RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RE-CREATIV
Bine ati venit.

Re - Creativ este un portal de discutii dedicat tuturor celor pasionati de bricolaj, craft, decupaj, modelaj, tricotaj, croset, bijuterii si tot ce inseamna lucru facut de mana ( handmade).
Va invitam sa va alaturati familiei noastre pentru a vedea ceea ce lucram si pentru a ne impartasi din experienta si pasiunile dvs.

Cu drag, Echipa Re-Creativ.
RE-CREATIV
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Idei creative pentru produse handmade


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Bors de dovlecei

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Bors de dovlecei Empty Bors de dovlecei Sam 12 Iul 2008 - 17:23

Admin

Admin
Admin
Admin

Bors de dovlecei


Ingrediente necesare

6 dovlecei tineri,
2 legaturi patrunjel,
2 legaturi marar,
4 cepe, 2 legaturi ceapa verde,
4 rosii,
4 ardei,
1 l bors.

Mod de preparare

Se curata dovleceii, se taie bucatele, se pun la fiert cu apa rece cit sa-i cuprinda, ceapa taiata marunt si sarea necesara, iar cind dovleceii sunt fierti, se adauga borsul, se potriveste de acru si, dupa ultimul clocot, se adauga felii de rosii, ardei si verdeata.

Se drege cu galbenus de ou si smintina.

Se serveste cu patrunjel verde tocat marunt.

http://www.universulfamiliei.com

2Bors de dovlecei Empty Re: Bors de dovlecei Lun 8 Iun 2009 - 21:24

georgiana

georgiana
Ucenic
Ucenic

Cred ca e tare delicios!Si cred ca are si putine calorii asa ca o sa fac si eu maine!Multumesc pt reteta Mihaela!pup

3Bors de dovlecei Empty Re: Bors de dovlecei Lun 8 Iun 2009 - 21:29

Vizitato

Anonymous
Vizitator

daca are marar si bors - cu siguranta este

Mihaela, noi nu prea consumam ciorbe fara carne, ce crezi k ar merge mai bine in ciorba asta, carne de pui sau vita?

4Bors de dovlecei Empty Re: Bors de dovlecei Lun 8 Iun 2009 - 21:35

Admin

Admin
Admin
Admin

Irina, nimic. E bun sa faci o cantitate mica sa mananci o data din el ca si o pauza de la carne. Eu l-as servi ca atare, urmat de un felul doi cu carne.

Mie mi-a placut ca a fost o retet buna pt copii. L-as recomanda de la 9 luni daca se face cu zeama de lamaie in loc de bors, iar cu bors dupa un an.

http://www.universulfamiliei.com

5Bors de dovlecei Empty Re: Bors de dovlecei Mar 9 Iun 2009 - 9:40

Vizitato

Anonymous
Vizitator

ca si o pauza de carne corect, chiar o sa incerc, dar nu azi, k astazi tati a vrut bors de fasole

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum