com/

6Scoala de azi versus scoala de ieri Empty Re: Scoala de azi versus scoala de ieri Mier 27 Ian 2016 - 12:22

Corina

Corina
Admin
Admin

La capitolul scoala de azi va spun cu ce idee a venit Matei dupa un semestru de educatie vizuala. E un obiect la care vizioaneaza filme, apoi discuta pe margine temei. Suna frumos nu? Acum sa va spun ce fime vad la acest obiect si cam ce discutii si cu ce idei raman ei dupa discutii.
Filmul din prima parte a semestrului a fost "Pink Floyd" (sper ca am scris corect numele trupei). Este un film biografic al trupei rock unde scenele de urgii de dupa concerte, cu consumuri de droguri si alcool dar si cu orgii sexuale sunt destul de explicite. Imaginile "simbolice" care domina pelicula sunt destul de urate. Am vazut filmul pe la 24 de ani (perioada in care ma uitam mult la filme de groaza) si m-a lasat cu un mare gust amar. Explicatia profesorului a fost ca din mizeria umana se nasc marile opere. Ca doar coborand in lumea drogului si a sexului infect se poate da nastere la opere eterne. Am discutat acasa despre film, am fost putin oripilata de "programa scolara" dar sa zicem ca se poate invata si din exemple negative. Saptamana trecuta a venit cu un alt film. Nu stiu numele ("Parfum de femeie" parca)dar subiectul e despre un psihopat care ucide femei pentru a le "recolta" parfumul de pe piele si a-l vinde. Scenele de sex si urgie sexuala la fel de explicite din cate povesteste Matei, condimentat de esafod, si alte aberatii de genul: mama care isi ucide pruncul abia nascut si il arunca in tomberonul de gunoi. Socul meu a fost cand copilul a spus ca le-a explicat profesorul ca e la fel cu "Coca Cola" - chiar daca stii ca face rau nu te poti opri din a produce pentru ca exista cere pe piata. Asa si psihopatul din film, nu se putea opri din a omora femei, chiar daca stia ca face rau, pentru ca exista o cerere pe piata. Asa ca nu era de condamnat. Nici femeia care si-a aruncat pruncul nu era de condamnat pentru ca oricum nu avea ce face cu el ("invatamintele" au fost multe in acelasi ton dar nu le mai scriu pe toate).
Am tampit instantaneu. In toiul discutie in care ncercam sa ii dau alte analogii ca sa inteleaga ca nu e arta ce prezenta filmul si ca analogia cu coca-cola nu e deloc ok mi-a spus ca proful ii spune mereu ca e ciudat cand isi expune punctul de vedere pentru ca nu intelege arta si ca e indoctrinat de acasa. (meseria sotului meu este trecuta in catalog).
Cum vi se pare?

http://www.prima-zi.blogspot.com

7Scoala de azi versus scoala de ieri Empty Re: Scoala de azi versus scoala de ieri Mier 27 Ian 2016 - 14:04

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Pot s-o zic pe romaneste " sa-mi bag..piciaoarele " in ea de arta vizuala.
Si tocmai i-am zis-o si feteei, ca o paranteza ce-o fac acum, ca domnisoara tocmai striga la mine
-Mamiii, poti sa cauti niste legende despre Stefan cel mare?
Mie deja imi trece prin cap Mihail Drumes cu legendele Romanilor, care e plina cu astfel de povestiri. Numai ca noi nu o avem, am avut-o imprumutata de la biblioteca mai demult. Si intrem, deja sigura ca stiu raspunsul fetei
- Pt maine?
_ DAAAAAA!

Adica cauta mami acum pe net legende, ca la noi asa se dau temele de azi pe maine nu conteaza daca are sau nu copilul acasa ...nu cartea, ci internet si imprimanta. Astea sunt baza.


Asa si sa revenim la artele vizuale ale lui Matei. Nu stiu cine a catalogat filmele alea ca fiind arta. Pe primul nu-l stiu. Nu l-am vazut, dar stiu trupa si nu ma mira ca bibliografia lor e plina de droguri, orgii si alte cele. Oricum nu cred ca e cazul sa-l arati unor copii de clasa IX - X, si nici chiar mai mari.
"Parfum de femeie", adevaratul film din1992 cu Al PAcino intr-un rol principal e un film superb. L-am vazut, culmea chiar in liceu ca ni l-a pus diriginta, dar e un film din care inveti enorm de multe. Pe asta iti recomand eu sa-l cauti pe net si sa-l pui pe Matei sa-l vada. Chiar si Cristinei la 10 ani i l-as arata.

Uite secventa tango-ului pt care filmul este celebru



Celalat film de care povestesti, cred ca altul e numele lui, am vazut acum cativa ani inceputul. Cand a ajuns sa inceapa sa omoare femei pur si simplu n-am mai avut nervi sa-l vad.

https://mniko.blogspot.com/

8Scoala de azi versus scoala de ieri Empty Re: Scoala de azi versus scoala de ieri Mier 27 Ian 2016 - 14:13

MNiko

MNiko
Admin
Admin

Filmul pe care l-a descris Matei se numeste Parfumul - Istoria unui Criminal

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] gasesti descrierea lui care pe mine pur si simplu m-a ingrozit desi stiam deja inceputul. Finalul....brrr. Nu reproduc aici textul ala.

Conform articolului de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], ce prezinta o recenze a filmului, cartea dupa care e facut filmul pare si mai dura. Ok, de acord, o fi o carte exceptionala, o adevarat opera de arta, dar totusi nu cred ca trebuie expusa unui public atat de fraged. In acest conditii hai sa le aratam si "Dama cu camelii" sau cel mai nou si mai controversat "50 de umbre ale lui Grey". Asta ultimul, n-am reusit sa vad filmul cap coada, dar am citit cartea. E mult mai frumoasa cartea decat filmul.

https://mniko.blogspot.com/

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum